Technológia

Megjelent az OCTOGON 113. száma

2014.08.04. 11:13

Megjelent az OCTOGON 2014/5. száma, egyéb más mellett benne: az almagyari Borkemping és Borterasz (címlapsztori), gazdag melléklet az alakuló és már megépült hazai sportlétesítményekről. Megszólaltattuk a japán hullámlemez-lovast, valamint a zavarba ejtő Carry In projekt ugyancsak japán kiagyalóit. De olvashatnak helyszíni élménybeszámolót a Velencei Építészeti Biennáléról és kritikát az I. Építészeti Nemzeti Szalonról.

A KÉK Bubbles from Japan című előadássorozata a kortárs japán építőművészet képviselőit mutatja be, legutóbb Endo Shuhei járt náluk. A paramodern elmélet atyját, a számára kedves, sokat használt építőanyag okán hullámlemez-lovasnak is nevezett Shuheit Irimiás Balázs kérdezte pályájáról, a japán építészet aktuális helyzetéről és a betonhoz fűződő viszonyáról, de szóba kerül egy rejtélyes nevű – Makobetsu – építész is. Szerzőnk két másik japán művészt is elkapott Budapesten: Kiguchi Noriyuki kortárs színházi rendező és Ishikawa Takuma építész évek óta újrahasznosított anyagokból készített hatalmas dolgokat cipelnek és tuszkolnak be – közösségi happeningek keretében – szűk belső terekbe, szerte a világ nagyvárosaiban. Ez a világhírű Carry In projekt, ami a közelmúltban egy délutánra a MÜSZI-t is elfoglalta.

Velencében újra Biennálé, hogy milyen az idén, arról lapunk főszerkesztőjétől olvashatnak beszámolót, itthon pedig megnyílt a Műcsarnokban az I. Építészeti Nemzeti Szalon, beharangozót sokan, kritikát annál kevesebben írtak erről a tárlatról, az OCTOGON-ban Mélyi József elemzi a látottakat.

Az eger-alsómagyari Érseki Dűlőben (Csutorás Ferenc birtokán) a Gereben Péter és Marián Balázs tervei alapján megszületett Borterasz és Venyige Spa, ez a kunyhók, borterasz, kilátó, medence alkotta komplexum nem szimplán a szüretről szól. A kiérlelt táji-építészeti kapcsolatai, kortárs átiratú archaikus alapformái és szerkezetei révén egyedülálló együttes turisztikai, építészeti és kulináris élményt egyaránt kínál.

Kicsit keletebbre, a debreceni Nagyerdőn épült meg a Kovács Péter DLA és Lengyel István tervezte Tudományok Palotája. A mesterséges tó és egy halmocska közé befeszített skandinávos hangulatú rendhagyó épületet Martinkó József járta, mutatja be. Munkatársunk a közeli Nagyerdei Stadiont is megtekintette. Az épület struktúrája – gondolatilag paralel a Tudományok Palotájával – képes kiegyensúlyozni a mesterséges szerkezet és a természetes ökoszisztéma óhatatlan aszimmetriáját.

A Nagyerdei Stadionról szóló írás az építtető Nemzeti Sportközpontok (NSK) sportlétesítmény-beruházásait bemutató mellékletünkben olvasható. Lapzártánk idején a Puskás Ferenc Stadion látványterve (Skardelli György/KÖZTI Zrt.) még nem volt nyilvános, így csupán szóban (Vígh László kormánybiztossal készült interjúnkban) térünk ki rá, de számos épületről most először nálunk olvashatnak, tekinthetik meg látványterveiket (tornatermek és tanuszodák /Láris Barnabás/, Taróczy Balázs Nemzeti Teniszközpont /Kendik Géza/, Nemzeti Kosárlabda Akadémia /Bachmann Bálint/, a Nemzeti Kézilabda Akadémia új épülete és a Mátraházi Edzőtábor korszerűsítése /Berta Ferenc/ stb.). Várhatóan 2016-ra készül el a Dagály úszókomplexum, amelynek homlokzati látványterveit és néhány belsőtéri renderét számos publikációban láthatták már. Tervezője, Ferencz Marcel DLA azonban először az OCTOGON-nak beszélt hosszan a projekt építészeti, területrendezési szempontjairól. Ásztai Bálint építész – ez már nem a melléklet, de még sport – szintén először lapunknak nyilatkozott a zalacsányi golfpálya és villapark Széles Gábor-féle beruházás építészeti részleteiről (Farsang Barbara kérdezte őt).

Az ízelítő nem teljes körű, a lapot keresse az újságárusoknál, vagy fizessen elő!

Táblagépe, okostelefonja van? Lapunk már digitálisan is előfizethető:
www.dimag.hu
www.digitalstand.hu

KÜLFÖLD
9 Martinkó József: Múltnak árnya – Egyetem Bejrútban – Zaha Hadid, Patrik Schumacher
13 Hullámlemez-lovas – Endo Shuhei építésszel Irimiás Balázs beszélgetett
20 Bojár Iván András: Fundamentális kérdések – 14. Velencei Nemzetközi Építészeti Biennále

ITTHON
24 Torma Tamás: Belül a kívül – Villa a völgyben – Taraczky Dániel
29 Martinkó József: Két lábbal a homokon – Tudományok Palotája a debreceni Nagyerdőn – Kovács Péter, Lengyel István
33 Molnár Szilvia: Érett kapcsolat – Wellnessközpont Telkin – Bánáti Béla, Kátai Éva, Éles Péter
38 Martinkó József: A titok – Borterasz és Venyige Spa Eger-Almagyarron az Érseki Dűlőben – Gereben Péter, Marián Balázs

43 MELLÉKLET
A Nemzeti Sportközpontok sportlétesítmény-fejlesztései

71 Mélyi József: Régi-új multimédia album – I. Építészeti Nemzeti Szalon
74 Carry In Müszi – Kiguchi Noriyukit és Ishikawa Takumát Irimiás Balázs kérdezte
76 Min dolgozik? – Farsang Barbara rovata
Agoston Gabriela
Ásztai Bálint
Bene Tamás
Polefkó Ottó
Tarcali Dávid

DESIGN
86 Mizsei Anett: Munkahely kilátással – Dealogic iroda újratöltve – Szegő Gábor, Gyarmati Ágoston, Hitka András, Gáti Anna

90 Új helyek
Princess Bakery & Bistro
URIMURI BETA
Essential Beauty Salon
Ramenka
BAO BAO

102 Trafik
103 Index