A Toronto vízpartjára tervezett Quayside projekt a jövő intelligens településnegyedeinek egyik alapmodellje lett volna. A koronavírus okozta bizonytalan gazdasági helyzetre való tekintettel most úgy tűnik, leáll a megvalósítása.
A Sidewalk Labs az Alphabet leányvállalata, csakúgy, mint a Google. A cég 2017 óta a Waterfront Toronto felügyelete alatt dolgozott azon, hogy megteremtsék egy high-tech negyed modelljét az Ontario-tó Torontonál elterülő 12 hektáros, kihasználatlan partján. Az idő közben számos startupot is beindító projekt továbbtervezésére és konzultációjára mácius végére tűnztek ki egy időpontot, ez viszont a koronavírus okozta helyzet miatt kitolódott májusra. A legújabb fejlemények azonban nem a továbbfejlesztésről, sokkal inkább a munka leállításáról szóltak – számolt róla be többek között az Archpaper.com is.
A Google testvércége egy futurisztikus gigaberuházásként képzelte el az építészetileg is attraktívnak mondható urbanisztikai innovációt, ahol olyan tervezők munkái bukkanhattak volna fel, mint a Heatherwick Studio, vagy a Snøhetta. Az architektúrák alapanyaga előregyártott famodulok lettek volna, melyhez Ontarióban egy fafeldolgozó gyár kivitelezését is megelőlegezték már. Innovatív technológiai újítások, fenntarthatósági és energiamegtakarítási öteltek sűrűsődtek volna ebbe a városrészbe, ahol minden elem a városlakók kényelmét, gazdaságosabb fennmaradását és a gördülékeny közösségi együttélést szolgálta volna. A minden elemében energiát megújító lakásoktól kedzve a maguktól guruló szemetesládákig sokféle modenrizáció megfordult volna itt.
A legfrissebb hírek szerint most mégis leállították a munkát, főként a gazdasági instabilitásra hivatkozva. Mint ahogy Dan Doctoroff, a Sidewalk Labs vezetője nyilatkozta a sajtónak, a financiális bizonytalanság a terv olyan alapvető újításait vágta volna el, amelyek nélkül maga az idea már nem valósulhatott volna meg az eredeti célkitűzésekhez hűen. A városnegyed egyébként több téren vitatott volt.
Az első nagyobb felháborodás akkor kerekedett, amikor a 12 hektáros beruházás hirtelen 30-szorosára nőtt, ugyanis a szomszédos telkekre is kiterjesztették a fejlesztést tavaly februárban. A másik nagyobb aggályt az adatszolgáltatásokon alapuló kényelmi innovációk jelentették, mely a személyiségi jogok megsértésével fenyegetett egy bizonyos szinten. A tervet azonban sokan támogatták is, a cég szerint a legfőbb erény ugyanis a lakhatási költségek csökkentésére tett kísérletek lettek volna, és úgy en bloc 44.000 új munkahely is született volna a beruházással. A Sidewalk Labs ettől függetlenül nem szűnik meg, a fejlesztéssel foglalozó csapat irodája még mindig a helyszínen működik, és a jövő iránt elkötelezetten dolgozzák ki az új körülmények mentén haladó terveket.