Az 1930-as évekbeli hajdani szivarka-papírgyár Váci úti épülete irodaházzá alakulhat át. A tervek már korábban publikussá váltak, most pedig úgy tűnik, hogy megkezdték a bontási munkálatokat.
2022 januárjában számoltunk be arról, hogy a Váci úton álló egykori Modiano-gyár védelmének megszüntetését kéri a tulajdonosa. A téma annak apropóján jött elő, hogy a fővárosi önkormányzat tavaly lakossági fórumot szervezett a településkép védelméről szóló rendelet módosításának tervezetéről és arról, hogy mely budapesti épületek kaphatnak védettséget (ugyanilyen egyeztetésre idén is sor került, erről itt írtunk). Az online is követhető fórumon esett szó a XIII. kerületi hajdani gyárépületről, amelyre vonatkozóan a V48 Ingatlan Kft. nyújtott be kérelmet a főpolgármesternek. Mivel viszont az épület felújítására, bővítésére készített terv korábban építési engedélyt kapott a főpolgármester nevében kiadott pozitív településképi véleménnyel összhangban, nem világos, mi indokolta a védelem felfüggesztésére irányuló kezdeményezést.
A szóban forgó önkormányzati rendelet szerint még mindig védelmet élvez az 1931-ben épült, Szőke Imre által tervezett, art deco jegyeket viselő Modiano szivarka-papírgyár, amely anno a Váci út újdonsült ipari létesítményei között kapott helyet. Az 1930-as és ´40-es években történt bővítések, melyek már nem az eredeti tervező nevéhez kötődnek, kevésbé igényesek, mint a középszárny, ám az építészeti motívumokat átörökítették az oldalszárnyakon. Az 1970-es években a Medicor, majd az 1990-es években a Postabank székháza lett (ez a felirat egyébként még mindig látszik a homlokzaton). 2002-ben az Erste Bank vásárolta meg új székházának, melynek költözése után a felszabadult épületben bérirodaházat kívántak kialakítani - elevenítettük fel korábbi, 2010-es cikkünkben, amelyben azt is bemutattuk, milyen terveket készített a Codic Hungary megbízásából a Zoom Design Kft. a felújításra és bővítésre. Az akkor még V48 irodaház néven futó projekt azonban nem valósult meg.
Bár a fejlesztő cég még mindig ugyanaz, a közelmúltban új tervek készültek a beruházáshoz, amelyeket immár a Dpi-Design Kft. jegyez, ezeket korábbi cikkünkben be is mutattuk. A hagyományokhoz visszanyúlva Modianónak nevezett projektet prezentáló honlap már nem aktív, viszont a Codic weboldalán elérhetőek ugyanezek a látványtervek, melyek alapján a már meglévő épülettömegre négy új, üvegben bővelkedő szintet húznak majd fel. A rövid, általános kísérőszövegből itt hiányoznak az új irodaház korábban ismertetett konkrétumai, melyek 176 parkolóhely kialakításáról, egy 310 négyzetméternyi étteremről, 12700 négyzetméternyi irodahelyiségről, 182 négyzetméternyi teraszról, illetve 100 négyzetméternyi üzlethelyiségről szóltak.
Az egykori gyárépület sokáig érintetlenül és egyre inkább lepusztulva állt, azonban aki mostanában megfordult a Lehel piac környékén, láthatta, hogy megindult körülötte a mozgolódás: bontási munkálatok kezdődtek, amelyek gyakorlatilag szerkezetére csupaszították, a nyílászárók kikerültek a helyükről, a belső is üresen tátong. Előző cikkünkhöz hasonlóan ezúttal is kerestük a beruházót, ám most sem kaptunk választ a leendő irodaházról és a védettség megszüntetésének igényéről szóló kérdéseinkre.
Tavaly november végén az MTI jelentetett meg egy közleményt a Codic cégcsoport tagja, a Codic Hungary egyik ingatlantranzakciója kapcsán; ebben főként arról volt szó, hogy több mint 77 millió euróért eladták a Váci úti irodafolyosó egyik irodakomplexumát, a Green Court Office irodaházat. Thierry Behiels, a Codic International vezérigazgatója ugyanakkor azt is megemlítette, hogy a vállalat "tovább folytatja értékalapú városrehabilitációs fejlesztéseit a fővárosban", ennek megfelelően 2023 tavaszán átadják a 19. századi budai iskolaépületet integráló Margit körúti iroda- és lakásfejlesztésüket, a Homeworköt, a Váci úton pedig várhatóan 2025-re befejezik a Modiano cigarettagyár épületét rehabilitáló irodaprojektet - ennél több azonban egyelőre nem tudható az építkezés ütemezéséről.
Frissítés (03. 07.): A cikkünk megjelenése utáni napon a XIII. kerületi önkormányzat közleményt adott ki az épület bontásával kapcsolatban, a munkálatokkal előidézett súlyos por- és zajterhelés miatt. "Tekintettel arra, hogy az építési- illetve a bontási engedélyezési eljárások, valamint az építésfelügyeleti, ellenőrzési jogkörök a Kormányhivatalokhoz tartoznak, dr. Tóth József polgármester az illetékes Budapest Főváros Kormányhivatalának vezetőjétől a bontási tevékenység szabályosságának vizsgálatát, szabályossá tétele érdekében sürgős és hathatós intézkedését kérte", derül ki a bejegyzésből. Azt is írják, hogy saját hatáskörben a Polgármesteri Hivatal Igazgatási Osztálya a feltárt szabálytalanságok miatt bírságot szabott ki a kivitelezést végző vállalkozóra, a kerületi Közterület-Felügyelet a feltárt szabálytalanságok miatt közigazgatási hatósági eljárást kezdeményezett, az utcai fasorban okozott kár miatt pedig feljelentést tesznek.