Martonvásár annak ellenére, hogy kulturális élete Beethoven majd’ 200 évvel ezelőtti látogatásai óta is intenzív, mindeddig nem rendelkezett művelődési házzal, az országos hatókörű óvodapedagógiai tárlat a kastélypark egy leromlott épületében várta végső elhelyezését. A településnek nem volt főtere, hiányoztak és hiányoznak egyes településrészeket összekötő infrastrukturális elemek is. Ezeket a hiányokat igyekeztek pótolni a kulturális központ kialakításával és az annak környezetében megvalósított beruházásokkal.
A Brunszvik-kastély parkjával szemben áll a Brunszvik Géza – Brunszvik Teréz óvodaalapító unokaöccse – által építtetett óvodaépület. A műemlék épület könyvtárként működik, e mellé épült az Óvodamúzeum, és az egykori Dreher szeszgyár területére a kulturális központ, az új főtérrel együtt, így alakult ki az a minőségi környezet, ami új élettel töltötte meg a környéket. A műemlék kisebb felújítása mellett a múzeummal közös bejáratot, a tér hangsúlyos elemét képző fogadóépületet kapott. A fa oszlopok által alátámasztott tetőszerkezet a Montessori-pedagógia egyik fontos fejlesztő játékára, a pálcikákra utal, emellett szép átvezetést ad a klasszikus és a kortárs épület között.
Az Óvodamúzeum új épülete nem hivalkodó, mégis hangsúlyos tömbje íves lezárásával fordul a teljes falsíkon végigfutó bevilágító felé, amellyel izgalmas fényhatásokat értek el az épületben. Az alsó szinten a nyitott kiállítótér fölött egy ívvel zárt galéria van, amely további kiállításoknak, egyéb rendezvényeknek adhat otthont. Az ide felvezető, a falon konzollal rögzített lépcső látványos elem, amit tovább erősít a falon kiugrasztott belső térplasztika, amely Lukács Péter alkotása. A homlokzat téglaburkolata reflektál a műemlék épületre, a múzeum belsőterében és homlokzatán egyaránt téri játékok jelennek meg, ami amellett, hogy megtöri a homogén tér élményét, egyben az óvoda alapvető jellegzetességeire is utal. Ez az épület azzal, hogy ívben vezeti meg a térfalat, a kulturális központ felé irányítja a szemlélő figyelmét is.
A műemlék óvoda (Gyermekkert, most Óvodamúzeum) mellett, a projekt részeként egy régi gazdasági épületegyüttesből (az egykori Dreher szeszgyárból, majd MTA gépállomásból) annak részleges lebontásával, átalakításával hozták létre a kulturális központ főépületét. A multifunkcionális épületben irodák, szálláshelyek, színpad és kiállítótér egyaránt helyet kapott. Az épületegyüttes főút felőli záró tagja rossz állapotban volt, így a tervezők annak lebontása mellett döntöttek. Ennek igazi hasznát a nyitott udvar kialakításában látták meg, bár a térfal igényel még egy optikai lezárást, ami a további fejlesztések részeként valósulhat majd meg.
Fontos volt, hogy az új központ épülete kisvárosi léptéket kapjon, ugyanakkor ki is emelkedjen a környezetéből. Ezt a viszonylag nagy telek is elősegítette, de valódi megoldást az eredeti telepítést megtartó kétszárnyú épületkialakítás és a hangsúlyos oromzat adta meg, ahová a kávézó és fölé az irodák kerültek.
A meglévő tetőszerkezet elemeinek újraépítésével alakították ki az új tetőt - ezt elegáns statikai megoldással közös csomópontba futtatott gerendák erősítik meg, ám megmaradt a pillér és a fejgerenda. A régi épületszárny jó szélességű tornácsort kapott, innen lehet oldalról megközelíteni a színház- és a kiállítóteret is. A fedett tornác lehetőséget adott a termek akadálymentes, könnyű megközelítésének kialakítására, de a belső funkcionális terek udvar felé való megnyitására is. A színpad az udvar és a kapott, így sokkal több felhasználási lehetőséget biztosít a városlakóknak.
Az egész komplexum a természetes anyagok felületének látványát használja fel a természetes megjelenés és az egyszerű nemesség kifejezésére, ezért kaptak az épületek rejtett gépészetet, így esett a választás a központ oromzatának esetében - a helyi sajátosságok figyelembevételével – a sóskúti mészkő burkolatra és fa nyílászárók beépítésére, az óvodamúzeumnál a dísztégla alkalmazására, míg a tetőszerkezetnél a Terrán tetőcserepére.
A Terrán Rundo tégla colorsystem kettős íves vágású cserepét a teljes rendszer felhasználásával építették be, a fedést és alátétfedést a Terrán Tetőrendszer elemeivel építette meg a kivitelező. Kiemelendő, hogy az emelőszél elleni védelmet is megoldották a szükséges számban és helyeken elhelyezett eresz- és viharkapcsokkal. A tetőszerkezet és a tetőfedés kivitelezője, Pudelka Krisztián ácsmester, tetőfedő, Terrán Tetőspecialista rendszerszemlélete és a szakszerű beépítés tette lehetővé, hogy elnyerje az Épületszigetelők, Tetőfedők és Bádogosok Magyarországi Szövetsége (ÉMSZ) Év Tetője Nívódíj Pályázata betoncserép kategóriájának megosztott díját. E díj megszerzése mindig komoly minőséget jelöl, mert az előzsűrizést követően a svájci és a német tetőfedő szövetség nemzetközi hírű, elismert tagjai végzik a döntős zsűrizést, amelynek része a tető kritikus helyen történő megbontása is.
Az épületek előtti park méltatlan állapotban volt, az elhanyagolt területen pedig egy parkoló, egy azt átszelő út és a város emlékműveinek helyet adó, szintén rendezésre váró zöldterület állt. A Brunszvik-kastély parkja és a kastélyban található Beethoven Emlékmúzeum a Magyar Tudományos Akadémia, a fent említett terület az önkormányzat tulajdona. Emiatt és a területen áthaladó, nagy forgalmú út miatt nem volt könnyű egy közös, integrált tér kialakítása, de a város vezetése – együttműködve az MTA helyi vezetésével – a terület jobbá tétele mellett döntött. Ennek eredményeként egy olyan főtér és annak két végén olyan kulturális célú épületek (Óvodamúzeum és kulturális központ) jöttek létre, amelyek ügyes megoldásokkal vonzóvá váltak a helyi közösség számára, és a fejlesztés hatására a kastélypark élete is felélénkült. Megtelt élettel a tér, amiből közvetetten és hosszú távon is nagy haszna lesz a településnek, mert jobb lett a kisvárosban élni.
Az építkezés során fontos volt a közösségi tervezés, ezért is vonták be a döntésekbe a képviselőkön kívül a bizottsági tagokat, helyi szakmabelieket, kollégákat és kisközösségeket is. Mindenki hozzátette az ötletét, amelyet igyekeztek beépíteni, így a lehető legtöbben érezhetik sajátjuknak az épületeket, mert ebben a projektben nemcsak egy épület megalkotása volt az építészek feladata, hanem a külső és belső terek létrehozásával, urbanisztikai elemek megteremtésével a város életének javítása is.
Móré Levente