Ahogy arról mi is beszámoltunk, a Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata tavaly ősszel hirdette meg nyílt, építészeti tematikájú pályázatát. A kiírás szerint egy olyan terv készítése volt a cél, amely Lantos Ferenc Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas festő, művészpedagógus és a természet erős kapcsolatát egy épületben megformálva mutatja be, és méltó emléke lehet a pécsi kötődésű művésznek.
Az MMA immár 10 éves hagyománnyal bíró nyílt, építészeti tematikájú pénzdíjas ötletpályázatát 40 év alatti építőművészek, építészmérnökök, építészek, belsőépítészek számára hirdette meg. A 2022-es pályázati kiírás LANTOS MÚZEUM PÉCS 2022 címmel olyan javaslat készítését tűzte ki céljául, amely egy olyan fiktív épület tervezésére irányul, ami Lantos Ferenc (1929–2014) Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas festőművész, művészpedagógus, az MMA néhai tagja és a természet erős kapcsolatát egy épületben megformálva, természeti, környezeti utalásokkal, viszonyokkal mutatja be, és egyben méltó emléket állít a pécsi kötődésű művésznek. Elsősorban ezúttal is ötletek kibontására és tanulmánytervek készítésére nyílt lehetőség, melyek által fiatal építészek mutathatják meg szakmai tudásukat, kreativitásukat.
Az eredményhirdetést 2023. február 9-én tartották a pályaműveket bemutató kiállítás megnyitójával együtt a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának aulájában, ahol Turi Attila Kossuth- és Ybl-díjas építész, az MMA alelnöke mindenekelőtt a pályázóknak köszönte meg a részvételt. Az alelnök kiemelte: az ötletpályázat az MMA Építőművészeti Tagozatának egyik legfőbb éves programja, amellyel lehetőséget kínálnak a fiatal építészek számára arra, hogy portfóliójukat minőségi munkákkal gazdagítsák, és emellett a megoldásfókuszú gondolkodást helyezzék előtérbe. "A beérkezett tervek mindegyike alkalmas arra, hogy valós párbeszéd, közös gondolkodás indulhasson a közösségben arról, hogy mit is jelent Lantos Ferenc munkássága; hogyan sugárzik az épületeken, a térkapcsolatokon és a részleteken keresztül" – mondta el az alelnök.
A tárlat megnyitóján Péterffy Attila, Pécs polgármestere és prof. dr. Medvegy Gabriella, a PTE MIK dékánja köszöntötte a megjelenteket, míg a pályázat eredményét Dévényi Sándor Kossuth- és Ybl-díjas építész, a nemzet művésze, az MMA rendes tagja, a bírálóbizottság elnöke ismertette.
A felhívásra ezúttal összesen 30 pályamű érkezett. A zsűri többszöri áttekintés, majd vita és elemzés után többségi szavazással döntött a díjazásra rendelkezésre álló teljes összeg (bruttó ötmillió forint) felhasználását javasolva.
Három pályamunka részesült 700 ezer forintos díjban (rangsorolás nélkül), ötöt pedig 400 ezer forintos díjazást jelentő elismerésben részesítettek. A feladat sajátos megközelítése okán továbbá kiosztottak két 250 ezer forintos különdíjat és egy kiemelt különdíjat 400 ezer forint értékben. A három, legmagasabb díjazással járó elismerést Samicskov Milánnak, Koronczi Péter Attilának és a Balázs Anna-Kulcsár Emese alkotópárosnak ítélte oda a zsűri; elismerésben részesült továbbá Sztranyák Gergely és Sztranyák Veronika, Benedek Márton, Józsa Krisztina és Szilágyi Szabolcs, Vivas Veronika és Tóth Krisztián, illetve Nagy Mercédesz Erika és Szilágyi Norbert. Különdíjat kapott Györgyi Ábel, illetve Csík Zsolt, Borbély Fruzsina Anna pedig kiemelt különdíjban részesült.
Az ötletpályázat legfontosabb célkitűzése az volt, hogy a kiíró – remélhetőleg – nem a távoli jövőben épülő, Lantos Ferenc képzőművész életútját, munkásságát bemutató múzeum építészeti tervpályázatához a lehető legjobb kiírást tudja elkészíteni. Ezt a célt a pályázat díjazott tervei által elérte. A pályamunkákat bemutató kiállítás 2023. február 24-ig tekinthető meg a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar aulájában.
A pályázat értékelése megtalálható a záródokumentumban, ezen a linken.
Forrás: sajtóközlemény