Épülettervek/Hallgatói terv

Látványméhészet Erdőspuszta szívében – Ugrai Noémi diplomaterve

2024.09.20. 12:17

"Ha nem lennének méhek, amik a növények 84%-át teremtik meg nekünk, akkor a Föld népessége éhen halna. Éppen ezért fontos minél több méhészet létrehozása és népszerűsítése az emberek körében." Ugrai Noémi diplomamunkája során egyszerű tömegformálású, természetközeli látványméhészetet tervezett.

Diplomamunkám tervezési helyszíne a Debrecen és Bánk között elterülő Erdőspuszta. Az érintett terület egy olyan tisztás, amely az erdő közepén mesterségesen lett kialakítva, mégis idilli atmoszférával rendelkezik. Tökéletes helyszín a nagyváros zajától elszakadni vágyó, bármely korosztály számára. Megközelítése könnyen lehetséges autóval, tömegközlekedéssel, kerékpárral és gyalog is, ugyanis ezen a területen halad keresztül a Kékkör túraútvonal is. A járművel érkezők a két települést összekötő főút melletti már meglévő és bővíthető parkolóban tudnak megállni, innen pedig pár perc sétával tudják elérni a tisztást egy ösvényen keresztül. A tervezési terület a főútról egyáltalán nem látható, így természetközeli, intim és csendes légkör jellemzi.

Programalkotásommal szerettem volna egy napjainkat érintő probléma mérséklésére megoldást találni. Egyik ilyen gyakran emlegetett gond a hanyatló méhészet, ami, mint tudjuk, a létfenntartás nélkülözhetetlen eleme. Ha nem lennének méhek, amik a növények 84%-át teremtik meg nekünk, akkor a Föld népessége éhen halna. Éppen ezért fontos minél több méhészet létrehozása és népszerűsítése az emberek körében.

Mindent egybevetve egy látványméhészet tervezése mellett döntöttem, ami a közösség számára lehetőséget ad a kikapcsolódásra, illetve betekintést nyújt a méhészet iránt érdeklődőknek. A látogatók végigkísérhetik a méz feldolgozásának folyamatait a látványgyár hatalmas ablakain keresztül, megismerkedhetnek közelebbről a méhészkedéshez nélkülözhetetlen használati tárgyakkal is, és edukatív információkkal gazdagodhatnak.

A tömeg formálása egyszerű és ismétlődő elemekből áll, mégis minden nézőpontból más arcát mutatja. A formát leegyszerűsítve a látványméhészet négy különálló blokkból áll, ebből három nyilvános, egy pedig privát funkciókat tartalmaz. Ez a különbség a formában is megmutatkozik, ugyanis a nyilvános blokkok kétszint magasak, míg a privát csak egy. Ezeket az egységeket födémek, a födémeket pedig oszlopok kötik össze. Tervezés során fő szempont volt a látogatók, az itt élő és dolgozó méhészek közlekedési útvonalainak elkülönítése, a zavartalan kikapcsolódás és munkafolyamatok érdekében.  Az épületek bejárására egy kültéri, fedett-nyitott rámpa szolgál, melyen végighaladva egy "kört" leírva elérhető az összes szolgáltatás.

A megérkezést követően az első blokkban a földszintről a recepció, illetve a látványbolt érhető el. A látogatók második állomása, a kültéri rámpán elindulva a látványüzem, melyben a méz feldolgozásának lépéseit tudják végignézni, hatalmas ablakokon keresztül. Ezt követően szintén kültéren, de már az első emeletre felérve, tisztes távolságból láthatóak a kaptárak, amik az épülettől távolabb, egy csendesebb helyen, a földszinten, a fák alatt kaptak helyet. Tovább haladva a harmadik blokkban pedig egy 2 szint belmagasságú auditórium van, melynek bejárata az emeleten található, így belépve lefelé lépcsőzve foglalhatják el helyüket az emberek a lépcsőzetes ülőhelyeken. Ezen a helyen a méhészek által tartott, ismeretterjesztő és érdekes előadást követően a látogatók az emeletre fellépcsőzve, egy kültéri kiállítótérre érkezve folytathatják útjukat, melynek utolsó állomása, a rámpáról leérve, az első blokkban található emeleti kávézó, ami tökéletes helyszín a pihenésre. A kávézón belül egy egyedi tervezésű bútor is helyet kapott, mely méhsejt alakú puffok tárolására és polcként is funkcionál.

A terek tervezésénél fontos szempont volt a jó átláthatóság, a nagy mennyiségű természetes fény beáramlása és a természetközeli hangulat megteremtése beltérben és kültéren is, így esett a választás a nagy üvegfelületekre, illetve az épülettömegek közötti áttörésekre és teraszokra.

Emellett fontos szerepet kapott a környezettudatos és fenntartható építészeti megoldások alkalmazása is. A komplexum megvalósítása során minimális beavatkozás történne a természetes környezetbe, éppen ezért is esett a választásom egy olyan területre, amit csak fű borít. Épületszerkezet választásánál is a természetközeliség megtartása érdekében a fenntartható alapanyagból készülő CLT szerkezetekre esett a döntés. Üzemeltetés során pedig az energiaforrások, víz és napenergia újrafelhasználása történne. Kijelenthető, hogy ez a látványméhészet egyszerre az emberek és a természet érdekeit is előtérbe helyezi.

Ugrai Noémi