Épületek/Lakóépület

Lakópark a város szélén — Sasad Resort

2010.03.16. 12:56

A lakóparkos életmóddal szembeni ellenérzések leküzdése végett a SASAD kertészet volt telepére érdemes ellátogatni. Tima Zoltán Ybl-díjas építész házai elől eltűntek az autók, helyettük focira és frizbire hívogató, hatalmas gyep.

Korábban a SASAD kertészet üvegházi telepeként funkcionáló – közel 14 hektáros terület a Budaörsi úttól északra, a Rupphegyi út (budaörsi városhatár) és a Felsőhatár út között helyezkedik el. A terület környezetében a budaörsi oldalon részben beépült - vagy beépítés alatt álló - lakóterület található. A Madárhegyi (a tervezési területtől északra és keletre eső) részről azonban általánosságban elmondható, hogy a telkek egy része esetében, illetve a közterületek rendezése pedig számos esetben nem történt meg. A terület a Budaörsi úttól északi irányban mintegy 10-12 métert emelkedik. A terepemelkedést a Felsőhatár út menti oldalon a korábbi használat során csökkentették oly módon, hogy a terepszintből 2-3 métert eltávolítva egy ugyanilyen méretű bevágást hoztak létre. A megvalósuló beépítés során az eredetivel közel megegyező terepalakulatot állítottak vissza, megszüntetve ezzel a Felsőhatár út menti jelentős szintkülönbséget is.

 

 

 

A korábbi számos – a terület felhasználására készült – előkészítő tanulmány után 2005. áprilisában került elfogadásra a Budapest Főváros Településszerkezeti Tervének (TSzT) módosítása, amely lehetővé tette az új terület-felhasználási kategóriáknak megfelelő övezetek létrehozását, és a Fővárosi Szabályozási Keretterv (FSzKT) módosítását.  A XI. kerületi Önkormányzat 24/2006./VI.23./ sz. rendeletével jóváhagyott Kerületi Szabályozási terv (KSzT) a fenti előírásokhoz és a közvetlen környezetben kialakult beépítésekhez illeszkedve, a tervezési területet három zónára osztotta, megkülönböztetve ezzel a Budaörsi út menti intézményterületeket és az alacsonyabb beépítettségű lakó övezeteket.

 

 

 

A városhatáron futó Felsőhatár út, valamint a terület középvonalában vezetett Rupphegyi út a tágabb környezet – elsősorban a budaörsi és madárhegyi új lakóterületek – feltárását is szolgálja. Ez utóbbi nagyobb forgalmi terhelés miatt, a tervezési területen belüli új beépítések feltárására olyan – a fő utakhoz kapcsolódó – belső úthálózatot terveztünk, amely lehetővé teszi az épületek védettebb, a főbb útvonalaktól elválasztott megközelítését. Ennek eredményeképpen az épületek gépkocsival kizárólag a belső lakó-, vagy szerviz utakról közelíthetők meg.

 

 

 

A Rupphegyi és Felsőhatár utak közötti terület középvonalában húzódó, lefedésre szánt esővíz árok mentén, intenzív zöldterületekkel határolt gyalogos és kerékpár utcákat hoztunk létre. E belső zöld tengely összeköttetést biztosít a Budaörsi út irányú tömegközlekedéssel, ugyanakkor sétányként, játszótérrel és pihenőhellyel kiegészülő sétaútként is szolgál.

Az épületek a teljes fejlesztés I. ütemeként épültek meg. A telken belüli elhelyezésük – a maximális épületméret figyelembevételével – a keretes beépítés elveit követi, melynek következtében viszonylag nagyméretű belső zöldterületek alakultak ki. A közös kerteken belül kertépítészeti eszközök segítségével, különböző funkciójú, a kertvárosi atmoszférát, ugyanakkor a földszinti lakások intimitását is biztosító magas minőségű zöldfelületek kialakítására került sor.

 

 

 

A beépítés egyik legfontosabb szempontja a telken belüli gépkocsiforgalom kizárása volt. Ennek érdekében a telek belsejében lévő épületek alagsori szintjeit – a közös gépkocsi bejárattal – a déli utcavonalon álló épületekkel összevontuk. Az északi utcavonalon álló épületek egyenként önálló alagsori behajtási lehetőséggel rendelkeznek.

Az épületeknek hangsúlyozottan egységes építészeti megjelenésük van. Az alkalmazott homlokzati anyagok, a tágas belső közös terek a hely és környezetének értékét is tükrözik. Az egyszerű és visszafogott tömegformálás ellenpontozza a – főként budaörsi – szomszédos épületek vegyes építészeti megjelenését.


Sasad Resort

vezető tervező: Tima Zoltán, Tima Stúdió, KÖZTI Zrt.
építész munkatársak: Nagy Borbála, Gömöry Kristóf, Molnár Tibor
szakági tervezők:
épületszerkezetek: Horváth Sándor, Schreiber Gábor - Pataky és Horváth Kft.
statikus tervező: Dobráter Béla
épületgépész tervező: Görgeyné Bihary Erzsébet - G&B Plan
elektromos tervező: Máramarosi András, Ritzl András
kertterv: Mohácsi Sándor - S73
generáltervező: Tima Stúdió, KÖZTI Zrt.
tervezés éve: 2005-2007
kivitelezés éve: 2007-2009
projekt menedzsment: GTC Zrt.
generál kivitelező: GROPIUS Zrt.