Közélet, hírek

Mesterek kézjegyei - a tetők 2014-es szépségversenye a Creatontól

2015.02.02. 14:25

Ma már egy-egy tetőfedő mester kézjegyei az általa készített tetőkön egyértelműen felismerhetőek – erről árulkodik a 2014. évi Creaton Tetőszépségversenyre beérkezett rekord számú pályázat, a hazai tetőfedő mesterek legjobb munkái. 

Ahogy az első díjjal kitüntetett mester, Kovács Sándor ács- és tetőfedő túrkevei középületen végzett munkája is példázza, a kivételes szaktudáson túl elengedhetetlen a bátor és erős mesterember, aki minden bizonnyal nem „anyámasszony katonája”.

Ma már azt lehet mondani, hogy tetőfedő dinasztiák alakulnak ki, és egy-egy tetőfedő mesternek olyan kézjegyei vannak, amit a többiek felismernek! Ez azt jelenti, hogy a hazai tetőfedő szakma egyedivé válik, nem csak a szakkönyvek, hanem hazai mesterek saját, egyedi megoldásait is tudjuk alkalmazni.” - vonta le a következtetést dr. Tóth Elek DLA a zsűri elnöke, a BME Magasépítési Tanszék ny. egyetemi docense a Tetőszépségverseny díjátadó ünnepségén a rekord számban érkezett, 111 tetőfedő pályázat értékelése során. A Creaton Hungary Kft. által 2014-ben immáron ötödik alkalommal meghirdetett Tetőszépségversenyére benyújtott pályázatok magas színvonalon mutattak be olyan szakmai megoldásokat, amelyekből egyértelműen következik, hogy „ma Magyarországon olyan ács-állványozó szakemberek tevékenykednek, akik nagy kézügyességgel, jó szemmértékkel rendelkeznek, jók matematikából, igazi csapatjátékos egyéniségek, nem félnek a magasságtól, erősek és bátrak, nem anyámasszony katonák és olyan szakmai tudással rendelkeznek, hogy kézjegyeik már megismerhetőek munkáikon!” – hangzott el az idézet a díjátadó gálán arról, hogy milyen a jó tetőfedő mester.

A rekordszámban beküldött pályázatok között szerepelt családi ház, középület, felújítás, valamint műemléki rekonstrukció is, mindez jól tükrözi a kerámia tetőcserép sokoldalúságát. A szakmai zsűriben idén Nesó László ács-, tetőfedő mester és bádogos, a 2013. évi Tetőszépségverseny pályázat győztese, Baksa Ferenc ács-, tetőfedő mester és bádogos a 2013. évi Tetőszépségverseny pályázat III. helyezettje, Ferenczy András építész, a CREATON Hungary Kft. szaktanácsadója és a zsűri elnökeként dr. Tóth Elek DLA a BME Magasépítési Tanszék ny. egyetemi docens értékelt. A szakma neves gyakorlói pedig idén a funkció, a szerkezet és az anyag esztétikus összhangjáért, a precíz részletkidolgozásért és annak dokumentálásáért a „bátor tetőfedők” közül Kovács Sándor ács- és tetőfedő mester túrkevei középületen alkalmazott fedési munkájának ítélte az első díjat. A nyertes munkán kívül a zsűri egy második, két harmadik és nyolc különdíjat osztott még ki január 16-án a Tetőszépségverseny ünnepélyes díjátadó gálaestjén.

A Creaton Hungary Kft. összesen 18 munkát nevez be ebben az évben az „Év Tetője 2014” ÉMSZ Nívódíj Pályázatára: a 12 díjazott mellett további 6 kiemelkedő szinten elvégzett tetőfedést. Ezek a Tetőszépségversenyen kiválasztott pályaművek minden bizonnyal ismét magasra teszik a lécet az országosan elismert pályázat tavaszi bírálata során.

Több, ritkán használt rendszerelem, precíz kivitelezéssel a nyertes tetőn
A túrkevei fogadó íves tetőszerkezete precíz lécezéssel készült, az ívek mentén cseppentőlemez és körbefóliázott, dupla vastagságú ellenléc is erősíti a szakszerű ki- és beszellőztetéssel rendelkező tetőszerkezetet. A hullámos fedésképet az ív közepén mestervágás, helyenként szimmetrikus páros mestervágás alakítja ki. Az ökörszem ablakokat Kovács Sándor tetőfedőmester nem használta kifogásnak a be- és kiszellőztetés kivitelezésénél, az ív mentén szellőző szalaggal beszellőztetést, az ablak alatt pedig szellőzőcserepes kiszellőztetést alkalmazott. A szépen kialakított felületi hófogás mellett cseppentőlemezzel és perforált felülettel kialakított ereszképzés is gondoskodik a vízelvezetésről és beszellőzésről. Ráadásul a szarufa díszesen kialakított végének komplex hatása még gyönyörködtet is. A tető különlegessége, hogy a függőleges falhoz való csatlakozásnál megemelt cserépsorok készültek (falvápa).

Forrás: sajtóközlemény