Közélet, hírek

Mesterszintű közös képzés alapításán dolgozik a PTE MIK a kínai beihai-i dizájnegyetemmel

2024.12.11. 10:38

Mesterszintű közös képzés alapításával erősítené a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) a 2016 óta az építész és építőművész területen fennálló kapcsolatát a Beihai University of Art and Design (BUAD) egyetemmel. A 2000-ben alapított, alkalmazott művészeti képzésekre szakosodott, több mint 12 ezer hallgatóval rendelkező kínai egyetem képviselői egyhetes szakmai látogatáson vettek részt Pécsett, amelyen az oktatási módszertani tudásmegosztás mellett a közös képzés előkészítése is zajlott.

A két intézmény közötti együttműködés eddig két pilléren nyugodott: az ún. ’Pécs Class Programon’, illetve a ’MIK Scholarship of Excellence’ ösztöndíjprogramon. Előbbi egy kétéves képzési tervet foglal magában, ami a beihai-iak a PTE MIK építészképzésére való jelentkezését támogatja magas óraszámban biztosított angol nyelvórákkal, valamint kreatív és vizuális kommunikáció készségű gyakorlati kurzusokkal. Utóbbi pedig egyfajta hallgatói kiválósági ösztöndíjprogramot takar, ezt a felvételi pontok alapján a legjobban teljesítő három hallgató nyerheti el. „Ez év tavaszán élénk szakmai érdeklődés mellett rendeztük meg Beihaiban a kortárs építészet és ipari formatervezés felsőoktatási intézményi gyakorlatát és oktatását fókuszba helyező ’Design Szalon’-t, azaz az építészeti koncepcióalkotás, illetve a tárgytervezés pécsi módszertana mentén zajló nemzetközi oktatási kurzusokat, valamint az épített környezet jövője és az európai standardok mentén felépülő építészeti kutatás kilátásait feszegető előadásokat. Ekkor újítottuk meg kínai partnerünkkel az együttműködési megállapodásunkat. E találkozás alkalmával esett szó arról, hogy érdemes lenne egyeztetnünk a két intézmény oktatására, kutatására, a módszertanokra vonatkozó információkat, tapasztalatokat, ami a jövőbeni kapcsolat minőségét is formálhatná" – mondja dr. Medvegy Gabriella, a PTE MIK dékánja. 

A pécsi műszaki kar nagy hangsúlyt fektet az angol nyelvű műszaki szaknyelvi képzésre, végtelenített számú gyakorlási lehetőséggel és interaktív feladatmegoldásokkal a blended learning tananyagok fejlesztésére, valamint a nemzetközi hallgatókkal való kommunikáció erősítésére – e módszerek a beihai-i vendégek érdeklődését is felkeltették. Emellett a házigazdák bemutatták az építészképzésbe integrált alternatív módszertanokat, eredményeket, produktumokat, de megosztották a nemzetköziesedési munkájuk tapasztalatait is: milyen prioritások, módszerek mentén zajlik a folyamat és milyen eredményeket értek el általa. A PTE MIK vezetői beszámoltak a Breuer Marcell építész doktori iskola működéséről és kutatási eredményeiről, megmutatták, hogy miként dolgoznak az alkalmazott tudományterülethez köthető kutatócsoportok, hogyan tudják növelni a tudományos eredményességet. Kuriózumként a pécsi ipari formatervező-mérnöki képzés környezetét is sikerült e pécsi napokba bekapcsolni.

„A módszertani, tapasztalati információcsere lehetőséget ad a 2016-ban indult együttműködés új tartalmakkal való megtöltésére. Szeretnénk mindkét intézmény részéről több kollégát bevonni a munkába, ehhez azonban szükséges jobban megismernünk a másik fél működését, hogy milyen tematikák mentén, milyen akkreditációs környezetben dolgozik, mert ezekre alapozva tudunk elindítani új programokat. A kínai és az európai kultúra igen távol áll egymástól, még ha a szakmánk közös is, az ilyen alkalmak kiváló lehetőséget teremtenek a közelítésre. Mindkét intézmény részéről megfogalmazódott ambícióként egy közös belsőépítészeti mesterszintű képzés alapítása, hogy akár Kínába dedikált kurzusok révén még jobban lehessen trenírozni a leendő belsőépítész mesterszakos hallgatókat" – fogalmaz a PTE MIK dékánja. A beihai-i vendégek többször kifejezték, hogy szívesen látják vendégszemeszterekre a pécsi oktatókat, már csak azért is, mert megbizonyosodtak róla: a magas szintű, de mégis lokálisnak mondható szakmaiságukat jelentős mértékben emelheti, ha nemzetközi szereplőket hívnak oktatni. Ebben már élen jár a pécsi műszaki kar, jelenleg is 11 nemzetközi főállású oktató dolgozik főállásban az intézményben. A PTE MIK is rendkívül sokat profitál a BUAD-dal való kapcsolódásból. Mint ahogy Medvegy Gabriella fogalmaz, mind a vizuális kultúrát, mind a tradicionális épületszerkezeteket tekintve szeretnének több tudásra szert tenni, ami a pécsi építészeti és dizájnoktatást a jelenleginél sokoldalúbbá és minőségibbé teheti. Jelenleg a 2025. májusára tervezett kihelyezett rövid kurzusok előkészítése zajlik.

Forrás: Sajtóközlemény