Esztergom fürdőkultúrája a középkor óta meghatározó, a város hajdani Szent István Artézi Strandfürdője pedig felvonultatta a klasszicizmus, a szecesszió és az art déco stílus jegyeit is. A 19. században megfordult itt Liszt Ferenc és Kossuth Lajos, mindemellet az uszodák épülettípusát tekintve is úttörő dolgok történtek itt a 20. században. Esztergom (egyik) szégyenfoltja úgy tűnik most az (egyik) új látványossága lehet a városnak.
A 19. század közepén fogtak e telek mocsaras állagának feltöltésébe és egy alagútrendszeren vezették be a fürdőbe a hajdani tómeder forrásainak vizét. A klasszicizáló főépületet a telek adottságai miatt körülbelül 1600 vörösfenyő cölöpre kivitelezték Zofahl Lőrinc tervei alapján, ez az architektúra azonban az évszázadok során többször is átalakításon esett át. Eredeti falai között olyan vendégek szálltak meg, mint Liszt Ferenc, Széchenyi István és Kossuth Lajos.
Építészettörténeti szempontból kifejezetten érdekesek a melléképületek, köztük a vasbeton szecessziós fürdő, amely egyúttal Magyarország egyik első fedett uszodája is volt. Fissítés 2022. 01.17-én: mint egyik Olvasónk felhívta rá figyelmünket, az Ózdi Gyári Uszoda fedett medencéje ennél is korábbi, amelyet Szvoboda Gyula tervei alapján 1905-ben terveztek. (Habár monumentalitása és emiatt talán típusának különbözősége miatt is a Hajós Alfréd által a két világháború között tervezett margitszigeti sportuszodát szokták elsőnek emlegetni.) Pedig a vasbeton "művész" Váczy-Hübschl Kálmán alkotását már 1912-ben átadták. Hübschl azonban nem csak ezt a különlegességet tervezte a területre, hanem az 1927-ben átadott nagy versenymedencét is, amelyet 69 kis és 39 családi kabinsor övezett eredetileg.
Az együttest megtépázta a 20. század, a klasszicista eredetű épület színháztermét ráadásul el is bontották, 1964-ben pedig bővítették egy későmodern szárnnyal. Tulajdonjogi viták miatt az 1990-es évek óta folyamatosan romlott az épület állapota. A város végül 2006-ban vette meg, később elbontották a későmodern szárnyat és a pálmaházat is. A magára hagyott ingatlan a várhoz vezető fő nyomvonalon, a Bajcsy-Zsilinszky úton állt elrettentő látványként, a komolyabb helyreállítások pedig csak 2019-től kezdődhettek a szálloda fejlesztése
Az épület kívülről már megújult, a fürdő együttesének fejlesztése és a hasznosítás nemsokára megkezdődhet, erről tett legalábbis bejegyzést tavaly decemberben a város polgármestere is. A kormány.hu még tavaly nyáron közölte, hogy a klasszicista épület ezentúl konyhának, cukrászdának, étteremnek és egy tanszállodának fog otthont nyújtani mintegy 1,8 milliárd forintos támogatással. A tanszállodának már neve is van, a Studiolo Boutique Hotel honlapja szerint pedig az építész az Archi-Text Tervező és Oktató Kft. lesz, és a közbeszerzési folyamat végén, várhatóan idén nyáron meg is kezdődhet az építkezés.
Az ÉTDR-en, egy novemberi terven láthatjuk, hogy az együttesre egy pergolával fedett nagy parkolót, egy megújuló gőzfürdőt, pihenőteraszokat, a Mala-forrásalagút felújítását, a szecessziós vasbeton fürdő, valamint a nagy medence és a kabinsor felújítását is előirányozták. A terven a Duna felé eső határvonalon egy új köztér kialakítását is tervbe vették, mely akár Hübschl Kálmán nevét is viselheti a jövőben.
Pleskovics Viola
Felhasznált forrás: Pifkó Péter: Fürdőélet Esztergomban, Esztergom, 1997.