Programok

Lighthouse: ON – fénytárlat

2020.08.14. 09:59

Fények. Képek. Fény/képek. Mozgó fények. Mozgó képek. Mozgó/fény/képek. Keretbe zárt és szabadon terjedő fényhullámok, szoborként testet öltő fényobjektek. Az ON térspecifikus csoportos kiállítás a Lighthouse fényművészeti szövetség alkotóinak kompozícióit mutatja be egy rendhagyó helyszínen, alkalmi kiállítótérré avatva a debreceni Csokonai Színház különleges atmoszférájú környezetét.

Lighthouse: ON – fénytárlat

Az állandó változást és a változó állandóságot szimbolizáló alkotások a fény különböző közegeinek személyes megtapasztalására invitálnak. Az analóg és digitális technikákat ötvöző fényművek és kinetikus installációk az épített terek, a fizikai matériákból alkotott tükröződő felületek és a fény médiumának felfedezésére hívják a látogatókat. A különböző alkotói szemléleteket és koncepciókat bemutató kiállítás hívószava a pillanatban való létezés és a „bekapcsoltság", a jelenlét és a fény közegével való kölcsönhatás sokszínűségének felfedezésére csábít a labirintusszerű színházépületbe. A több emeleten és a közönség szeme előtt többnyire rejtve maradó helyszíneken végig vezető tárlat útvonalán megmozdulni látszó falak, transzcendens és kozmikus távlatok, árnyékjelenségek, geometrikus alakzatok, holografikus animációk és fényformák tűnnek fel a fizikális és virtuális térdimenziókban.

Az interaktív és statikus munkák folyamatosan változó látványviláguk és pulzáló villanásaik által a fény visszavetülésének térmódosító erejét szemléltetik. Az állomások között vándorolva komplex térélményeken és univerzális szimbólumokon keresztül átélhetjük a színek és ritmusok hullámzását, újra értelmezhetjük tér-idő érzékelésünket és akár meghatározhatjuk pillanatnyi helyzetünket is az égitestek rendszerében.

A Lighthouse fényművészeti szövetség a magyar és nemzetközi fényművészeti szcéna alkotó közösségének biztosít bemutatkozási platformot. A fény médiuma iránt érdeklődőknek szakmai együttműködési lehetőségeket kínál kulturális, edukációs és tudományos területeken. Ismeretterjesztő és tematikus eseményeivel a nagyközönség számára népszerűsíti a különböző fényművészeti műfajokat. Az ON a Lighthouse első kiállítása.

Kiállító művészek: ADORJÁN Zalán, BATTHA Gáspár, BORDOS László Zsolt, Healium (TIMÓCZKI-NAGY Márton, URBÁN Márton, EMRI Zsolt), HERCZEG Tamás, Kiégő Izzók (ZÁDOR Tamás, NOLL Márton), KITZINGER Gábor, KOVÁCS Ivó, MÁTRAI Erik, MIKOLAI Martin, NAGY András, SZIGETI G Csongor, SZILÁGYI Csilla, TARDOS Hanna, VICSEK Viktor / LIMELIGHT

Kreatív koncepció: Lighthouse
Kreatív menedzsment: KOVÁCS Andrea, HECKLER Krisztina, Let it Be! art agency
Arculat: MÁKÓ Rozi
Webdesign: KAINCZ Orsolya
Technikai vezető: BUCZKÓ Bence
Szervezők: BORDOS László Zsolt, dr. PUSKÁS István
Társszervezők: Csokonai Színház, Debreceni Virágkarnevál, Debrecen

Lighthouse

Debrecen a természettudományos kutatásoknak több évszázados hagyományai vannak, napjainkban is a nukleáris fizika egyik fontos nemzetközi központja, a város határában, a Hortobágyon a kontinens legkisebb fényszennyezettségű területe található, ahol az univerzum fényei szabad szemmel a legzavartalanabbul figyelhetők meg, de a fénnyel való művészi munka is évtizedes múltra tekint vissza: Tilles Béla itt állította fel az ország első luminokinetikus szobrát 1975-ben. 

A Lighthouse, a Világítótorony azzal a szándékkal alakult meg Debrecenben, hogy a fénykultúra nemzetközi központjává váljon - gondozva a magyar tudomány és művészet örökségét, helyet adva a jelen törekvéseinek  és aktívan alakítva a jövőt -, ahol tudomány, technológia, innováció, edukáció és művészet találkoznak és tevékenykednek együtt, ahol a természeti környezet, a tudományos, az oktatási és kulturális intézmények és szereplők inspiratív ökoszisztémát alkotnak a fényről gondolkodás, a fénnyel foglalkozás legkülönbözőbb aspektusainak.