A Kiemelt Fejlesztések Bizottsága az elmúlt napokban három fejlesztésről is döntött. A főpolgármester a jövő Budapestjéről beszélt a pénteki sajtótájékoztatón.
„Az elmúlt néhány napban olyan nagy projektekről született bizottsági, illetve közgyűlési döntés, amelyek meghatározóak lesznek Budapest kulturális arculatával összefüggésben.”- mondta Demszky Gábor, főpolgármester a pénteki, Közraktárakba szervezett sajtótájékoztatón. A Kiemelt Fejlesztések Bizottsága (KFB) három fejlesztésről döntött: a Városháza Fórumról, a Gázgyárról és a Közraktárakról. A főpolgármester hozzátette, hogy mindhárom projekt a magán- és a közszféra összefogásával valósul meg, átformálva Budapest összképét.
A Városháza Fórum kapcsán a KFB döntést hozott arról a 20 pályázóról, akik résztvehetnek a Városháza-tömb fejlesztési tervpályázatán. A pályázat eredményhirdetésére idén ősszel kerül sor.
Az építészeti tervpályázat, mint ismeretes, a Főpolgármesteri Hivatal jelenlegi épületét, a Városháza Parkot, a Merlin Színházat, a Belvárosi Tűzőrséget és a Főpolgármesteri Hivatal parkolóit is magába foglaló területet érinti. „Kiírtuk a tervpályázatot, arra a Városháza Fórum elnevezésű projektre, amelynek lényege, hogy az épület hátsó traktusán, ahol jelenleg egy közpark van, mélygarázs valósul meg, és ezzel együtt egy szolgáltató-, kulturális intézmények befogadására alkalmas, több tíz ezer négyzetméter nagyságú terület. Ez a terület, mint a város agórája fog működni. Itt a város a legfontosabb rendezvényeit tartja majd. Felmerült az a lehetőség is ezzel kapcsolatban, hogy maga a Városháza is átköltözik majd ebbe az új iroda együttesbe.”- mondta a főpolgármester.
A Gázgyárral kapcsolatban, Demszky Gábor elmondta, hogy a főváros elidegeníti, értékesíti a Gázgyárnak egy meghatározó, nagy területét, ahol a Graphisoft magánegyetemet létesít. „A magánegyetemmel, az IT parkkal és a biotechnológia parkkal - folytatta a főpolgármester - a főváros egy csodálatos, új városrésze jön létre. Azt is lehet mondani, hogy egy CEU-szerű magánegyetem jön itt létre, a meglévő kutató-fejlesztő intézmények mellett, és ezeknek a szomszédságában egy olyan kulturális intézmény blokk, amely több múzeum, több színházterem befogadására alkalmas.” A 20 ezer négyzetméteres terület eladásából származó bevételt a főváros a kulturális blokkra fordítja: „Mindenekelőtt a terület kármentesítésére, majd sorban a rekonstrukciókra, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ezek az épületek az eredeti formájukban álljanak.”
A harmadik fővárosi projekt a 2010 nyarára elkészülő Közraktárak. „Szerettük volna 2009 végére befejezni, de a bürokrácia megint bizonyított. A Közraktár utca felőli oldalán, 20 méter hosszan kezdődik meg a telekalakításhoz nélkülözhetetlen bontás. Ténylegesen le kell bontani egy sarkot. Erre adott bontási engedélyt az elmúlt napokban a helyi hatóság. A főváros bizottsága pedig a napokban aláírta az ún. birtokbaadási jegyzőkönyvet, ez lehetővé teszi, hogy a bontás megkezdődjön.” - mondta a Közraktárakról a főpolgármester.
A főváros megtartja tulajdonában ezt az épületegyüttest, de 25 éves üzemeltetési és hasznosítási szerződést kötött, a Porto Investment Hungary Kft. pályázatát elfogadva. „A területen 23 ezer négyzetméternyi épületegyüttes jön létre, a felszín alatt pedig 250 parkolóhelyet fognak kialakítani. Egy 21. századi kulturális-szórakoztató központ várja majd az idelátogatókat.” A főpolgármester hozzátette még, hogy három méter széles teraszsor egészíti ki a projektet, amely a Közraktárak mentén nyúlik majd végig, a Duna-parti korzó és az épületek között. Minden tizedik négyzetméteren zöld felület lesz, és a Nehru-park hasznosításáról is szeretnének megállapodni a Porto Investmenttel, hiszen összetartozik a kettő. Ám erről még három félnek kell egyeztetni, a fővárosnak, a kerületnek és a befektetőnek. „Ez az egész Duna-parti szakasz, amely a világörökség része, egy új metrómegállóval, a Szabadság híd megújításával, a műegyetemi díszkivilágítással teljesen új életet kap ez a városrész.”
A közlekedési problémákkal kapcsolatban Demszky Gábor elmondta, hogy ennek megoldását nagyon fontosnak tartja: „Sokat kell még dolgoznunk azon, hogy jól megközelíthető legyen ez az ingatlan. A metró megfelelő gyalogos kiszolgálást fog biztosítani, ugyanakkor meg kell oldani, hogy a metró felől ez az ingatlan jól megközelíthető legyen, ez a következő évek fontos témája lehet.”
A sajtótájékoztatón elhangzottak alapján a főpolgármester a jövő Budapestjét barátságosabbnak, sokoldalúbbnak látja, használható közterekkel, amelyek városminőséget teremtenek.
képek és beszámoló: Biczó Gabriella