Már a szerkezetépítési munkáknál tart a biatorbágyi Forrás utcai bölcsőde, óvoda és főzőkonyha kivitelezése, mely Szécsi Margit tervei alapján valósul meg; a generálterveket az ARC-S Group készítette. A 100 óvodai és 56 bölcsődei férőhellyel, valamint egy 350 adagos főzőkonyhával rendelkező létesítményt az idei év végén tervezik átadni.
A projekt tájékoztatói szerint Biatorbágy lakossága 30 éve folyamatosan nő, ami maga után vonja a születések számának emelkedését. A szóban forgó telek környékén, a Szarvasugrás városrészben az utóbbi időben jelentős lakóépület-fejlesztések zajlottak, ahová főként fiatal, kisgyermekes vagy gyermeket tervező családok költöztek. Mivel a területen nincsenek bölcsődei és óvodai férőhelyek, így nagy igény van egy ilyen létesítmény létrehozására. A kivitelezési munkák tavaly augusztus 14-én Biatorbágy egyik újonnan alakuló lakóövezetében, a Forrás utcai telken belüli bozótírtással kezdődtek meg, majd szeptember végén megtörtént az alapkőletétel is. A projekt, melynek összértéke majdnem 3,5 milliárd forint, a Széchenyi Terv Plusz pályázatok segítségével valósul meg. A kivitelező a napokban egy videót tett közzé az építkezés jelenlegi állásáról, melyből kiderül, hogy már a szerkezetépítési munkáknál tartanak.
A tervezett fejlesztések:
Új óvoda: 1153,66 m2 alapterülettel, 4 csoportszobával és 100 új férőhellyel. Az épület teljes mértékben akadálymentesített lesz, tálalókonyhával, fedett kerékpártárolókkal, parkolókkal és megújuló energiaforrásokkal. A cél az épület közel nulla hálózati energiafelhasználásának elérése.
Új bölcsőde: Négy csoportszobával, 56 férőhellyel. A tervezésnél a Lechner Tudásközpont mintaterve szolgált alapul, amit a helyi igényekhez és környezethez igazítottak a tervezők. Az energiahatékonyság itt is kiemelt szempont, az épület energiaigénye legalább 20%-kal alacsonyabb lesz a közel nulla energiaigényű épületekre vonatkozó irányelveknél.
Új főzőkonyha: 350 adagos, korszerű épületgépészeti és konyhatechnológiai fejlesztésekkel, új eszközökkel és zöldfelület fejlesztéssel.
Az építészeti tervek
A Szécsi Margit által készített koncepció 2021 tavaszán került először a városi tervtanács elé, amely a tervek újragondolását kérte a tervezőtől. A Tarnóczky Tamás Attila építész által szeptemberben írt opponencia szerint a tervező jórészt sikerrel orvosolta a korábbi kritikák nagy részét: az átdolgozott terv már alaposabban vizsgálta a környezet településbeli elhelyezkedését, megközelíthetőségét és szerepét a városszövetben. A településközpontra jellemző magastetős építészeti együttes helyett kedvezőbb, terepbe illeszkedő, lapostetős formavilág jelent meg.
Tarnóczky Tamás Attila ugyanakkor felvetette, hogy a kubus-szerű formavilág vajon elég „szerethető-e" a kisgyermekek számára, szükségesek-e a külön szülői bejáratok, valamint kritikát fogalmazott meg az óvodai csoportszobák közútra nyitásával kapcsolatban is.
Mindezek alapján a Tervtanács ismét továbbtervezésre javasolta az épületeket. A második átdolgozás során az volt a feladat, hogy az épületek tömegalakítását és homlokzatképzését finom építészeti megoldásokkal „szerethetőbbé" tegyék. Emellett meg kellett vizsgálni és ábrázolni az akadálymentes parkolás lehetőségét, valamint el kellett készíteni az ingatlan környezet- és telekrendezési terveit, beleértve a zöldfelületek, a fásítás és a kerítések kialakítását is.
Egy 2022. márciusi határozat szerint a képviselő-testület elfogadta a projekt munkaközi terveit. A bölcsőde engedélyeztetési folyamata ekkor már folyamatban volt, az óvoda engedélyeztetési eljárását áprilisban tervezték megkezdeni; cikkünket ezen határozatban közölt látványtervekkel illusztráltuk.
A helyiek fogadtatása
Egy helyi, városfejlesztéssel foglalkozó együttműködés, a Biatorbágyért Egyesület nem ért egyet a helyszín kiválasztásával, mert szerintük az újabb zöldterület beépítésével jár, mely a szomszédos, műfüves focipálya által generált forgalom miatt már amúgy is túlterhelt. Az intézmény megközelítése a Szarvasugrás városrész irányából a Budapest-Balaton kerékpárút egy nehezen belátható szakaszának keresztezésével válik lehetővé, ami szerintük fokozottan balesetveszélyes. Célszerűbbnek tartották volna az intézménynek a városrész területén helyet keresni. Kifogásolták azt is, hogy a beruházással kapcsolatban nem történt megfelelő lakossági tájékoztatás és szakmai egyeztetés, például a B-KÖZÉP nevű helyi építészeti szakmai csapattal és a Tájvédő Körrel. Mindezek ellenére az egyesület úgy döntött, hogy nem akadályozza meg a beruházást, mert az az EU-s támogatások elvesztésével járt volna, ami évekre eladósította volna a várost.