Közélet, hírek

Kós Károly-díj 2008

2008.12.16. 14:59

Egyéni kategóriában Kós Károly-díjban részesült többek között Sáros László DLA okleveles építész. A Szigligeti Táj- és Településvédő Kör képviseletében Jeney Lajos DLA építész vehetett át díjat a december 16-án megtartott ünnepségen.

A 2008. évben kiadható Kós Károly-díjakra egyéni kategóriában 17, közösségi kategóriában 6 javaslat érkezett be. A beérkezett javaslatokat a Kós Károly-díj Bizottság – Fegyverneky Sándor országos főépítész úr elnökletével – november 4-én megtartott plenáris ülésén értékelte és készített ajánlást a díjak adományozására.

Az ajánlás előterjesztése alapján Bajnai Gordon, a Magyar Köztársaság nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztere Kós Károly születésének 125. évfordulója alkalmából Kós Károly-díjat adományozott:

Egyéni kategóriában, rangsorolás nélkül,

- Minczinger Katalin nyugdíjas pedagógusnak

Fonyód város lakosságának régóta megfogalmazott igénye volt egy helytörténeti gyűjtemény megalapítása. Minczinger Katalin volt az, aki ennek érdekében mind a kezdeményezést, mind pedig a megvalósítást döntő részben magára vállalta. Példa nélküli önzetlenséggel és eredményességgel, időt és fáradtságot nem kímélve dolgozott ebben az ügyben. Az ő elhivatottsága és lelkesedése másokat is magával ragadott. Így valósulhatott meg a hajdan mozinak is használt, leromlott állapotú százéves nyaralóépület igényes, illetve teljes felújítása a helytörténeti gyűjtemény elhelyezése végett. Minczinger Katalin ezt követően is folyamatos munkát végez mind a gyűjtemény fenntartása és bővítése, mind pedig a település kulturális életének szervezése terén.

- Sáros László DLA építésznek

Sáros László építész több-évtizedes tervezői alkotó tevékenységével szerzett hírnevet és elismertséget; a legrangosabb építészeti díjak birtokosa. Az alkotói munka mellett azonban folyamatosan közérdekű feladatokat is vállalt. Egy évtizednél hosszabb ideig főépítészként hatással volt Jászberény város fejlődésére; hasonló ideig volt a Kós Károly Alapítvány kuratóriumának elnöke; mesterként működik közre a Kós Károly Vándoriskola tevékenységében. Jelentős szakirodalmi és építész fotós munkássága a különböző kultúrák, hagyományok és műfajok iránti érzékenységét mutatják. Szakmai sokoldalúsága, a hagyományos értékek iránti elkötelezettsége, közéleti szerepvállalása példamutató.

- Vass József amatőr helytörténésznek és fotográfusnak

Óföldeák építészeti, régészeti és néprajzi emlékekben gazdag Csongrád megyei kis település. Vass József két évtizede meghatározó személyisége, szinte motorja a helyi társadalmi életnek, a helyi közművelődésnek. Kulturális szervező és kezdeményező tevékenységével jelentősen hozzájárult a helyi hagyományok feltárásához és fenntartásához. Sokat fáradozott a település és környezete szépítéséért, az építészeti és a természeti értékek megőrzéséért. Jelentős áldozatvállalással, kis részben pályázati támogatással, képeslapokat és ismertető füzeteket készített és adott ki a településről. Vass József lokálpatriotizmusa, sokoldalú hagyományőrző és önkéntes művelődés-szervező munkássága példamutató.

közösségi kategóriában, rangsorolás nélkül,

- az Akli Majorért Műemlék Alapítványnak

A Zirchez közeli Akli Major értékes épületegyüttese hajdan a bencés, majd a ciszterci szerzetes rend gazdaságához tartozott. Négy évtizeden át a Bakony TSz használta az épületeket, műemléki jellegükre és történeti értékükre való legkisebb tekintet nélkül. Ennek ellenére az együttes viszonylagos épségben fennmaradt. Egy fiatal házaspár néhány éve megvette a majort, és elszántan nekikezdett az elgazosodott terület megtisztításának, valamint az épületeken a legsürgetőbb állagmegóvási munkáknak. Létrehozták az épületegyüttes megmentésére az Akli Major Műemlék Alapítványt. Az együttest a XVI. századtól kezdődően a legkülönbözőbb időszakokban épült, de kivétel nélkül művészi értékű épületek alkotják. A felújítás ugyan még csak a kezdeti stádiumban van, azonban az Alapítvány közösségének a helyreállítás érdekében kifejtett erőfeszítései és a jó ügy iránti elkötelezettsége mindenképpen példamutató és elismerésre méltó.

- a Szigligeti Táj- és Településvédő Körnek

A szervezet 1984-ben alakult, elsőként a hasonló nagyságú települések körét tekintve. Azóta is folyamatosan és eredményesen dolgozik a táji és a települési környezet értékeinek védelmében, a település fenntartható fejlődése érdekében. Részt vett a „Szigligeti Váralapítvány” alapításában és tevékenységében. Szellemi kapacitásával, szakértői közreműködéssel segítette a helyi Önkormányzatot egy többszáz-milliós csatornaépítési támogatás elnyerésében. A rendezési tervek készítése során a Kör ugyancsak szakértői tanácsadással segítette az Önkormányzatot; két évtizeden át szervezte a „Szigligeti Nyár” rendezvény-sorozatot, amelynek sikere lehetővé tette, hogy most már az Önkormányzat szervezi. A Kör alapította 1984-ben a „Szigligetért” emlékérmet, amelyet minden évben a településért kiemelkedően munkálkodó személy kaphat elismerésül; 1987-ben megalapította a „Szép kert, szép ház” pályázatot, amelynek célja a lakókörnyezeti kultúra iránti igényesség ösztönzése volt, és ami szép eredményeket hozott. A Szigligeti Táj-és településvédő Kör közel negyedszázados tevékenysége, a helyi Önkormányzattal való eredményes együttműködése követésre és elismerésre méltó.

- a Wekerlei Társaskör Egyesületnek

A Kós Károly és építésztársai által tervezett kispesti Wekerle-telep az idén ünnepelte százéves fennállását. A telep lakói már régen felismerték, hogy szűkebb környezetük nem csupán települési vagy országos jelentőségű értéket képvisel, hanem bírja az összehasonlítást a vele egy időben Európa-szerte megvalósult hasonló léptékű lakónegyedekkel is. Talán nem véletlen, hogy az igényes lakókörnyezet kedvezően hat a helyi társadalmi életre: a Wekerlén több civil szervezet működik, sőt időnként együtt is működik egymással. Közülük az egyik a Wekerlei Társaskör Egyesület, amely mintegy két évtizeden át Katona Áron Sándor, majd az utóbbi években Nagy Tamás elnökletével szervezi a helyi közösségi életet, a települési értékek védelmét és ápolását. Magas színvonalú szervező és kezdeményező tevékenységük a közélet és a kultúra minden területére kiterjed, minden korosztály számára vonzó programokat biztosít. Törekvéseikhez gyakran megnyerik a kerületi Önkormányzat támogatását is. Közérdekű tevékenységük az idei centenáriumi ünnepség-sorozat és az ehhez kapcsolódó változatos tematikájú rendezvények szervezésében csúcsosodott ki.

 

 

Z. Halmágyi Judit - rendhagyó módon - ezen a díjátadón tudta személyesen átvenni az idén kapott Pro Architectura díjat.

A 2008. évi Kós Károly–díjakat december 16-án dr. Szaló Péter területfejlesztési és építésügy szakállamtitkár adta át a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium központi épületének könyvtártermében.