Egy strandolásra alkalmas vízfelülettel rendelkező mesterséges tó köré épülő városnegyed készül Pesterzsébeten, mely energiaszükségletét tekintve a tervek szerint 100%-ban önnfenntartó lesz. Panorámás penthouse lakások, irodák, szálloda, tízezer négyzetméternyi víz és 3500 négyzetméternyi fehér homokos strand épül a Duna egyik mellékágának keleti partján lévő, jelenleg használaton kívüli ipari területen.
A fejlesztésről az Accor szállodalánc sajtóközleményéből értesültünk, amely arról adott hírt, hogy aláírták a megállapodást a Central District Lagoon City városnegyedet fejlesztő Forty Managementtel a svájci Swissôtel első budapesti szállodájának megnyitásáról, amely a fejlesztési területen kap majd helyet. A hotel a tervek szerint 2028-ban nyithat meg.
A szintén svájci ingatlanfejlesztő Central District Lagoon City projektjének építészeti terveit a bukaresti székhelyű Razvan Barsan + Partners készítette, Budapest pedig nem az egyetlen, ahol a páros lagúna-várost tervez létrehozni. Az építésziroda oldalán megtalálhatók a Bukarestbe, Miamiba, Varsóba, Milánóba és Prágába tervezett azonos nevű fejlesztések látványtervei is.
Ezen projektekben közös, hogy egy mesterséges vízfelület köré épülnek, melyet lagúnának nevez a fejlesztő társaság. A tó, melynek technológiáját a Crystal Lagoon® amerikai biokémiai és vízügyi szolgáltató dolgozta ki, az ígéretek szerint fenntartható és alacsony költségek mellett, minimális energiafelasználással megvalósítható és karban tartható. Jelenleg több mint ezer ilyen lagúnát alakítanak ki világszerte.
A budapesti fejlesztés a Duna egyik mellékágának keleti partján, Pesterzsébeten valósul meg, egy 35 ezer négyzetméteres, jelenleg használaton kívüli ipari területen. (Bár a Forty Management weboldalán még egy III. kerületi helyszín szerepel, az Accortól származó legfrissebb információk szerint a városnegyed valahol a Gubacsi híd környékén valósul meg). A tervek szerint a szálloda mellett 7.800 négyzetméteren kereskedelmi és szórakoztató területet alakítanak ki, 8.200 négyzetméteren pedig irodaházakat, közösségi irodákat létesítenek majd. A fejlesztés része 300 darab kilátással rendelkező apartman és penthouse-lakás kialakítása, valamint a már említett tízezer négyzetméteres, strandolásra és sportolásra alkalmas vízfelület, és 3500 négyzetméternyi fehér homokos strand kialakítása.
Az Accor közleménye szerint a fejlesztés az ESG szempontokat is figyelembe véve környezetbarát technológiákat, napelemeket és hőszivattyút alkalmaz, amelyeknek köszönhetően energiaszükségletét tekintve 100%-ban önfenntartó lesz.
A Swissôtel Budapest Lagoon 200 szobával és apartmannal, két étteremmel, lobby bárral, spa-, wellness- és fitneszlétesítményekkel, konferenciateremmel, valamint 200 férőhelyes parkolóval rendelkezik majd. Az épületből elérhető lesz a fenntarthatóan szabályozott vízhőmérsékletű magánstrand, amely télen korcsolyapályává alakul.
Forrás: Razvan Barsan + Partners, Forty Management, Accor