Miként lehetne hasznosítani az elhagyatott területeket és üzlethelyiségeket? Hol lenne szükség több zebrára vagy biciklitárolóra? Hogyan alakuljon a városkép? A részvételi költségvetés ilyen és ehhez hasonló kérdésekben számít a fővárosiak ötleteire, melyeket december 31-ig lehet benyújtani a kezdeményezés felületén.
A részvételi költségvetés ötlete a brazíliai Porto Alegre városában született meg a ‘90-es években. Ma már világszerte elterjedt, és népszerű eleme a városkormányzásnak. Többek közt Bolognában, New Yorkban, Szöulban, Madridban, Párizsban különböző modellekkel működtetnek részvételi költségvetést. Az említett városok közül Párizs kimagasló sikere, valamint a város struktúrájának hasonlósága arra buzdította Budapest új vezetését, hogy a város részvételi költségvetését a párizsi minta alapján valósítsa meg. Ehhez nagy segítséget nyújtott, hogy az ötletek beadásához és a szavazáshoz szükséges szoftvert, a párizsiak bárki által, ingyenesen felhasználhatóvá tették.
Budapest Főváros Önkormányzata a 2020-as tesztévben ezt a szoftvert alakítja át a fővárosi lakosok igényeire, illetve 1 milliárd forintot különít el részvételi költségvetés projektek megvalósítására. Ennek célja, hogy növekedjen az állampolgárok érdeklődése és tudatossága a helyi fejlesztésekkel kapcsolatban, valamint erősödjön a budapestiek és az önkormányzat közötti párbeszéd. A részvételi költségvetéssel a városvezetés célja, hogy jobban bevonja a budapestieket a város működtetésébe azáltal, hogy az önkormányzat költségvetésének egy meghatározott részéről nem az önkormányzat dönt, hanem a város lakói.
Az ötleteket december 31-ig lehet benyújtani a kezdeményezés felületén.
Kategóriák
Egész Budapest
Az egész fővárost (de legalább 3 kerületet) érintő javaslat. Ebben a kategóriában 2 projekt megvalósítására lesz lehetőség, egyenként legfeljebb 250 millió forintos keretösszeggel. Gondoljuk újra Budapestet! Olyan projektötleteket várunk, melyek nagyobb, akár egész Budapest léptékűek, és valamilyen szempontból újat, minőségi változást hoznak Budapest lakóinak életébe. Témáját tekintve bármire lehet ötletet beadni, ami megfelel a lent sorolt alapelveknek és igen, lehet ez a téma „Zöld" vagy „Gondoskodó" is, épp csak nagyobb területet, vagy több városlakót érintő léptékben. Az ötletek erősítsék a város kerületeinek kötődéseit, együttműködéseit, fejlesszék azok infrastruktúráját, vagy szolgáltatásaiban hozzanak minőségi változást.
Zöld Budapest
A fővárosi zöldterületek fejlesztését és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást elősegítő ötletek. Ebben a kategóriában egy projekt költsége nem haladhatja meg a 50 millió forintot. A teljes keretösszeg 250 millió forintot tesz ki. „Zöld" fejlesztési ötleteket várunk a lehető legtágabb értelemben. Közterületi zöldítések, eddig kihasználatlan, sokszor apró városi területeken ún. „zsebparkok" telepítése mellett számítunk a városlakók életvitelét zöldebb irányba befolyásoló fejlesztési ötletekre (pl. újrahasznosítás, gyalogos-, kerékpárosközlekedés témakörben) és más olyan kísérleti jellegű ötletekre, amelyekben benne van a potenciál, hogy elterjedve hozzásegítsék Budapest lakóit a sikeres éghajlati alkalmazkodáshoz.
Gondoskodó Budapest
A társadalmi szolidaritást elősegítő vagy közösségfejlesztő javaslatok. Egy projekt felső értékhatára 50 millió forint, a kategóriára szánt teljes keretösszeg pedig 250 millió forint. Tegyenek javaslatot például a város akadálymentesítését szolgáló-, a hajléktalan emberek életét megkönnyítő fejlesztésekre, vagy olyan találkozási pontokra, játszó-, fitnesz parkokra, amelyeket lehetőleg minél több korosztály szívesen használ. Budapest közösségeinek fejlődését célzó ötleteket várunk, olyan projektek formájában, amelyek növelik az esélyegyenlőséget, mérséklik az elesett csoportok kiszolgáltatottságát, segítik a különböző társadalmi csoportok gyakoribb, konfliktusmentes közös térhasználatát.
Budapest Főváros Önkormányzata