Közélet, hírek

Magyar tájépítészek sikere Olaszországban

2011.07.04. 10:04

Újabb magyar sikernek örülhettünk a 2011-es nemzetközi Torsanlorenzo-díjak átadásakor, ugyanis a Herczeg Ágnes vezette Székelyföldi fürdő- és közösségépítő kaláka projektje 2. díjat nyert tájépítészet kategóriában. A Kaláka történetéről, valamint a díjátadóról az érintettek is beszámolnak.

A 2011-es nemzetközi TORSANLORENZO-DÍJ eredménye
A nemzetközi díj a megvalósult tájépítészeti projektekre helyezi a hangsúlyt, és a kiemelkedő minőségű közösségi, városi illetve magán zöldterületek kialakítását támogatja. A díjra építészek és tájépítész szakemberek nevezhetnek, a megmérettetés az Építészek Nemzetközi Szövetsége (UIA) segítségével zajlik. Két-két díjat osztanak ki a következő kategóriákban: tájépítészet, városi zöld terek, közösségi és magánkertek.

 

 

 

Idén a nemzetközi zsűri elnöke Virginai Laboranti (Argentína), a Tájépítészek Nemzetközi Szövetségének (IFLA) képviselője volt. Az UIA-t Kongjian Yu (Kína) képviselte.

Díjazottak
Tájépítészet

• 1. díj: Tangsham Nanhu parkkialakítás terve (Kína), projektvezető: Jie Hu
• 2. díj: Székelyföldi fürdő- és közösségépítő kaláka (Románia) projektvezető: Herczeg Ágnes
• Dicséret: egy történelmi „Barco” és egyedülálló kertjének helyreállítása, Ariccia (Olaszország) projektvezető: Virginio Melaranci, építész

Városi zöldterületek
• 1. díj: Centenáriumi park a pueblai Chapulco Lagoonban (Mexikó) projektvezető: Mario Schjetnan, építész
• 2. díj: Újraértelmezett mediterrán táj Nicosiában (Ciprus) projektvezető: Paolo L. Bürgi, építész

Magánkertek
• 1. díj: Hullámban születve, Zapallar (Chile), Niccolò Cau, építész, Ricardo Walker, tájépítész
• 2. díj: Tetőkert a sziklán, Rijeka (Horvátország), Natasa Tiska Vrsalovic, Srecko Andrasi, tájépítész

A díjakat a genovai Euroflora kiállításon osztották ki, ahol a nevezett munkákat be is mutatták. A látogatók szavazhattak az Euroflora különdíjára, melyet Anna Paola Cipolloni és Ana García Masó kapott „The KAOS of the Universe” nevű munkájukért. A projekt a portugál Ponte de Limában megrendezésre kerülő nemzetközi kertészeti fesztivál keretein belül készült.

Premio Internazionale Torsanlorenzo
info/kukac/premiotorsanlorenzo.it


Az alkotók beszámolója
Idén immáron nyolcadszor írtak ki pályázatot a Torsanlorenzo Nemzetközi Díjra. Az olasz Torsanlorenzo Gruppo Florovivaistico egy nagy családi vállalkozás, amely mediterrán növények szaporítására és értékesítésére szakosodott több kutatóhely és egyetem közreműködésével, magas színvonalú szakmai felkészültséggel.

A pályázaton tájépítészek, mezőgazdászok és erdészek vehetnek részt. A szakemberek a világ minden tájáról beadhatják projektjeiket, feltétele az építészeti, a tájépítészeti kamarai tagság. Fontos kikötés, hogy csak megvalósult munkákkal lehet nevezni, amelyek más díjat még nem nyertek. A beadandó anyagot (2 szerkesztett A1-es méretű poszter, műleírás, CV) angol és olasz nyelven, papír és digitális formátumban április 1-ig kellett kiküldeni Olaszországba.

A nemzetközi zsűri a következő tájépítészeti és építészeti szervezetek által delegált, független szakemberekből áll: UIA, IFLA, ASLA, EFLA, FEAP, CNAPPC (Consiglio Nazionale degli Architetti, Pianificatori, Conservatori, Paesaggisti), CONAF (Consiglio dell’Ordine Nazionale dei Dottori Agronomi e dei Dottori Forestali), AIAPP (Associazione italiana di Architettura del Paesaggio) és Mario Margheriti, a Torsanlorenzo Gruppo Florovivaistico vezetője.

 


 

A nyertes posztereket Genovában, az Euroflóra Virágvásáron és a Torsanlorenzo Nemzetközi Díj átadásakor is kiállították. Külön pályázati katalógusban a 46 benevezett pályaművet teljes terjedelemben publikálták. A következő három kategóriában hirdettek első és második díjat:

  • Section A – Tájépítészet transzformáló régiókban. Környezetet felújító és helyreállító projektek.
  • Section B – Városi Zöldfelületek. Városi projektek minősége - terek, szomszédsági zöldfelületek, városi és privát parkok.
  • Section C – Privát kertek a városban és a külvárosban.

Az első helyezettek 2500 euróval gazdagodtak, míg a második díj 1000 eurót tett ki.

Nagy örömmel olvastuk azt az e-mailt, amely hírül adta, hogy a nívós zsűri nekünk ítélte az „A” kategória 2. díját, az Erdélyben több mint tíz éve folyamatosan végzett Székelyföldi Fürdő- és Közösségépítő Kaláka mozgalmat bemutató pályaműért. Meghívtak minket a díjátadásra. A még olasz szemmel nézve is meglepően nagyvonalú ünnepélyes ceremóniára Ardeában került sor 2011. május 21-én. Ez a hangulatos kisváros Róma és a tenger közé ékelődik, festőien dimbes-dombos tájával. A Kaláka mozgalom sok-sok önkéntesének nevében egyik társunk vette át a díjat.

 


 

A Kaláka szót nehéz lefordítani, így az alábbi címen adtuk be a projektet:
Bath and community building camaraderies Seklerland, Romania
A zsűri a következőképpen foglalta össze a projekt értékét:
„A projekt különös értékét a helyi önkéntes részvétel adja kezdve a kézműves munkáktól, anyagoktól, szállástól az ételig és imáig, valamint a természet adottságainak és kincseinek tisztelete.”

A Székelyföldi Fürdő- és Közösségépítő Kaláka mozgalom kiindulópontja egy táji örökségvédelmen alapuló fejlesztési projekt volt. Székelyföld legnagyobb táji, természeti értékei közé gyógyforrásai, gyógyhatású gázkiömlései tartoznak, amelyre az évszázadok alatt jelentős fürdőkultúra szerveződött. A történelem során két típus alakult ki a népi és a polgári fürdők formájában. Mára e helyek zöme elpusztult, feledésbe merült. 2001-ben, Lázárfalván egy falufórumon vetették fel a helybéliek, milyen jó lenne a régi Nyír-feredőt újjáéleszteni. Látható volt, hogy a polgári fürdővárosok felújítása sokkal nehezebb, mivel a tulajdonviszonyok rendezetlensége, a privatizációs folyamatok adta nehézségek, és a nagyobb tőkeigény nehezíti a megújulás folyamatát. Így abban gondolkodtunk, hogy népi fürdők megújításának, újjáépítésének léptéke az a szint, amely a helyi belső erőforrások és kis külső segítség bevonásával megoldható. A kaláka emléke és gyakorlata is még fennmaradt ebben a régióban, a közösségi összefogás, kölcsönös segítségnyújtás példájaként. Mindenki ereje szerint lehet részese a munkának, így a társadalmi igazságosság népi bölcsessége is benne rejlik.

 


 

A régi formát „rászabtuk” az új feladatra. A szervezést Magyarországon alapítványunk, az Ars Topia Alapítvány vállalta magára, magyarországi pályázatokon próbáltunk kis pénzt szerezni, és egyetemistákat, fiatalokat beszervezni nyári alkotótáborra. A fiatalok – főleg tájépítész-, építészhallgatók – terveket készítettek, és eljöttek tíz napra dolgozni. Helyben a CsTTE (Csíki Természetjáró és Természetvédő Egyesület) és a helyi önkormányzat vállalta fel a kalákaszervezést. A helybéliek adták a szállást, az ételt, együtt dolgoztak a helybéliek és a „vendégkalákások”.

Az első kaláka után sorra jöttek a megkeresések, hogy szervezzünk hasonló kalákákat a fürdők felújítására. Így tíz év alatt komoly mozgalommá vált, sok önkéntes bekapcsolódott a munkába, s a fenti formában szerveztük a kalákákat évről évre. Számításaink szerint tízezer embert biztosan megmozgattunk. Ebbe a számba bele kell érteni mindenkit, aki a kalákához hozzájárult akár egy kosár almával, imával, pénzzel, faanyaggal, fuvarral, zenéléssel stb. hiszen ennek a mozgalomnak a táj értékeinek tudatosítása mellett legfőbb erénye a közösségépítés.

Különösen öröm számunkra, hogy ezzel a munkával nyertünk a pályázaton. Így még messzibbre repül a Kaláka híre. 2011 Európában az önkéntesség éve, és csak örvendeni lehet, ha minél többen hallanak a közösségi munka fontosságról, és az egyén és a közösségek tájakért való felelősségéről. 

A Torsanlorenzo International Prize weboldalon a „miért is alapították a Torsanlorenzo Nemzetközi Díjat? “ kérdésre így válaszol a cég: „Az ötlet onnan eredt, hogy a tudomány, az elmélet és a gyakorlat területén egyaránt nagy szükség van olyan valós, nem virtuális térre, ahol lehet találkozni, beszélgetni és elősegíteni az új tájtudatot.”

 

 

 

Magas színvonalon szervezett rendezvényen vehettünk részt, még a kezdéskor felmerülő egy órás olaszos csúszás sem zavart senkit. A Mario Margheriti családi vállalkozás 2003 óta hívja fel a szakma figyelmét a tájat tiszteletben tartó munkákra. A kertészetnek a magas színvonalú szakmai rendezvény tökéletes alkalom a kapcsolatteremtésre. A rendezvényen csapatunk egy svájci és egy spanyol céggel vette fel a kapcsolatot, sőt megkeresett minket az a kínai tájépítész iroda, amely az első díjat nyerte az „A” kategóriában. Összességében elmondhatjuk, hogy ezek a rendezvények a táj értékei és fejlesztése mellett a kapcsolatteremtésről, a kommunikációról szólnak. Az emberek közti, az emberek és a tájak közötti párbeszédről, és mindez a csodálatra méltó olasz vendégszeretet keretében. Így válhat egy szakmai esemény társadalmi eseménnyé! Minden köszönet Mario Margheritinek és a Torsanlorenzo Gruppo Florovivaisticonak, különösen Serena Vivianinak a szervezésért!

Herczeg Ágnes tájépítész, Ars Topia Alapítvány programvezető kurátora
Azadeh Rahnama tájépítész, önkéntes


Székelyföldi Fürdő- és Közösségépítő Kaláka
Programfelelős: Herczeg Ágnes, Tikk Dóra, Ars Topia Alapítvány
2001-2011 - Minden évben
Helyszín: Lázárfalva, Tusnád, Csíkkozmás, Kászonújfalu, Csíkszentkirály, Csíksomlyó, Csíkcsobotfalva, Firtosváralja, Homoródkarácsonyfalva, Csíkszenttamás, Gyergyócsomafalva, Borszék, Mátramindszent, Eperjespuszta