Épülettervek

Lezárult a városfejlesztési pályázat — Építőkockák Sopron 2008

2008.08.18. 11:19

A pályázat kritériuma volt, hogy csapatokban képviseltesse magát a közgazdaságtudomány, az építészet-formatervezés ill. a környezettudomány. Olyan munkákat vártak, amelyek innovatívak és akár megvalósíthatók is. Tudományos igénnyel a választott fejlesztési terület múltját, jelenét, társadalmi és gazdasági struktúráját, a városban betöltött szerepét.
A beérkezett 10 pályamű közül az első helyezett a „KTaMi” csapata lett.

2008. június 11-én lezárult az Építőkockák Sopron 2008 elnevezésű városfejlesztési pályázat, melyet a Nemzeti Fejlesztési ügynökség és a Nyugat-magyarországi Egyetem 2007 őszén közösen írt ki.

A pályázat kritériuma volt, hogy csapatokban képviseltesse magát a közgazdaságtudomány, az építészet-formatervezés ill. a környezettudomány. Olyan munkákat vártak, amelyek innovatívak és akár megvalósíthatók is. Tudományos igénnyel és megfelelő hangsúllyal dolgozzák fel a választott fejlesztési terület múltját, jelenét, társadalmi és gazdasági struktúráját, a városban betöltött szerepét. Az elbírálásnál a pénzügyi megvalósíthatóság, az üzemeltethetőség, környezeti megvalósíthatóság, - fenntarthatóság, a határon átnyúló kapcsolódási lehetőségek, és fejlesztési irányok bővítése mellett fontos szempont volt a város térségi szerepére gyakorolt hatása valamint a fejlesztés lakossági kommunikációja is.

A zsűri elnöke:
Prof. Dr. Winkler Gábor építész, egyetemi tanár, Széchenyi István Egyetem Műszaki Tudományi Kar, NymE Faipari Mérnöki Kar.
A zsűri tagjai:
Csabina Zoltán vezérigazgató helyettes, Közép-Pannon Regionális Fejlesztési Zrt., Farkas Mária építész, vezető tervező, Domiporta Építész Stúdió,
Gellértné Mészáros Erzsébet projektmenedzser, Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, Stratégiai és Értékelési Főosztály,
Mag. Thomas Radil elnök-vezérigazgató, c. egyetemi docens, Sopron Bank Burgenland Zrt.,
Rotyis József vezérigazgató, REORG Zrt.,
Prof. Dr. Székely Csaba egyetemi tanár, dékán, NYmE Közgazdaságtudományi Kar, Taschner Tamás irodavezető, Tourinform iroda – Pro Kultúra Sopron Kht.,
Dr. Varga Gábor intézeti munkatárs, NymE Erdőmérnöki Kar

A beérkezett 10 pályamű közül az első helyezett a „KTaMi” csapata lett (Nagy Nóra, Káldos András építész szakos és Herke Zoltán, Gombás Gábor környezettudományi szakos hallgatók). Választott témájuk a „Sopron volt iparterületeinek kulturális és zöldterület-fejlesztési lehetőségei” címet viselte, helyszíne a soproni volt Déli pályaudvar egykori területe.

"A hosszas helyszíni elemzés során számos olyan probléma merült fel, mely részletes megoldásokat kívánt és így a koncepciót és funkciót egységében formálta.

A területen több, általunk értékesnek ítélt alulhasznosított vagy egyáltalán nem használt ipari csarnoképület található, melyek nagymértékben meghatározzák a terület karakterét. Jelenlegi erősen elszlömösödött állapotában a helyszín nem nyújt megfelelő életteret az itt élőknek. Ezt a mindkét fél számára használhatatlan állapotot úgy változtatnánk meg, hogy a terület erős, ipari karakterét részben megtartva fejlődési lehetőséget adjunk az egyetemnek, fórumot a soproni faipar képviselőinek.

 

 

Fontos szempont volt, hogy a faiparban rejlő lehetőségek kiaknázására a soproni egyetem és a város, kooperációban működve kapjon lehetőséget.

Az általunk meghatározott többfunkciós tér elemei a következők:

  • tudáspark,
  • innovációs központ,
  • szakvásári terület, szakvásári tér
  • és design központ, melyek egymásra épülve segítik az egyes funkciók megfelelő működését.

A részben idegen tőke bevonásával létrejött kutatóbázisok és fejlesztő központok eredményeinek és termékeinek publikálására, azok léptékétől függően, bemutatótermek vagy kiállítási csarnokok szolgálnak. Az újonnan generált innovációs park intézményi, kereskedelmi, idegenforgalmi, tudományos, kulturális elemei erősítik Sopron oktatási-tudományos regionális vezető szerepét.

 

 

Fontos szempont volt a jó közlekedés megteremtése, elsősorban gyalogosan és kerékpárral. Ezzel is tükrözve a „zöld” egyetem természet közeliségét, visszafogva a környezetszennyezést és az egyre növekvő autós forgalmat. Cél volt parkok létesítése is, melyek egyrészt a beépítés szervezőelemei, másrészt kellemes helyszínt biztosítanak az egyetemisták és a soproni lakosok találkozásainak, szabadidős tevékenységeinek."