Épületek/Örökség

Luxuskolostor magánerőből

2011.01.13. 09:53

Átadták a sopronbánfalvai, egykori bencés-karmeltita kolostor magánerőből felújított épületegyüttesét. A több száz éves falak közt a hajdani cellák várják a meditálni vágyókat.

„Kétségkívül a megyében a legnagyobb jelentőségű magánerős műemléki beruházásra került sor a ma Sopron Kertvárosához tartozó Sopronbánfalván” - mondta el a műemlékem.hu-nak Veöreös András, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Nyugat-dunántúli irodavezetője. Hozzátette: különösen emeli a felújítás értékét, hogy az épület olyan funkciót kapott, amely rendkívül hasonlít az eredetihez.

Sopronbánfalva első kolostorát a városhoz közeli sziklán 1482-ben alapították a pálos rend számára, akik a több mint 450 évvel korábban itt remetéskedő Szent Wolfgang (az első magyar királyné, Gizella tanítója) emlékét ápolták. A 15. század végén, 16. század elején épült kolostor nagy része azonban elpusztult, amikor a törökök 1532-ben feldúlták. A pálosok a 17. század elején települtek vissza, az újabb kolostor építése 1610-1614 között kezdődött. 1643-tól már a pálos rendtartomány novíciusa volt Sopronbánfalva, 1644-ben itt tartották a rendi káptalant, s az építkezések ekkora nagyjából befejeződtek. A kolostorhoz tartozó templom fontos búcsújáró hely lett (s zarándoklat helyszíne ma is) az itt őrzött Fekete Mária kép miatt.

 

 

 

II.József 1786-ban feloszlatta a szerzetes rendeket, így a pálosokat is. Az épület berendezési tárgyait elárverezték, a kolostorépület először a brennbergbányai tisztviselők lakásainak adott helyet, majd 1850-től kórház lett. 1891-ben a karmelita apácák kolostora és az imádságos rend első magyarországi zárdája lett. A karmelitákat 1950-ben oszlatták fel, az épület előbb idősek otthonának, majd elmeszociális otthonnak adott helyet. A 1970-es évektől azonban üresen állt. A rendszerváltás után a karmelita rend ugyan visszakapta, azonban a helyreállításra a források hiánya miatt nem volt lehetőségük.

A KOGART Ház alapítója Kovács Gábor 2004-ben vásárolta meg a karmeliták kérésére az épületet. Több éves tervezés, majd kutatás, feltárás után másfél év alatt sikerült 1,2 milliárd forintból helyreállítani, az új (de az eredetihez nagyon közel álló) funkciónak megfelelővé tenni az épületet.

A cikk folytatása a műemlékem.hu magazinjában.

Videó a kolostorról itt található.