Épülettervek/Középület

Kultúrház és könyvtár, Šenčur – Az Építész Stúdió pályaműve

2024.05.28. 07:53

Nyilvános tervpályázatot hirdettek a szlovéniai Šenčur kultúrház és könyvtárépületének megtervezésére, melyen az Építész Stúdió csapata is részt vett. A feladat új, könyvtárralis rendelkező kulturális központ építése volt a meglévő kulturális központ helyén, valamint a külső tér fejlesztése.

Környezet
Šenčur gyönyörű táji környezetben fekvő kisváros, nyugodt, egységes építészeti karakterrel. A településen egyszerű, hagyományos magastetős épületek sorát rendezett kertek és arányos melléképületek tagolják. Ebben a szövetben a központ környékén érezhető egy finom sűrűsödés, a házak léptéke megnő, az utcák irányai összemetsződnek, a templom tornya kijelöli a település súlypontját.

A tervezendő új városi középület ebben a metszéspontban keresi a helyét, azzal a feladattal, hogy egyszerre alkossa szerves részét a visszafogott építészeti környezetnek és váljon meghatározó, pezsgő középületévé a városi életnek.

Térrendezés
A település központját egyértelműen kijelöli a templom és az itt csoportosuló jelentősebb intézmények, valós központi tér azonban nem jön létre. Ennek fő oka az autós közlekedés dominanciája, ami elszakítja egymástól az egyes épületek előterét, több kis térszeletet kialakítva.

Fontosnak tartjuk, hogy az új kulturális központ és könyvtár szervesen kapcsolódjon a szemközti templom előtti térhez, hogy a két épület közötti tér méltó legyen azok kiemelt szerepéhez a településen belül. Ennek legfőbb eszközei a parkoló autók visszaszorítása, a forgalom csillapítása, hogy egy olyan burkolt városi tér alakuljon ki, ahol a gyalogosok és kerékpárosok élveznek prioritást.

Az így létrehozott ‘lassú’ zóna a burkolatok szintbeni összekötésével, magas minőségű burkolatok alkalmazásával jön létre, ahol az autósok csak vendégek. A két épület között kialakuló burkolt városi tér időszakosan lezárható, nagyobb városi rendezvények lebonyolítására is alkalmas területet ad a városnak. 

Tömegformálás / Koncepció
Az új épület beépített területe, a meghatározott teremméret és hozzá kapcsolódó előcsarnok adottságai miatt érezhetően meghaladja a korábbi ház alapterületét. Ennek ellenére célunk a kisváros léptékéhez, arányaihoz illeszkedő épület megfogalmazása. 

A könyvtár és a kulturális központ funkcionális kombinációja felveti a lehetőségét, hogy ez a kettősség az épület karakterét is meghatározza. A két tömegre tagolt, szorosan összekapcsolt ház mérete így befogadhatóbbá válik, a tetők mérete és iránya egyaránt a településszövetre jellemző karaktert viszi tovább. 

A két egyszerű, nyeregtetős tömeg elmozdítása a tér irányából bontja az épület léptékét és a vakolt homlokzati traktust teszi meghatározóvá, míg a másik oldalról létrehozza a feltöltéshez szükséges rakodóterületet.

A nyugodt tömegeket két egyszerű gesztus bontja csak meg. A könyvtár utca ívét követő lecsapása kijelöli a bejáratot és karcsúsítja a tér felőli oromfal arányait, egyúttal lehetővé teszi a templom felőli alacsony eresz kialakítását. A nagyterem felett kialakított átrium pedig védett átmeneti teret hoz létre a könyvtár magjában, tagolva és fénnyel megtöltve az olvasótereket.

Az épület főbejárata a templom felé fordul, hangsúlyozva a közös előtér szerepét, és a városi intézmények összekapcsolásának fontosságát. Így az épület melletti téren a kávézó terasza mellett egy kisebb ligetes tér, illetve kisebb rendezvénytér alakítható ki, mely alkalmanként akár a nagyterem belső életével is összekapcsolódhat a nézőtér megnyitásával. 

Az új épület helyén jelenleg álló fák helyett új fasort ültetünk a ház mentén a Kranjska cesta felé, a templom előtt növekvő fasor párjaként kiegyensúlyozva az utca két oldalát.

Anyaghasználat
Az épület külső megjelenéséhez a közvetlen környezetből merítettünk ihletet. A városi léptékre lebontott tömegtől immár nem idegen, hogy az itt használt anyagokat öltse magára, így a bejárat és könyvtár tömbjének tiszta vakolt homlokzata a középületeket és lakóházakat idézi, míg a közösségi ház fa lécburkolata a melléképületek kertben álló világát folytatja.

Ez a kettős folytatódik a belső terekben, ahol a nagyterem az épület szíveként fa burkolatával melegséggel tölti meg a házat. Így szintek között bejárva a könyvtár tereit végig tájékozódási pontot nyújt és természetes határt képez a funkciók között.

A nagyterem belső tereiben és a könyvtár tetőtéri olvasótermeiben egyaránt a természetes fa felületek a meghatározók, így a ház otthonos és nyugodt hangulattal várja a látogatóit.

A két tömeget az egységes fedésű tetőformák kapcsolják össze a szintén helyben jellemző palaburkolattal.

Funkció
A két funkció párhuzamosan, de jól elkülönítve veszi birtokba a házat. A tér felől belépve közös, három szintes előcsarnok fogadja a közönséget. A földszintről a nézőtér felső peremét érjük el, színházi előadáskor itt lépünk a terembe. A -1. szintről a nézőtér alsó részét, illetve összecsukott lelátó esetében az egész termet érjük el, az első emeletről pedig a karzatot közelítjük meg. 

Az emeleti előcsarnokban indulnak a könyvtár terei a kisebb, nyitottabb területekkel, mint a folyóirat olvasó és a média kölcsönzési szekciók. A legfelső szinten a két tető alatt találjuk az olvasótereket az átrium köré szervezve. A könyvtár központi átriuma maga köré szervezi a különböző olvasótereket, meleg időben kültérként, a hideg hónapokban ideiglenes fedéssel télikertként egészítve ki az otthonos könyvtárteret.

A színházterem többszintes megközelítése és -1. szinti padlószintje rugalmas használatot biztosít, miközben az épület tömegét jelentősen csökkenti. A nézőtér többszintes megközelítése elosztja a közönséget, a felső szint földszinti síkja pedig lehetőséget ad a városi előtérrel való alkalmi összekapcsolásra is. A síkpadlós kialakítás esetén az alsó szinti előcsarnok nyújt szeparált megközelítést rendezvények esetére.

A mobil lelátó sokféle konfigurációt és teremhasználatot tesz lehetővé. Kinyitva klasszikus színházteremként működik, részben vagy egészen összecsukva pedig síkpadlós használatot tesz lehetővé különböző rendezvények (bálok, fogadások stb.) számára. 

A nagyterem földszinti hátfala kinyitható a ház oldalában található kisebb rendezvénytér felé. Ez a kapcsolat lehetővé teszi nem csak zárt rendezvények, de jeles városi napokon összefonódó, egyszerre kül- és beltéri programok megtartását is. A mobil lelátó szélső lépcsősávja önállóan mozgatható, azt kihúzva a termen belül is megteremthető a rendezvényszint és a galéria közvetlen kapcsolata, azon keresztül pedig akár a kültér megközelítése.

Az előcsarnok három szintje akár egy összefüggő, de több kisebb időszakos kiállítást is be tud fogadni, a többszintes teret pedig városi nappaliként különböző korosztályok vehetik birtokba.

A nagyteremhez kapcsolódó kiszolgáló terek a -1. és -2. szinteken helyezkednek el. A teherkapcsolatot a hátsó színpad sávjában található emelőplatós teherlift biztosítja. Az emelőplató felső állapotban a teherautó platószintjén is megállítható, így biztosítható a szintbeni fedett kipakolás. A könyvtárhoz tartozó irodaterek a felső szinten, az olvasóterek mögött találhatók.

Szerkezet
Az épület vasbeton pinceszintekre épített fa vázszerkezettel készül. A faváz merevítését a minden szinten végigfutó vasbeton lépcső és liftmagok biztosítják. A színházterem fa vázkitöltő szerkezete akusztikailag speciálisan méretezett többrétegű hanggátló szerkezet.

Építész Stúdió