Jövő hétfőtől elvben bárki felmehet a London új felhőkarcolójának legfelső szintjein megnyíló SkyPark elnevezésű tetőkertbe, amit „az Egyesült Királyság legmagasabb közparkjaként” hirdetnek. Az uruguayi Rafael Viñoly tervei alapján tavaly megépült, most megnyíló, London 5. legmagasabb épületének számító, egyelőre - egyszerűen az elhelyezkedése alapján - 20 Fenchurch Street névre keresztelt toronyház már építése során sem lopta be magát a városlakók szívébe, a megnyitó előtt pedig Rowan Moore, a Guardian szakkritikusa ugrott neki.
London üzleti negyedében az elmúlt években kezdtek elszaporodni az egyre extravagánsabb tervezésű toronyházak, illetve több hasonló áll előkészítés vagy építés stádiumában. Míg többen a klasszikus városképet romboló, abba betüremkedő új felhőkarcolók látványától féltik a brit fővárost, Moore a kényszeredetten „ikonikus”, minél inkább szokatlan és sokkoló épületek elterjedése ellen kelt ki. Szerinte Londonban az utóbbi időben elszaporodtak a környezetüket figyelmen kívül hagyó, öncélú, értelmetlen építmények és tervezetek, beleértve a Thomas Heatherwick tervezte, és mára minden fórumon zöldutat kapott parkosított gyalogoshidat, vagy a napokban átadásra kerülő Fenchurch Streeti épületet is.
Az eredetileg 200 méteresre álmodott új toronyházból végül 40 métert „lefaragtak”, mivel a városvédők szerint látványa erőteljesen beleszólt volna a közelében levő Szent Pál Katedrális és a Tower megszokott, klasszikus sziluettjébe. Szokatlan alakja miatt a köznyelvben „Walkie Talkie” néven emlegetett épület szabálytalan ívelésű homlokzata is újratervezésre szorult, mert kiderült, oly erős mértékben gyűjti be és továbbítja a napfényt az utca felé, hogy az a nap néhány órájában elviselhetetlen forróságot okozhat (egy autós szerint járművét szabályosan megolvasztotta a visszavert hőenergia).
Az üzleti célokat szolgáló épület legfelső három szintjén nyilvános közpark, bárok és éttermek nyílnak meg a jövő héten, igaz, ahogy Moore is nehezményezi, az előzetes regisztrációhoz és biztonsági ellenőrzéshez kötött feljutás oly körülményes, hogy a teret távolról sem lehet közparknak nevezni. Szerinte az építtetők ezen célja is csak hangzatos képmutatás, egy olyan tendencia része, ami London legújabb építészetét rossz irányba viszi, az ikonikusnak szánt nyakatekert funkciókkal vegyített épületek működése a gyakorlatban kivitelezhetetlen, ezzel pedig csak ártanak a város összképének.
Bán Dávid