Misszió és célkitűzés
A Studio Metropolitana által kezdeményezett Köztér Program egy kooperatív tervezési módszertan és kreatív végrehajtásprogram helyi önkormányzatok számára. Az új, innovatív projekt alapja az a meglátás, hogy a közterek revitalizációjának következtében nemcsak a helyi közösség identitása erősödik meg, de az jelentős hatást gyakorol a teljes város identitására és életminőségére is. A köztér-program a nevezetes turistacélpontok helyett Budapest kisebb, kevésbé ismert helyszíneit veszi célba. Bár a legismertebb köztereknek a szabadidő eltöltéséhez, a rekreációhoz, különböző rendezvényekhez, a társasági élethez és egyéb tevékenységekhez kellene helyszínt biztsítaniuk, mégis gyakran lerobbant köztes terekké válnak, amelyeken csupán keresztülhaladunk, de önmagukban nem célpontok. Nagy részük nem rendelkezik közösségi funkcióval, nem kapcsolódik a környezethez, nem vesz tudomást az ottlakók igényeiről, elvesztette történelmi jelentőségét és helyi identitását, és a vandalizmus, valamint az elhanyagoltság terepeivé vált. Némelyik már nem is biztonságos. Ide tartozik az is, hogy a ”lakossági fórum” és a ”nyilvános meghallgatás” fogalmak manapság az elégedetlenséghez és a tüntetésekhez kötődnek, nem pedig a helyi önkormányzatok és a lakók konstruktív párbeszédére utalnak.
A projekt végrehajtása
Január végén dinamikus, interaktív workshopot tartottunk a helyi önkormányzatok számára azzal a céllal, hogy felkeltsük érdeklődésüket, és egyben hivatalosan is elindítsuk a pályázati folyamatot. Munkatársaink a projekt részleteit bemutató prezentációin kívül előadások és kerekasztal-beszélgetések is zajlottak tájépítészek, várostervezők, önkormányzati építészek, civil aktivisták és egyetemi oktatók részvételével az alábbi témakörökben:
A pályázati folyamat, amelyen Budapest és agglomerációs körzetének bármely, legalább 10.000 lakosú közössége részt vehetett, februárban zajlott le. Az elbírálást a művészeti és az üzleti világ független szakértői végezték, akik a nyertes pályázatokat szerkezetük és helyszínük szerint négy alcsoportra osztották fel. Minden csoportban kijelöltek egy-egy archetípust, amely mintegy kísérleti példaként áll majd rendelkezésre a csoport többi pályázata számára, és amelynek végrehajtása a kétéves folyamat teljes periódusában a Studio Metropolitana irányítása alatt zajlik majd.
A nyertesek:
Belvárosi közterek:
VI. Kerület, Hunyadi tér és vásárcsarnok
VIII. Kerület, Mária utca – Gutenberg tér – Kőfaragó utca – Gyulai Pál utca, mint összefüggő köztérrendszer (köztérláncolat)
Külső városközponti közterek:
XVI. Kerület, Veres Péter út környéke
XVII. Kerület, Csaba Vezér tér és rákoscsabai Piac tér
XVIII. Kerület, Pestszentimre városközponti területe
XIX. Kerület, Kós Károly tér
XX Kerület, Szent Erzsébet tér
Lakótelepi közterek:
IV. Kerület, Tulipán kert
XI. Kerület, Költők parkja
XVIII. Kerület, Kondor Béla sétány, Havanna lakótelep
Agglomerációs közterek:
Vác, Deákvári főtér
Göd, Kossuth tér/Kincsem Istálló
Pomáz, Szabadság tér
Archetípus közterek
Belvárosi köztér:
VIII. Kerület, Mária utca – Gutenberg tér – Kőfaragó utca – Gyulai Pál utca, mint összefüggő köztérrendszer (köztérláncolat)
Külső városközponti tér:
XVII kerület, Csaba Vezér tér és rákoscsabai Piac tér
Lakótelepi köztér
IV kerület, Tulipán kert
Agglomerációs köztér
Göd, Kossuth tér/Kincsem Istálló
Szervezetünk tájépítész, várostervező, szociológus, közgazdász és építész munkatársain kívül a pályázatok elbírálására az üzleti és a művészeti világ képviselőiből, mint külsős szakértőkből álló tanácsadó testületet állítottunk össze, akik a teljes folyamat alatt folyamatos konzultációkon vesznek részt. A projekt utolsó fázisában (mely 2010. tavaszától őszig tart) olyan eszköztárat és antológiát állítunk össze, amelyben a 13 helyszín legsikeresebb gyakorlatait mutatjuk be. Az átfogó ötlettár és technikai ismertető a folyamatot megismerni kívánó önkormányzatok rendelkezésére áll majd. Mint a várossal foglalkozó szervezet, a Studio Metropolitana Budapest várostervének esztétikai és funkcionális minőségét kívánja befolyásolni és tökéletesíteni. Ezzel párhuzamosan szervezetünk a helyi önkormányzatokat új döntéshozási mechanizmussal, és a közösséget is bevonó metóduson alapuló újfajta gondolkodásmóddal szeretné megismertetni. A köztér-projekt két évének leteltével szakértelmünkkel és módszertanunkkal a továbbiakban is a helyi önkormányzatok rendelkezésére állunk, segítve azokat köztér-revitalizációs terveik megvalósításában.
szerző: Kristin Faurest Ph.D., Budapesti Corvinus Egyetem, Tájépítészeti Kar
faurest.kristin/kukac/chello.hu
faurest/kukac/studiometropolitana.hu
Studio Metropolitana Urbanisztikai Kutató Központ Kht. , Budapest