A Közép-európai Egyetem (CEU) bejelenti, hogy campus átépítési projektjének keretén belül 2015 januárjában megkezdi az építkezést. Az átépítési projektet a díjnyertes dublini székhelyű építésziroda, az O´Donnell & Tuomey magyar partnerével, az M-Teampannon Kft.-vel közösen tervezte.
A projekt megközelítőleg 35 000 négyzetméternyi terület felújítását és megépítését foglalja magában a belvárosi campuson. A munkálatok során új közösségi tereket hoznak létre és bővítik az oktatási-tanulási létesítményeket, miközben megőrzik a Budapest szívében található egyetemi épületek építészeti jellegét és történelmi jelentőségét is.
Az építési munkálatok első és második szakaszát a MARKET-STRABAG konzorcium kivitelezi, melynek cégei széleskörű tapasztalattal rendelkeznek a városi környezetben lévő oktatási célú épületek konstrukciójának terén. A projekt teljes költségvetése hozzávetőlegesen 34 millió euró.
„A CEU közössége örömmel várja a munkálatok megkezdését" – mondta John Shattuck, a CEU elnök-rektora. „2016-ban, a CEU fennállásának 25. évfordulóján lezárul a projekt első szakasza, így korszerűbb környezetben ünnepelhetünk együtt budapesti szomszédainkkal."
A több szakaszból álló projekt konszolidálja az egyetem tudományos és adminisztratív egységeit, amelyek jelenleg a Duna két partján találhatók. A projekttervek, amelyeket az illetékes városi és örökségvédelmi hatóságok is jóváhagytak, egy hat épületből álló összefüggő épületegyüttes megépítését, illetve felújítását tartalmazzák. A projekt modern, fenntartható és átfogó városi campust hoz létre, amely teret enged a hallgatói és a dolgozói létszám kismértékű növekedésének is. A Budapesti Műemlékvédelmi Hatósággal egyeztetve úgy tervezték meg a projektet, hogy az megőrizze a városrész építészeti jellegét, és összhangban legyen azon műemlékvédelmi előírásokkal is, amelyek a Világörökségi puffer zónában való elhelyezkedésből adódnak.
A CEU több mint két évtizede szolgál tudományos és kulturális csomópontként az egyetemet befogadó kerületben és Budapest belvárosában. A campus átépítési projekt lehetővé teszi az egyetem számára, hogy nagyszabású konferenciákat és nyilvános eseményeket szervezzen nagy érdeklődésre számot tartó előadásoktól kezdve a művészeti bemutatókig. A terv egyik kulcsfontosságú eleme az előadóterem rekonstrukciója és a közösségi terek kibővítése. A könyvtár, amely Közép-Európa legnagyobb angol nyelvű gyűjteményének ad otthont, komoly átalakuláson megy majd keresztül: 450 egyéni és csoportos tanulási teret magába foglaló, ötemeletes létesítménnyé bővül, amely multimédiás oktatási és tanulási lehetőségeket, valamint egy tanulásra alkalmas kávézót is kínál majd.
A projekt nagy hangsúlyt fektet az energiahatékonyságra. Az egyetem energiafelhasználása várhatóan egyharmadával csökken majd az építészeti megoldásoknak és a modern épületgépészeti rendszereknek köszönhetően. A tervezés során a BREEAM elveket (azaz a világ első számú fenntartható épületekre vonatkozó tervezési és értékelési módszerét) alkalmazták, hogy támogassák a CEU fenntarthatóság iránti elkötelezettségét. A „zöld campus" rugalmas tantermeket és továbbfejlesztett létesítményeket biztosít majd az oktatáshoz, a kutatáshoz és a csoportos munkához.
forrás: CEU