Üdvözlendő, hogy a Városligeti Ingatlanfejlesztő Zrt. fórumsorozatot indít a Városliget megújításáról. Remélhetőleg ez annak a jele, hogy a kormányzat hajlandó felülvizsgálni a Liget Projekt tartalmát. Ennek a véleményének adott hangot a Levegő Munkacsoport Baán Lászlónak, a Liget Projektért felelős miniszteri biztosnak írt levelében.
A fórum alatt a Levegő Munkacsoport tárgyalásokat ért, amelyeknek napirendjén a következő programpontok szerepelnek: a Városligetbe tervezett múzeumok más színhelyeken, tehát nem a Liget területén történő elhelyezése; a Városligetben maradt, a park minőségét és zöldfelületét csökkentő épületek (elsősorban a PECSA és a volt BNV épületek) bontása, helyük újranövényesítése; a Liget parkállományának feljavítása a Garten Stúdió pályázati győztes tervének épületektől mentes változata szerint; az Építészeti és a Fotótörténeti Múzeum elhelyezése a Ligeten kívül, a Technikai és Közlekedési Múzeum áthelyezése megfelelő alapterületű és jellegű, jól megközelíthető helyszínre .
A Levegő Munkacsoport kész részt venni a tárgyalásokon azzal a feltétellel, hogy mostantól azok befejezésééig a Városligetben semmilyen bontási, építési, favágási munkát nem végeznek.
A Baán Lászlónak írt levél itt olvasható:
Baán László
miniszteri biztos
Budapest, 2016. július 12.
Miniszteri Biztos Úr!
A mandiner.hu-n 2016. július 8-án megjelent hírt (“Fórumsorozat indul a Városliget megújításáról”) üdvözöljük, mint annak a jelét, hogy a Városligeti Ingatlanfejlesztő Zrt. és a kormányzat hajlandó felülvizsgálni a Liget Projekt tartalmát.
A fórum alatt mi tárgyalásokat értünk, amelyeknek napirendjén a következő programpontok szerepelnek:
1. a Városligetbe tervezett múzeumok más színhelyeken, tehát nem a Liget területén történő elhelyezése;
2. a Városligetben maradt, a park minőségét és zöldfelületét csökkentő épületek (elsősorban a PECSA és a volt BNV épületek) bontása, helyük újranövényesítése;
3. a Liget parkállományának feljavítása a Garten Stúdió pályázati győztes tervének épületektől mentes változata szerint;
4. az Építészeti és a Fotótörténeti Múzeum – természetes Ligeten kívüli – elhelyezése;
5. a Közlekedési Múzeum megfelelő alapterületű és jellegű, jól megközelíthető helyszínre való áthelyezése.
A tárgyalásokban történő részvételre készek vagyunk azzal a feltétellel, hogy mostantól és azok tartama alatt a Városligetben semmilyen bontási, építési, favágási vagy ültetési munkát ne végezzenek. Reméljük, hogy a megbeszélések rövidesen elindulnak, és néhány hét alatt befejeződnek.
A tárgyalások sikere érdekében fontosnak tartjuk, hogy a Városligeti Ingatlanfejlesztő Zrt. és személyesen Ön a továbbiakban ne tegyen minden valóságtartalmat nélkülöző, a projekt ellenzőinek lejáratását célzó kijelentéseket. Ne nyilatkozzon vagy írjon olyanokat, mint amilyen a hivatkozott mandineres cikkben olvasható: „az ellentábor eddig nemigen élt a konzultáció lehetőségével”. Miniszteri Biztos Úr, a több tízezer tiltakozó, a Magyar Urbanisztikai Társaság (MUT) és a volt budapesti főépítészek világos véleménynyilvánításán túl Önt és embereit a MUT és a civil szervezetek évek óta többször hívták szakmai megbeszélésekre: például a 2014. június
3-án a Fugában tartott konferenciára és a 2015. április 17-i, a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében rendezett szimpóziumra. Egyiken sem jelentek meg, nem éltek a felkínált vita lehetőségével annak ellenére, hogy a Liget Projektet ellenzők között ott megjelent és megszólalt Marosi Ernő akadémikus, Schneller István és Jámbor Imre egyetemi tanár, több tájépítész, valamint több civil szervezet vezetői, köztük Ráday Mihály.
Végül ismételten üdvözöljük a hírt, és reméljük, hogy a tárgyalások mihamarabb megkezdődnek.
Üdvözlettel:
Lukács András elnök
forrás: Levegő Munkacsoport