Mindenkinek szeretettel ajánlom ezt a nagyszerű kiadványt, főleg azoknak, akik szeretik a könyveket! Én egyrészt imádom a könyveinket és a könyvespolcunkat, másrészt nagy élvezettel pásztázom mások könyveit, könyvespolcait. Olyan, mintha egy új ablak tárulna ki, mikor lehetőségem nyílik egy-egy ismerősöm, barátom könyvespolcát végignézni. Rengeteg mindent elmesél a tulajdonosa múltjáról, jelenéről, esetlegesen jövőjéről is.
A héten érkezett meg! A Columbia egyetem építészkarán tartott előadást a híres könyvszerkesztő, Michael Bierut a diákoknak a könyvekről, hogy segítse őket portfoliókészítésben, szerkesztésben. Maga az előadás is – a könyvhöz hasonlóan – kiegyensúlyozott volt, és remek betekintést engedett a szerkesztői munkába, emellett az előadó nagyon jó könyvekről mesélt. Többek között erről a kiadványról, amiben tíz építész (építészpáros) szerepel rövid interjúkkal, és ezt egészítik ki fotók a könyvespolcaikról, illetve 10-10 kiemelt, általuk a legjobbnak tartott könyv felsorolása. Maga a könyv is egy, az említett építészekről és lefotózott könyvtáraikról szóló kiállítás apropóján jött létre.
Stan Allen:
1800 könyv (120 lábon), saját tervezésű, John Hunter kivitelezésű, festett MDF polcok. Az ő generációjuknak még az volt a nehéz, hogy hozzájussanak az információhoz, míg a mai generációknak az a nehéz, hogy hogyan szelektáljanak egyáltalán.
Henry N. Cobb:
4000 könyv, saját tervezésű fa és gipszkarton polcok. Fiatal korában sokat utazott. Járt Olaszországban, Svájcban, Franciaországban, a háború utáni rehabilitációkat tanulmányozta Angliában, Csehszlovákiában, Lengyelországban; ezért rengeteg utazással kapcsolatos könyv található könyvespolcain. Emellett sok illusztrációs könyve, albuma is van. A szerkesztő kérdésére elmondja, hogy a rajz nagyon fontos. „A gondolatokat rajzok segítségével találjuk ki, próbáljuk ki, és a rajzok segítségével prezentáljuk őket.”
Liz Diller és Ric Scofidio:
4000 könyv, saját tervezésű és kivitelezésű fa polcok. Mindketten a Cooper Unionon végeztek, így nagy hatással volt rájuk John Hejduk. Sokat foglalkoztak tánccal, színházzal, popkultúrával, ételekkel, kultúraelmélettel... Ezért természetesen a könyveik között is rengeteg darab szól ezekről a témákról. „Az épített alkotások csak egyfajta manifesztációi a gondolatoknak a beszéd, az írott szöveg és a rajz mellett.”
Peter Eisenman:
1000 könyv, saját tervezésű fehér, lakkozott fenyőfa polcok. Irodalom, filozófia és film a kedvenc témái. Számára fontosak a külső hatások az építészeti gondolatokhoz. Kétféle könyvtára van, a gyűjteményi része, amely a 20. századi és modern építészetre fókuszál, a Yale-en található meg egy különleges kiadványokat tartalmazó könyvtárban. Ez kb. 5000 darabból áll! Hogy kezdett el olvasni, gyűjteni? 2 évig volt Koreában a frontvonalon, ahol nem sok lehetősége volt a kultúrával foglalkozni, így a bátyjától kapott Vintage könyveket olvasta.
Michael Graves:
3000 könyv, saját tervezésű, MDF-ből és PVC csőből készül polcok. Amikor dolgozni kezdett, azt gondolta, hogy csak a Le Corbusier-féle műtermekhez hasonló irodák léteznek, ahol az építész, mint festő, építész, bútor- és tárgytervező, könyvszerkesztő van jelen. Nem is sejtette, hogy vannak olyan óriási irodák, mint amilyenek New Yorkban találhatóak. Még a Princetonon, Peter Eisenmannal együtt kezdett érdeklődni a könyvek iránt. Le Corbusier-t idézi: "Építészek vagyunk és nem mérnökök, mivel mi humanisták vagyunk." "Én építész vagyok, mert humanista vagyok."
Steven Holl:
3500 könyv, Knossos könyvespolc. Feketére festett kőris furnérlemez. 1973-ban ő volt az első eladója a San Francisco-i William Stout építészeti könyvesboltnak, amely eleinte csak szombaton tartott nyitva. Amikor 1978-ban Manhattanbe érkezett, egy hidegvizes loftban lakott 250 dollárért, a YMCA-n zuhanyozott, és Kafkát olvasott.
Toshiko Mori:
Tod Williams és Billie Tsien:
Egy-két könyvet még kiemelnék, amelyek többek top tízében is benne voltak, illetve amelyek szerintem különlegesen érdekesek lehetnek:
Complexity and Contradiction in Architecture (Összetettség és ellentmondás az építészetben) - Robert Venturi, Gravity's Rainbow (Súlyszivárvány) - Thomas Pynchon, The Work of Art in the Age of Mechanical Reproduction - Walter Benjamin, Vers une Architecture (Új építészet felé) - Le Corbusier, Finnegan’s Wake (Finnegan ébredése) - James Joyce, The meaning of meaning - Ogden & Richards, Sexuality and Space - Princeton Papers on Architecture, Privacy and Publicity: Modern Architecture as Mass Media - Beatriz Colomina, The Invisible in Architecture - Ole Bouman, Roemer van Toorn, Mies van der Rohe: Architect as educator, Norm & Form - E. H. Gombrich, Journey to the East - Le Corbusier
A kiállításhoz és a könyvhöz egy honlap is tartozik, amely szintén nagyon szép és különleges, viszont – sajnos – nem értek a végére. Azért ezt is ajánlom mindenkinek egy rövid szörfölés erejéig.
Komlósi Bence
Zürich
Unpacking My Library: Architects and Their Books edited by Jo Steffens (Yale University Press, 2009)