Épületek/Középület

Megmenekülhet Louis Kahn indiai egyetemi kampusza

2021.01.04. 15:04

Célt ért a nemzetközi építészközösség összefogása: mégsem bontják le a világhírű amerikai építész, Louis Kahn ahmedabadi egyetemi kampuszának kollégiumi épületeit, így megmenekül a modern épített örökség egyik kiemelkedő példája.

Az év vége előtt számolt be róla a nemzetközi sajtó, hogy az Indian Institute of Management – Ahmedabad (IIMA) vezetése lebontásra ítélte a Louis Kahn által tervezett egyetemi kampusz kollégiumi épületeit. A hír óriási felháborodást váltott ki, az építész gyermekei, akadémikusok és gyakorló építészek is tiltakoztak a döntés ellen, hiszen az épületegyüttes India és a világ modern építészeti örökségének egyik kiemelten fontos példája. A tiltakozás nem volt hiábavaló: az intézmény vezetése január elsején visszavonta a bontás szándékát.

Errol D’Souza, az IIMA igazgatója azzal érvelt a bontás mellett, hogy a kollégiumi épületek mára elfogadhatatlan állapotba kerültek, a szerkezetük megrongálódott, és nem tudják kielégíteni a felhasználók mai igényeit, akik klimatizált épületekre vágynak. Robert McCarter építészettörténész szerint azonban Kahn úgy tervezte meg az épületeket, hogy természetes módon tudjanak szellőzni, így azok a megfelelő felújítások után tökéletesen képesek lennének a mai igényeknek is megfelelni. McCarter azért is furcsállotta a bontás tervezetét, mert korábban már sikeresen felújították a kampuszon található könyvtár épületét, így a technikai tudás is bizonyíthatóan rendelkezésre áll a megfelelő színvonalú kivitelezéshez.

Kahn gyermekei szerint az épületegyüttes apjuk univerzálisan elismert mesterműve, melynek központi elemei a lebontásra ítélt épületek. Vishaan Chakrabarti építész és akadémikus pedig úgy reagált az esetre, hogy egy fejlett országban semmilyen intézmény nem hozhat olyan döntést, ami a kulturális örökség szempontjából olyan jelentős épület lebontásával jár, mint Kahn egyetemi kollégiumai. A döntés visszavonása érdekében egy nemzetközi petíció is elindult, melyet közel 700 építész és akadémikus írt alá, köztük a szakma olyan kimagasló alakjai, mint Alejandro Aravena, Balkrishna Doshi és Rafael Moneo Pritzker-díjas építészek, Juhani Pallasmaa vagy Tatiana Bilbao.

A tiltakozás elérte célját, a január elsejei döntés szerint mind a 18 kollégiumi épület megmarad. Nem ez volt az első eset, hogy sikerült megmenteni egy lebontásra ítélt Kahn épületet, 2009-ben az 1965-ös Richards Medical Research Laboratories épületét mentették meg hasonló módon. Nemrég pedig az Építészfórumon is beszámoltunk arról, hogy megmenekül Kahn koncert bárkája.

 

forrás: The Architect´s Newspaper