Tarcal nagyjából 3000 lakosú kistelepülés Tokaj-hegyalján, Tokaj város szomszédságában. Lakói részben mezőgazdaságból, borászatból, illetve a borkészítéshez kapcsolódó munkákból élnek, és részben az önkormányzati közintézményekben – iskola, óvoda, önkormányzat – dolgoznak. A településen a cégek és vállalkozások borászattal és idegenforgalommal foglalkoznak. A helyi beruházók és építtetők is belőlük kerülnek ki. A borászatokon és a vendéglátó intézményeken kívül a fő építtető az önkormányzat, amely rendszerint pályázati támogatással kezd bele különböző beruházásokba.
A Szerencs és Környéke Takarékszövetkezet székházának tarcali épülete valamikor a hatvanas években épült, eredetileg (valószínűleg) pártháznak készült. Az épületről a területi levéltárban, ill. tervtárban korabeli rajzokat nem találtunk, az eredeti tervező nem ismert. A középfolyosós épület végén, keresztirányban kapott helyet a tanácsterem, míg eredeti bejárata az udvar felől volt. Az alaprajz nagyon hasonlít a környék korabeli pártházainak alaprajzához, pl. a volt szerencsi pártház (most Szerencs Polgármesteri Hivatal) elrendezéséhez. A későbbi funkcióváltás során – amikor takarékszövetkezet lett a házból – a tanácsterem egy előlépcsővel kiegészítve a telek sarka felől közforgalmi bejáratot kapott, ide került a takarékszövetkezet ügyféltere. Az épület a több évtizedes használat során leromlott, szerkezetei, burkolatai, gépészeti és elektromos rendszere felújításra szorultak, így az építtető, a Szerencs és Környéke Takarékszövetkezet vezetősége az épület teljes felújítása mellett döntött.
Az új funkcionális igények részleges alaprajzi átalakítást, az ügyfélforgalmi terület utca felé való bővítését, illetve a nagyobb ügyfélforgalommal járó időszaki kifizetések, a vendégforgalom és az ATM automata elkülönítését igényelték. A tervezési program még a tetőtér beépítését is tartalmazta, amelynek belső szakipari munkái későbbi ütemben valósulnak meg.
A tervezési program része volt ezen felül a homlokzati hőszigetelés, illetve a kültéri klímaberendezések elhelyezése is, ez utóbbiakat az udvari szárny vendégteteje mögött rejtettünk el. Az épület kivitelezését az encsi Paul József végezte megbízható minőségben, aki korábban a Szerencs és Környéke Takarékszövetkezet több másik épületének építésében és felújításában is sikeresen közreműködött. A homlokzati kőmunkák Tóth Csaba tarcali mester munkáját dicsérik, aki a területre jellemző bodrogkeresztúri tufából készítette a kőfaragási munkákat.
Az épület sok részletében nem a tervek, illetve a tervezői szándék szerint valósult meg. Ezek egy része kevésbé bántó (pl. az oromfalon, illetve az ablakok közötti nagytáblás falburkolat elmaradt), más részük azonban a részletes tervek ellenére módosult (pl. a Takarékszövetkezet felirat szerkezete, betűtípusa, az akadálymentes rámpa korlátja, a műanyag világító táblák kialakítása a homlokzaton, illetve a belsőépítészeti munkák), amely eltérések az összhatást lerontják. A főutca felől tervezett zöldfelületeket leburkolták, illetve az előkert legértékesebb ékességét, a hatalmas platánfákat a kivitelezés során sajnos kivágták.
Építtető: Szerencs és Környéke Takarékszövetkezet, Tarcal
Generálkivitelező: Paul József, Encs
Műszaki ellenőr: Kozák Zoltán
Kőmunkák: Tóth Csaba, Tarcal
Fotók: Salamin Miklós