Technológia

Merjünk visszanyúlni a régi anyagokhoz!

2019.01.23. 15:00

A szabályozások szigorodásával a környezetbarát építőanyagok használata lassan nem pusztán lehetőség, de kötelező elvárás is lesz. Lássunk hát ezekre pár példát, amelyek nem annyira közismertek, használatukat viszont érdemes megfontolnunk.

A világ széndioxid-kibocsátásának 40 százalékáért a már meglévő épületek felelősek. Az építőiparra hatalmas felelősség hárul a fenntarthatóság terén, hiszen ez az egyik legnagyobb ökológiai lábnyommal rendelkező iparág, ami az anyagok gyártása, szállítása és az építkezés/felújítás során keletkező hulladék termelése miatt adódik. Mára számos lehetőségünk nyílik arra, hogy az épületeink kisebb ökológiai lábnyommal rendelkezzenek. Ezek sokszor évezredes technikák újjáélesztését jelentik. Az ÚjHÁZ Centrum összegyűjtött néhány példát, amelyek használatával építkezésünk olcsóbb lehet, a környezetünknek pedig kisebb megterhelést jelent majd, mint a hagyományos építőanyagok használata.

 

 

A szabályozások szigorodásával a környezetbarát építőanyagok használata lassan nem pusztán lehetőség, de kötelező elvárás is lesz. Ezeknek az építőanyagoknak három elvárásnak kell megfelelniük: a felhasználási helyük közelében előállíthatóknak és újrahasznosíthatónak kell lenniük, gyártásuk során pedig a lehető legalacsonyabb, optimális esetben nulla károsanyagot kell kibocsátaniuk.

A leginkább kézzelfogható változás e téren az épületszigeteléseknél tapasztalható. Az új szabályozásoknak köszönhetően itt terjednek a leginkább a megújuló forrásból származó építőanyagok, ami részben annak is köszönhető, hogy a szigetelőanyagok hiánycikknek számítanak, amelyekre több hónapos a várólista.

 

 

Szupervályog

A vályog például reneszánszát éli. Újabban „szupervályogként” született újjá, ami kihasználja a vályog kiváló szigetelési tulajdonságait, a modern tervezési lehetőségekkel azonban sikerült tartósabbá, statikailag megbízhatóbbá tenni. A vályogot magas zsákokba töltik, egymás tetejére halmozzák és zipzárként működő szögesdrótokkal stabilizálják, végül levakolják és lefestik. Ez a kivitelezési mód hihetetlenül olcsó, alapanyagai pedig gyakorlatilag bárhol megtalálhatók, ezért szállítás és speciális gépek sem szükségesek az előállításához. A vályog 100 százalékban természetes úton lebomló anyag. A technika hátránya ugyanakkor, hogy nagy az élőmunka igénye, ami az építési költségek között az egyik legjelentősebb tétel.

 

 

Nádból készült szigetelőtábla

Egyike a legtermészetesebben előállítható szigetelésnek, ráadásul elhasználódása után újrahasznosítható, többek között talajjavításra is alkalmas. A táblák szigetelési mutatói kiválóak, nem támadják meg a rágcsálók és a gombák sem. A termék nyomószilárdsága az Ytong-éval egyenlő, és az egész gyártási folyamat több üvegházhatású gázt nyel el, mint amennyit kibocsát, ráadásul ugyanolyan tartós anyag, mint a kőzetgyapot szigetelők.

„Eco Brick”

Az „Eco Brick”, más néven stabilizált földtégla nagyon jó szigetelési tulajdonságokkal és filléres előállítási költséggel bír, és gyakorlatilag bárhol legyártható. Érdekessége, hogy a téglák lego-szerűen kapcsolódnak egymáshoz, ami tovább növeli a fal stabilitását.

 

 

A fenntarthatóság tehát az építőipar egyik kulcskérdése, amelynek sikerében a vállalatoknak és az építkező/felújítani vágyó magánszemélyeknek egyaránt szerepe van. Érdemes figyelemmel kísérni az új termékek, illetve technológiák megjelenését, és a munkálatok megkezdése előtt szakemberek véleményét kérni a rendelkezésre álló környezetbarát lehetőségekről.