Mi lehet közös a 36 lakásos győri társasházban, a harmadik üteméhez érkező biatorbágyi Szarvasugrás lakókparkban és a pápai iparterületen épülő 17 000 m² alapterületű autóipari beszállító vállalatnak épülő csarnokban? A válasz: a gyors építés és a kivitelezési hibákat minimalizáló építési technológia.
Miért ne élvezhetnék a lakóházat tervezők, a beruházók vagy a kivitelezők azokat az előnyöket, amelyek az ipari épületek kapcsán kézenfekvők? A kérdés persze költői.
A győri társasház szerkezete a 17 000 m² alapterületű csarnokhoz hasonlóan szuper gyorsan épülhet, Biatorbágy új lakói pedig élvezhetik az előregyártott betonszerkezetek kiváló hanggátló képességét, az energiatakarékos működtetést, amihez a gyári körülmények között készülő klímafödémek is alaposan hozzájárulnak. Mindezek alapja, hogy az egy évtizede még a szakemberek és az építkezők idegenkedését is kiváltó, az előregyártott vasbeton technológiával szembeni előítéletek mára szinte teljesen eltűntek. Ennek ugyanakkor csupán egyik oka, hogy ezek az elemek – klímafalak és -födémek, erkély- és liftaknaelemek, lépcsők és más egyedi gyártású termékek – a napjainkban szinte alap elvárásként megfogalmazott előnyöket lényegükből adódóan kínálják.
Építkezők és szakemberek azonos véleményen: inkább az előnyök dominálnak
A gyári körülmények között ezzel a modern technológiával készülő betonelemekből országszerte épülő társasházak, középületek, sőt családi házak növekvő száma is erre utal, de a közelmúltban szakemberek és építkezők körében egyaránt lezajlott felmérések eredményei is ezt támasztották alá. Ezekből – sok más hasznos információn túl – az a tendencia pregnánsan rajzolódott ki, hogy mára sem a szakemberek, sem az építtetők nem azonosítják a modern előregyártott betontechnológiával épülő házakat az elavultnak számító panelépületekkel. Sőt, kínált előnyeik miatt az előregyártott építőanyagokat sokkal inkább a ma igényeire adott válaszként tartják számon.
Az építkezők és felújítók körében végzett felmérésben résztvevők 76 %-a inkább hisz e technológia előnyeiben, és mindössze a válaszadók 15 %-a szerint hasonlít a modern előregyártás a korábbi rossz hírű, paneles építési módhoz, ezért ők nem szívesen választanának egy így készült házat otthonuknak.
Nem így döntöttek a 2023-ban az ötből már harmadik üteméhez ért, a természet szépségeihez valóban közel épülő Szarvasugrás lakópark vevői, akik az egyenként 40 lakásos, tágas erkélyekkel kialakított lakásokba költöztek. A kivitelezés gyorsaságára itt is jellemző volt, hogy egy-egy társasház kulcsrakész befejezéséhez kevesebb mint másfél évre volt szükség, amelyből a szerkezetépítési munkálatok mindösszesen fél évig tartottak. Mindez, természetesen sok más tényező mellett annak is köszönhető, hogy az épületek teljes szerkezete a Leier rendszerház-elemekből készül. Az épületek teremgarázsának falaihoz, a liftfalakhoz, valamint a lépcsőházi és lakáselválasztó falakhoz pedig kéregfal elemeket használnak, amelyeknél – tekintettel az előkészületek precíz gyári körülményeire – kivitelezési hiba gyakorlatilag nem keletkezhet.
Az energetikai előírásoknak való megfelelést a beruházó a második ütemtől a Leier klímafödémekkel teljesítette, amelyeket az épületekben hatékony hőszivattyú táplál. Ennek köszönhetően az épületek éves energiaigénye 80 kWh/m² alá csökkent. A mennyezetbe épített hűtő-fűtő vezetékek huzatmentes hűtést biztosítanak, ami komfortosabbá teszi a lakásokat.
A kiszámíthatóság a jövő trendje
Térjünk vissza röviden arra, hogy milyen problémákkal találják szembe magukat az építkezők, amelyekre akár az előregyártás is jelenthet megoldást. Az építkezések, felújítások során manapság tapasztalt nehézségek között a kutatásban résztvevő magánemberek a legfőbb problémaként a megfelelő szakember megtalálását, valamint az építőanyagárak kiszámíthatatlansága miatt a költségvetés kézben tartását jelölték meg nehezítő körülményként. Mindezekre az előregyártott betontermékekből történő lakásépítés egyértelműen megoldást kínál, és ezt a felmérésben résztvevő, otthonteremtésben érdekelt magánemberek ötöde is így gondolta. Ugyanakkor a válaszadók csupán valamivel több mint 10 %-a hallott a családi házas építkezéseken is egyre több helyen felbukkanó, a kivitelezést rekord sebességre gyorsító előregyártott vasbeton falakról és födémekről. Sokkal többen vannak azok, akik a beszerelésre magas fokon előkészített tetőablakokkal, az előregyártott hőszigetelő panelekkel és előszerelt kéményekkel találkoztak már. Persze ezek is nagyon hasznos elemei a gyorsan épülő és a későbbiekben jól működő otthonnak.
A kutatás arra is rámutatott, hogy az előregyártott építési technológiák egyfajta választ kínálnak a munkaerőhiány napjainkban tapasztalt problémáira. Ennek kapcsán a felmérés résztvevői a technológiának a gyors kivitelezéshez, a szakszerű építkezéshez való hozzájárulását értékelték a leginkább. Emellett a gyári előállításból és a gépészeti előkészítésekből is adódó gyors, ütemezhető és ellenőrzött minőségű építkezést is sokan gondolják hasznosnak.
Az az előítélet, miszerint előregyártással csak egyenházak épülnek, gyakorlatilag már alig tartja magát. Ezzel szemben minden negyedik válaszadó előnyösnek tartotta, hogy az előregyártott betonelemekkel tervezett ház teljesen igényre szabható. Mindössze 6% nyilatkozott úgy, hogy nem szívesen lakna beton házban, és 4% gondolja, hogy az előregyártás korlátozza a kreativitást, vagy az egyedi otthon kialakítását.
Bővebb információ az előregyártott elemekről itt érhető el.