Programok

Közép-Európai Építészeti Filmcsere

2012.06.28. 07:41

A vetítés-sorozat különböző nézőpontok szerint készült válogatásokat mutat be Pozsonyban, Brno-ban, Prágában, Krakkóban és Varsóban készült rövidfilmekből: kísérleti videókból, művészvideókból, dokumentumfilmekből és riportokból július 2-án 20 órától.

A Közép-Európai Építészeti Filmcsere projekt során különböző közép-európai, építészettel és a városi térrel foglalkozó szervezeteket hívtunk meg, hogy gyűjtsenek filmeket és állítsanak össze egy-egy vetítést olyan filmekből, amelyek az építészet és a városi átalakulás témáihoz kapcsolódnak. A vetítés-sorozat különböző nézőpontok szerint készült válogatásokat mutat be Pozsonyban, Brno-ban, Prágában, Krakkóban és Varsóban készült rövidfilmekből: kísérleti videókból, művészvideókból, dokumentumfilmekből és riportokból.

 

 

 

A július 2-i budapesti vetítés olyan filmek közül válogat, amelyek a szocialista lakótelepekhez fűződő, átalakuló viszonyt mutatják be. Az 1960-as évektől kezdődően és egészen az 1980-as évek közepéig, a házgyári elemekből épített funkcionalista lakóépületek meglehetősen átrajzolták Kelet-Európa városainak képét. Az olcsóságra és a hatékony térkihasználásra törekedve ezek az épületek kevés helyet hagytak a nem tervezett funkciók és tevékenységek kibontakozására. A válogatásban bemutatott filmek azt a folyamatot kísérik végig, amely során a lakótelepi lakások lakói nem csak alkalmazkodnak új élettereikhez, de a saját képükre is formálják azokat.

Heidrun Holzfeind: A Fémkapu mögött / Behind the Iron Gate (Varsó, 2009, 55’)

A film a varsói Za Zelazna Brama (A fémkapu mögött) elnevezésű lakótelep hétköznapi életét mutaja be. A telep 1965 és 1972 között épült Varsó központjában, az ún. Kis Gettó romjain. A 19 hatemeletes épület mindegyike modern, racionális alapelvek szerint épült, és lakói munkások, funkcionáriusok, akadémikusok és a varsói értelmiség voltak. Az 1970-es években a lakótelep a lengyel szocialista prosperitás és technológiai fejlődés szimbóluma volt, de ma a telep nemkívánatos, szűkös lakásai sokakat a kommunista korszakra emlékeztetnek. 1989 óta számos posztmodern hotel, lakó- és irodaház  épült az épületek közé, így átrajzolva a lakótelep elrendezését és elfoglalva a zöld területeket.

Juraj Chlpík: Petržalka-i identitás / Petržalka Identity (Pozsony, 2010, 25’)

Petržalka Pozsony legnagyobb városrésze, ahol megépülése óta már három generáció nőtt fel. Emberek jönnek és mennek, és új történelem íródik,  amely kívülről észrevétlen, csak a lakók intim, személyes történetein keresztül elevenedik meg. A film a betonrengeteg néhány lakójának portréját mutatja be, akik próbálnak gyökeret ereszteni e múlt nélküli környezetben. A film alapjául szolgáló, azonos című kiállításhoz hasonlóan, Juraj Chlpík itt is egymás mellé rendeli a lakók történeteit és a lakások fizikai megjelenését, elrendezését.

Keserue Zsolt, Polyák Levente & Dénes Ágnes: Lekerekítés / Rounding Off (Budapest, 2006-2007, 22’)

A Lekerekítés egy Magyarország különböző lakótelepein folytatott kutatómunka eredménye. A számos lakásban készített interjúk, fotók és video felvételek személyre szabott megoldásokat mutatnak be egy teljesen standardizált élettér belakására. A film az eredeti elrendezés legkülönbözőbb változatait, berendezési módozatait tárja elénk, és a lakótelepeken megvalósult eklektikus sokszínűségről, a virágzó 'csináld magad' kultúráról és a lakók kulturális hátterének sokszínűségéről tesz tanúságot.

A program ingyenes, a filmeket eredeti nyelven, angol felirattal vetítik.

További információk a honlapon.

Helyszín: Trapéz padlás (1093 Budapest, Imre u. 2.)