Emberek/Interjú

Látványbeton látványelemként - interjú Botta-Dukát Mihállyal

2015.06.26. 13:33

A tervben megjelenő személyes motívumoktól a céges logókig bármilyen mintázattal és egyedi térgeometriai formával emlékezetessé varázsolható a látszóbeton felület a MEVA speciális, egyedi zsaluhéjával. Ennek a különleges zsaluhéjnak az apropóján kérdeztük Botta-Dukát Mihályt, a Meva Zsalurendszerek Zrt. ügyvezető igazgatóját.

Lányi András: A számos ország emblematikus nagyberuházásán használták a cég megoldásait. Melyik volt az, amely a leginkább lenyűgözött az évek során?

Botta-Dukát Mihály: A Burdzs Kalifa Dubai-ban, amely a MevaDec elnevezésű, nagyon gyors, és az időbeli felhasználhatóságát illetően világbajnok termékünkkel készült; 211 emelet nagyjából 600 nap alatt. Most Londonban van egy komplett városrész, ahol a MEVA automatikus-hidraulikus technológiájának köszönhetően napi 24 órában zsaluznak, teljesen automatikus rendszerben, egyetlen kezelővel. Gyakorlatilag minden hidraulikával működik, automatizált a zsaluzat, lépcsőházakat, tornyokat lehet ezzel a technológiával felépíteni. Jelenleg 30 darab 100 méternél magasabb épület szerepel a MEVA londoni ajánlati adatbázisában.





LA: Hazai munkáitok közül melyik a kedvenced?

BM: Sok olyan építkezésünk volt, ami az alkus műanyag héjnak a lenyomatát mutatja, az egyik ilyen például a felcsúti stadion volt. 1993 óta az összes Duna híd minden pillére, lába MEVA-val készült, mint a legutolsó, az M0-ás Megyeri-híd mederpillérei is. Ezen túl szép munka volt Makovecz Imre utolsó, saját maga által végigkísért kivitelezése, a Makói Hagymatikum Fürdő. Ennek az épületnek a geometriája is komoly kihívás, összetett munka volt. Egy zsalurendszer vizsgájának az tekinthető, hogy a nagyon megosztott, íves, mindenféle érdekes formákat tartalmazó geometria rendszerzsaluval megoldható-e? Büszkék vagyunk rá, hogy egyedi zsalu nélkül sikerült kivitelezni. A Keleti pályaudvaron a 4-es metró alállomásán volt egy 80 négyzetméteres felület, amelyet egyben kellett létrehozni. Ez logisztikailag megoldhatatlan lett volna, ha azt a 80 négyzetméternyi zsalut egyben kell levinni az alállomásra. Itt a zsalut a helyszínen állították össze, mert erre is van lehetőség.





LA: A MEVA alapvetően a kivitelezők által használt zsaluzási eszközökkel foglalkozik, mi vezette mégis arra a céget, hogy az építészekhez is szóljon?

Nagyon szeretnénk, hogyha az alkus műanyag zsaluhéjunk egyre több építészeti terven megjelenne, hiszen amellett, hogy ez az egyedülálló zsaluhéj egy magas minőségű beton létrehozására ad lehetőséget, minden kreatív tervezői gondolatot képes formába önteni. Mindemellett műanyag polipropilén alapanyagával egy számtalanszor újrahasznosítható építési megoldást nyújt, védve és kímélve ezzel a természetet.

BDM: Az ajánlati dokumentáció áttanulmányozása során gyakran tapasztaljuk, hogy a látványbeton és a betonrészletekre vonatkozó tervezői kiírás részletesebb megjelentetése segíthetné a kivitelezőt mind az árazásnál, mind a megvalósítás folyamán. Közelebb hozva egymáshoz az építészeti tervezést és a kivitelezői megvalósítást, szeretnénk felhívni az építészek figyelmét arra, hogy mi mindent lehet és kellene nekik eldönteniük és meghatározniuk a tervezés során, hogy az általuk elképzelt térgeometriai elemek a megfelelő minőségben valósuljanak meg.

Ehhez kapcsolódóan műszaki leírásokat adunk, illetve, ha erre valóban lesz igény és lesznek ilyen irányú sikereink, egy látványbetonokkal foglalkozó mérnök-szaktanácsadót, és egy látványbeton szakértőt szeretnénk biztosítani, akivel ezeket a részleteket tervezési szinten egyeztetve megbeszélhetik.





LA: Ő kicsoda?

BDM: Kapu László, a latvanybeton.hu gazdája, aki a téma szakértője és a szabvány alkotója. Erre nyugati országokban régóta léteznek komplett szabványok, hogy melyek azok az ismérvek, azok a műszaki részletek, amit egy látványbetonnak tudnia kell. Ezt mi még nem vettük át. Most van egy szakértőnk, akit mindenkinek a figyelmébe ajánlok, hiszen szaktudásával segítheti az építészek munkáját.

LA: Visszatérve az építészeti tervezés és kivitelezői megvalósítás egymáshoz való közelítéséhez, mit gondolsz arról, hogy hol húzható meg a határ? Meddig tart az építész feladata egy látszóbeton felület kialakításakor és hol kezdődik a kivitelező felelőssége?

BM: Véleményem szerint, ami kissé eltér a jelenleg bevett gyakorlattól, az építész meghatározhatja, hogy milyen formája legyen a látványbeton felületnek, milyen lenyomati képe legyen a zsaluhéjnak, milyen minták díszítsék, tegyék különlegessé a látszóbetont. Az alkus zsaluhéjunk mindebben szabad kezet ad a tervezőnek. Nagyon jól forma-képezhető, gravírozható, különböző marásokat elbíró anyag. Így különböző mintázat és struktúra adható vele a betonnak, amivel térbeli lenyomatok is készíthetőek. Mérettől függetlenül, bármilyen szöveg, logó, kép, mintázat kialakítható. Vannak ugyan bizonyos peremfeltételei műszakilag, de alapvetően ez egy tervezhető, maximálisan szabad kezet, szabad lehetőséget biztosító felület. Minden túlzás nélkül állíthatom, hogy valóban számtalan megálmodott tervezői gondolatot képes megvalósítani egy szakképzett kivitelezővel való megfelelő együttműködéssel.





Magyarországon most jutottunk odáig a cég fejlődésében, hogy megmutassuk és kihasználjuk az ebben rejlő lehetőségeket. Akár több száz, vagy ezer négyzetméteres felületen is létrehozható teljesen sík látványbeton felület, ahol semmilyen lenyomat nincs. Nincs rajta se táblalenyomat, se fuga, rés, lyuk, osztás sincs. Van erre egy egyedülálló németországi példa, a merseburgi autóbusz pályaudvar, ahol 800 m2-es egybefüggő felülettel készült el egy födém, úgy, hogy nem volt rajta semmilyen csík, vagy fuga. Nyilván ez komoly előkészítést, tervezést igényel, viszont semmilyen más anyaggal nem lehet létrehozni. Ez az alkus.

LA: Mit jelent az alkus elnevezés?

BDM: Ez az alumínium és a Kunststoff, vagyis műanyag német szavakból képezett márkanév. Műanyag polipropilén alapanyagú, alumínium rétegekkel megerősített szendvicsszerkezet, ami nagyon jó ötvözet. Kiváló a megmunkálhatósága faipari szerszámokkal, ugyanakkor a fémnek a jó kopásálló, és hegeszthető tulajdonságát is hozza magával. Ugyanúgy lehet hajlítani és hegeszteni, mint egy acéltáblát. A felületi sérüléseket - amit a kivitelezés során elszenvedett a zsaluhéj -, a szegelési nyomokat akár a helyszínen is, azonnal ki lehet javítani. Ez semmilyen más anyaggal nem kivitelezhető.

A Magyarországon is elterjedt fa zsaluhéjakkal ez elképzelhetetlen. A fa zsaluhéj nem marható, nem gravírozható, nem hegeszthető, elkopik és nem lehet tartósan megjavítani, nem újrafelhasználható, és nyilvánvalóan nagyon kicsi az élettartama. Ezzel szemben az alkus alumínium erősítésű műanyaghéjnak gyakorlatilag szinte korlátlan az élettartama és korlátlan a javíthatósága. Olyan jó a kopásállósága, hogy élete folyamán nem változtatja a felületi minőségét. Rendszeres karbantartás mellett 15 év múlva is ugyanolyan lenyomati képet fog adni, mint amikor először betonoznak vele. Az építészek figyelmébe szeretném ajánlani, hogy az alkus felülete gravírozható, marható, így tökéletes minta hozható létre, akár egy zsalumatrica. Belegravírozunk bármilyen mintát és az jelenik meg a felületen.





LA: Tavaly a MEVA nevében kiemelt támogatóként te adtad át a zsűri-díjas tervért járó elismerést a Média Építészeti Díján. Hogy tetszett a tavalyi média-díj?

BDM: Utólag visszagondolva sajnálom, hogy korábban nem voltunk résztvevői támogatóként a rendezvénynek. Nekem nagyon tetszett, elsősorban az oldott hangulat és az allűröktől, felesleges köröktől mentes, konstruktív beszélgetés keretében történő zsűrizés és a pályaművek bemutatása. Különösen örülünk, hogy részt vehettünk, és abba az irányba mennek a dolgok, hogy ismét szeretnék a támogatók között lenni.

LA: Sok szeretettel várunk Benneteket idén is.






Lányi András