Változatos épített környezet fogad minket Máriaremetén. Ebben a tarkaságban épült fel ez az egyszerű, geometrikus, majdnem téglatest családi ház. A környezetről, az épületről és a kisméretű telek adottságairól a tervező, Nagy Sándor írt.
Környezet
Máriaremete keletre néző lejtőjén épült fel ez a családi ház. A környék házai „tarkák", nehéz lenne a hely szellemét megtalálni. Van itt minden: egy kis kádárkocka (már hőszigetelve), egy kis ízelítő a hetvenes évek modernjéből (elhanyagolva), van mediterrán fíling (vagy feeling) olaszból meg spanyolból, persze igazán jó példa is akad járásnyira, de inkább már Adyligeten. Akármilyen fájdalmas az épített környezet karakterének hiánya a budai dombok és a növényzet mindent összefognak és megszépítenek, olyan a táj, mint egy jótékony szemfedő. Ezt a hiányt minden igyekeztünk ellenére újratermeljük, most a településképi kézikönyvtől várjuk a megváltást. Minden valamirevaló kísérlet ellen kiváló hivatkozási alap lesz. Egy mai „schröder" házat mennyivel könnyebb lesz ezzel visszadobni, mint nélküle.
Ház
A kisméretű telek nem sok lehetőséget kínál a beépítés módjára, két főfal (telek tengellyel páhuzamosan) egymástól hét méterre tart, ameddig ki nem merül a beépíthető 15%. Fedett teraszra már nincs lehetőség, ezt mobilárnyékoló helyettesíti, ha szükséges. A házban két szülőnek, két gyereknek és két autónak van hely, de persze a vendégszobában is elfér két barát vagy rokon. A földszint (bejárati szint) elrendezését a hosszirányban elhelyezett konyha-étkező-nappali egybefüggő térsora határozza meg. Nagyméretű üvegezett emelő-toló ajtó nyílik a kertre. A lépcsőoldali sávban a szükséges kiegészítő helyiségek kaptak helyet (gardrób, háztartási szoba) valamint egy vendégszoba fürdővel. Az emeleten a szülői háló van, saját fürdővel és a két gyerekszoba egy közös vizes helyiséggel. A nyár esti kiülések helye az emeleti terasz, innen a kilátás is „budai". Az alsó szintre két gépkocsi befogadására alkalmas garázst és tároló helyiséget, valamint egy kisméretű kamrát terveztünk.
A ház formája egyszerű geometrikus, egy majdnem téglatest, amely felső tömegéből elveszünk egy terasznyit. A fémlemezzel fedett tető lejtése azonos az utcáéval. A homlokzati anyaghasználatot a sötétszürke szálcement burkolat és a fehér színű vakolt felületek jellemzik, ezek alakítják az arányokat és a felületi hangsúlyokat. A nyílászárók fából készültek, külső felületük alumínium szerkezet.
Az árnyékolást és sötétítést külső alu zsaluziák biztosítják. A teherhordó szerkezet eredetileg kerámia falazatból és betonfödémből volt, a generálkivitelező kérésére, Leier kéreg és födémpanelre módosult a teherhordó váz. Családi ház építése esetén egyértelmű előnye az előregyártott rendszernek nem mutatkozott. A szerkezetépítést meggyorsította, de látszóbeton minőséget nem eredményezett, az illesztési hézagokat és a panelfelületeket vakolni kellett. A ház gépészete a mai normákhoz alkalmazkodik. A ház mellé telepített léghőszivattyús kazán fűti a házat és egy hőcserélős szellőzési rendszer a friss levegőt pótolja.
Nagy Sándor, építész
szerk.: Fürdős Zsanett