Az új Octogonban szó esik a várva várt londoni Design Múzeumról, gépészeti szempontból izgalmas privát megrendelésű épületekről, 20 oldalon keresztül ismerkedhetünk az OTP folyamatban lévő társasházi építékezéseivel és bemutatkozik a Magyar Nemzeti Edzőközpont is.
Újrahasznosítás és hazatérés. Akár ebben a két szóban is összefoglalható a várva várt londoni Design Museum esete. A korábban többször költözködő intézmény egy ívelt betontetejű, az 1960-as évekből ránk maradt ipari épületben lelt igazi otthonra. A napfényes belső terek kialakítását John Pawson vitte.
Tóth László és munkatársaitól már sok alkalommal mutattunk be házakat, a mostani nem formai szempontból, mindinkább a gépészeti tartalmak miatt előremutató. A Weichinger-Benczúr tervezőpárostól régen nem közöltünk privát megbízást, most álljon itt egy szabálytalan, négyzetes tömbformájú részekből álló ikervilla, mely egy korábbi meddőhányó területén épült fel, a gépészeti tartalom itt is külön említést érdemel.
Fókuszunkban Kendik Géza régen várt munkája, a hivatalos nevén Magyar Nemzeti Edzőközpont épülete. Az évekig lerobbant körülmények között, Óbudán működő, egykor a Bányászati Vállalat teniszközpontja a korszakos sportberuházások fontos állomása. Az épület tervi megformálásában nemzetközi teniszsztárok tanácsai is segítették az építészt.
De újabb taggal, a Nordic Light irodaházzal bővült a Váci úti irodafolyosó épületcsaládja. A Mérték Építészeti Stúdió (vez. terv: Dr. Paulinyi Gergely, DLA és Dr. Reith András, PhD) által tervezett új tag sem csupán egy új irodai építmény, mindinkább a kortárs és korszerű nemzetközi irodaépítészeti trendek megvalósulása itt, Budapesten.
Az Áfa-szabályok megváltozása az új társasházak építésének felfutását hozta magával. A fejlesztések, folyamatban lévő építkezések közül az OTP lakóingatlan projektjeiből válogattunk, több mint 20 oldalon át.
Noha kortárs építészettel foglalkozunk alapvetően, nem fordulhatunk el fontos, de kevesebb publicitást kapó műemlékes munkáktól sem, ekként került be a mostani lapszámunkba például a Rómer Flóris utcai eklektikus-tornyos épületben kialakított Német Nagykövetség. Az épületen/épületben Hajós Alfréd és Kozma Lajos is dolgozott, a jelen rekonstrukciós terveket a FBIS architects jegyzi (építészet: Fernezelyi Gergely DLA, Kiss Dávid).
A 2016. évi Velencei Biennáléról már írtunk korábban (2016/4), de több szem, több szív, több vélemény: avagy utolsó lapszámunkban Wesselényi-Garay Andort kértük fel, hogy értekezzen szakmailag e neves eseményről.
Tartalom
KÜLFÖLD
VILLA
ITTHON
MELLÉKLET
KKK
132 DESIGN RANDOM
IRODA
DESIGN
174 TRAFIK
176 INDEX