Épülettervek/Hallgatói terv

Kovács Péter: Keszthely belváros tömbfeltárás

2005.10.25. 22:00

A Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Kara építész és településmérnök hallgatóinak munkái

A tervezési feladat alapja egy olyan társadalmi tér létrehozása, mely alkalmas a társadalmi találkozásoknak helyszínt biztosítani, alkalmas szabadtéri rendezvények lebonyolítására, de rendezvény nélkül is keszthelyi léptékű, és jól használható. Az adottságokra alapozva a lehetőségeket jól kihasználva megoldja a Kossuth Lajos utca és a Bem József utca gyalogos kapcsolatát.

 

 

E térigény megfelelő minőségű kiszolgálásának lehetőségét keresve Keszthely érzékeny belvárosában találunk egy rendkívül jó helyzeti potenciállal rendelkező kihasználatlan területet egy, a fő gyalogos tengely mentén elhelyezkedő tömb belsejében. Alkalmasságát alátámasztja, hogy jó kapcsolódási pontokkal rendelkezik, és bár jelenleg e terület teljes mértékben rendezetlen, semmilyen értéket nem képvisel, a helyi lakosság használatba vette . Vagyis jól kirajzolódik az, hogy ha megfigyeljük a társadalmat, megmutatja igényeit, és gyakran mindjárt a megoldást is, csak értő szemmel kell vizsgálni.

A feladat megoldása során térrendszert alakítottam ki, mely két melléktérből és egy főtérből áll. A főtérnek közvetlen kapcsolata van a mellékterekkel, és a Kisfaludy utcával. A melléktereknek pedig közvetlen gyalogos kapcsolata van a szomszédos határoló utcákkal, ezáltal gyalogos útvonalak rendszere alakul ki, mely képes ellátni a jelentkező gyalogos közlekedési igényeket. Az északi és déli utcákat a használathoz illeszkedő vegyes forgalmúvá alakítottam.

 

 

 

Fontos feladat annak a megoldása, hogy a Kossuth utcán sétálva érzékeljük e belső tér, terek jelenlétét, és hívogasson, hogy érdemes bejönni a tömbbelsőbe, ahol pozitív élményeket szerezhetünk. Ennek egyik lehetősége, hogy a Kossuth u. 10. és 12. meglévő kapuáthajtóin kívül megnyitjuk közlekedési célra a 12. szám kirakatportáljait is.

Az új terek térfalait képező épületek F+1 és F+1+T szintszámúak, illeszkedve környezetükhöz, illetve a meglévő túlzásokat csillapítják. Az új épületekben térszínen üzletek, felsőbb szinteken pedig irodák és lakások alakíthatók ki.

Fontos eleme a fejlesztésnek, hogy lehetőséget kapnak a szomszédos telektulajdonosok, hogy a fejlesztés részesei lehessenek, ezzel segítve a megvalósulást.

A tömb Bem utca felőli része zártabb a jelentős gyalogos forgalom elől, a gyalogosokat egy tengelyre koncentrálja, és folyamatos kapcsolatot biztosítva elvezeti őket a Bem utcán, illetve a szemben induló Fórum üzletház felé.

A tervezett tér alatt mélygarázs kerül kialakításra, ami a tereplejtést kihasználva a Bem utca felől a jelenlegi 24. számon keresztül térszínen közelíthető meg. 176 férőhelyével a tömb becsült parkolóigényét képes ellátni, ennél többet csak a nem egyidejűleg jelentkező terhelés esetén. Nem célja azonban Keszthely belvárosának parkoló problémáját megoldani, a Bem utca forgalmát tovább növelni. A szabad kapacitás inkább a főtéren meglévő, gyalogosan könnyen megközelíthető színház és konferenciaterem parkolóhiányának csökkentésére használandó.