Nyilvánosságra hozták, hogy a közép-európai régió országaiból mely 5-5 épület és hallgatói terv száll versenybe a Piráni Építészeti Napok díjáért. Hazai részről a folyamatot évek óra irányító Gunther Zsolt mellett idén Guba Sándor és kollégánk, Hulesch Máté vettek részt az épületek kiválasztásában.
A Piráni Építészeti Napok alkalmából minden évben átadják a Piranesi-díjat, melyre a közép-európai régió országainak 5-5, az elmúlt két év során megvalósult épülete és hallgatói projektje jut tovább. A megvalósult épületek hazai kiválasztási folyamatát évek óta Gunther Zsolt, a 3h vezető tervezője végzi, aki évről évre felkér maga mellé egy tervezőt az előző év jelöltjei közül, valamint egy építészetkritikust, hogy hárman válasszák ki azt az öt projektet, amely megmérettethet a nemzetközi színtéren. Idén Guba Sándor, a GUBAHÁMORI társalapítója, valamint jómagam kaptuk ezt a felkérést.
A kiválasztási folyamat során mindhárman előre összegyűjtöttük azt az 5-10 projektet, amelyeket megvitatásra érdemesnek tartottunk a díj kritériumrendszerének fényében. Az építészeti minőségen túl elsődlegesen az adott épület közösségformáló erejét, épített és természetes környezetével való kapcsolatát, valamint anyaghasználatát, textúráit vizsgáltuk. Talán nem meglepő módon volt több olyan épület, melyet mindhárman előválogatott listánkra helyeztünk – ezeknél nem volt nehéz meghozni a végső döntést. Akadtak ugyanakkor olyan épületek is, melyeket csak egyikünk vagy másikunk javasolt első körben. Ezek mélyebb megismerése izgalmas beszélgetéseket eredményezett, melyek során akár pro, akár kontra újabb részletekre és szempontokra is fel tudtuk hívni egymás figyelmét az adott épület kapcsán.
A több órán át tartó döntési folyamat végén sikerült konszenzusra jutni az 5 kiválasztott épület kapcsán, mindhárman úgy álltunk fel az asztaltól, hogy tudtuk, ha másnap újra végignézünk a listán, elégedettek leszünk a döntéssel. Olyan épületeket választottunk, amelyek amellett, hogy önmagukban magas színvonalon tesznek eleget a fentiekben felsorolt szempontoknak, így együtt egy izgalmas metszetét adják a kortárs hazai építészetnek. Mindegyikük egy kicsit másban erős, más miatt tűnik ki a többi közül, ugyanakkor valamifajta kapocs, párhuzam mindegyik között felmutatható. Melyek ezek az épületek?
Görögkatolikus Múzeum, Nyíregyháza
A Balázs Mihály és a DMB Műterem által tervezett múzeumépület időtlen, a görögkatolikus közösség lelkületét híven tükröző építészeti megformáltságával nyerte el helyét a kiválasztott épületek között.
A cserépváraljai római katolikus templom rehabilitációja
A Partizan Architecture fiatal tervezőinek érzékeny templomfelújítása jó példája annak az egyre fontosabb építészeti magatartásnak, amikor a lehető legkisebb beavatkozással igyekeznek megóvni egy XX. századi modern házat.
Egy 100 éves gyümölcstároló épület átalakítása
Az Arkt Studio és a Projectroom közös munkája egy egykori gyümölcstároló családi házzá való átalakításának eredménye, melyben a régi és az új rendkívüli érzékenységgel találkozik egymással, anyagok és textúrák izgalmas kompozícióját nyújtva.
Vásárcsarnok, Nagyszentjános
A helyi közösség számára hiánypótló, Román László és Élő József tervei alapján megvalósult épület jellegzetes, egyedileg gyártott téglaarchitektúrájával hívja fel magára a figyelmet úgy, hogy megformálásával a településképhez is igazodni igyekszik.
Új központi vásárcsarnok, Pécs
Az "új pécsi bazilika" nagyvonalú, impozáns belső terének fehér boltívei az átadás pillanatától a kortárs hazai építészeti kánon ikonikus példájává tették a Getto Tamás és Sztranyák Gergely vezetésével tervezett csarnoképületet.
Az öt épület mellett öt diákmunka is megméretteti magát a régió legjobbjai között. A hallgatói tervek kiválasztását hazai részről Szabó Dávid DLA, a BME Exploratív Építészeti Tanszékének adjunktusa végezte. A hallgatói tervek a következők:
A kőkúti pálos kolostorrom és környezetének a revitalizációja – Tihanyi Dóra diplomamunkája
A Vogt-kúria jövője vertikális tanodaként – Macsek Kata diplomamunkája
Az immár 40 éve a szlovén tengerparti Portorožban megrendezett építészeti konferencia ezúttal is számos előadással, kiállítással és kísérő eseménnyel várja a résztvevőket november 25-én, ahol a legjobb épület és legkitűnőbb diplomamunka kihirdetésére is sor kerül. Az előadók között lesz többek között Níall McLaughlin az Egyesült Királyságból, Wang Shu és Lu Wenyu a kínai Amateur Architecture Studio részéről, valamint a portugál Pedro Domingos is. A részletes program és az egyes országok jelöltjeinek listája elérhetőek az esemény weboldalán.
Hulesch Máté