Épülettervek/Hallgatói terv

Méz, méhek, gyógyulás

2019.04.30. 12:00

Magyarországon ma ünnepeljük a méhek napját. Göde Dorottya diplomamunkája egy olyan családi méhészet vízióját tárja elénk, mely nemcsak a vidéki fenntarhatóság fejlesztésére mutat impresszív példát, de a méhek gyógyászatban betöltött szerepére és felnyitja szemünket. Konzulense Vincze László DLA volt.

A BME Építészmérnöki Karának 2019 februárjában védett diplomamunkáiból állítottunk össze egy válogatást a Lakóépülettervezési Tanszékről. A diploma téma és programválasztás nyitott volt a hallgatók számára a tanszék által felajánlott helyszínek és saját feladatok mellett. A végeredmény a hallgató és nem utolsó sorban a tanár konzulensek konstruktív együttműködésével jön létre, kiknek kritikai, kreatív részvételük minden esetben fontos része az építészeti koncepciónak és a kidolgozott részleteknek. A most bemutatandó diplomaterv Göde Dorottya munkája.

Tanszékvezető: Sugár Péter dr.habil. e. tanár,

Tantárgyfelelős: Perényi Tamás dla e.docens

Vincze László dla e. docens

 

A tervezési helyszín Szentendre külterülete, a Pomáz és Szentendre közötti Kőhegy lábánál elterülő mezőgazdasági terület. A szubmediterrán éghajlatnak és a vulkanikus kőzetű talajnak köszönhetően a környék hajdanán a szőlő- és gyümölcstermesztésnek adott helyet. A filoxéra járvány után a terület gazdátlanná és bozótossá vált, ma pedig ad hoc jellegű épületetek helyezkednek el elszórtan a fák között, valamint az üres réteken.


Diplomamunkámban egy olyan családi mintagazdaságot hoztam létre, amely a fenntarthatóság jegyében példát adhat a vidéki életforma fejlődésének. Korunkban a kézzel előállított termékek újból felértékelődtek. A terület természeti adottságai kiválóan megfelelnek a vándor és állandó méhészetnek, a méztermelés mellett pedig az apiterápia, azaz a méhek gyógyászatban való felhasználása is helyet kapott a birtokon. Így a családi manufaktúra mellett a gyógyulásnak és a pihenésnek is szerep jutott az idilli környezetben.

 

Az apiterápia a méhészeti termékekben megtalálható aktív hatóanyagokat használja fel megelőzés és az egyes betegségek gyógyítása szempontjából. A méhkaptárban található levegőt régóta használják betegségek gyógyítására.  Közvetlen belélegzése jelentős javulást eredményez sokféle betegség esetén. A méhkaptárak köré és fölé építik a pihenő házakat, ahol is a méhek csak kifelé repülnek, befelé védve van a tér. Így csak a jótékony hatású kaptárlevegő, vagyis a koncentrált méz, a propolisz és illóolaj illata áramlik be.

 

 

A telek megközelítése a Pomázi útról nyíló védettebb helyzetű földútról történik. A telket a méheknek mézlegelőt biztosító levendula mezők osztják fel. A manufaktúra a telek súlypontjába kerül, védőtávolságot adva a forgalmasabb úttól. A funkciók egy belső udvar köré szerveződnek, biztosítva a közöttük lévő gyors elérést és átjárást. Az egységek egymás közti megnyitásai lehetővé teszik a terület többi részével történő kommunikációt és a térbeli kapcsolat lehetőséget.


 

Az építészeti program lellke a méztermelő üzem. A méz útja a szervizútról nyíló zárható zsiliptérbe, a rakodó helyiségbe vezet. A műhelyben a kaptárak készítése és javítása folyik - ez a méhész téli elfoglaltsága. A levendulát szárítva, vagy belőle olajat lepárolva dolgozzák fel, majd az elszáradt növényeket a biomassza kazánban fűtésre használják fel. A méhészet, mint létforma olyan elköteleződést jelent, melynek során a méhész a méhek igényeit kiszolgálva éli mindennapjait. Ezért célszerű, hogy egyazon birtokra kerüljön mind a méztermelés, mind a méhkaptárak, továbbá az idelágtogatók számára nyitott vendéglátó egység, a kostóló is itt kapjon helyet. 




A két irányú lejtéshez alkalmazkodva a különálló épületeket a terephez igazodva helyeztem el. A különböző funkciókat egy közös tetővel kötöttem össze, ami a belső udvaros beépítést teljes egységgé szervezi. A tető, mint összekötő elem az alatta lévő funkciók igényeihez igazodva alakul és formálódik. A levendulalejtőre elvonulást és gyógyulást segítő kunyhók, apiterápiás kabinok kerültek, egymáshoz képest elszórtan telepítve. Az egyszerű építményeket a levendulasorok között haladva érhetjük el. 




Az épület megjelenésében a fehér homlokzat és a tető fa szerkezetei meghatározóak. A ház egyszerű elrendezéséből, egyszintes beépítéséből adódóan a falszerkezet falazott rendszerű. Az épületeket összekötő alacsony hajlású tető – egyben mint zárófödém - rétegelt ragasztott fa tartószerkezetű, intenzív hőszigeteléssel. A tető bazaltszórásos bitumenlemez fedést kapott. A kostoló kubusa a többi épületrész szerkezetétől eltérően vázas szerkezetű, vendéglátó szerepe révén egy homogén üvegmembrán külsőt kapott: az ipari és mezőgazdasági épületek hangulatát idéző, hagyományos kopolit üveg került ide, újragondolva.


 

Ez a transzparens burok felfedi az épületet alátámasztó szerkezetek rendszerét. Az épületeket összekötő nyílásokban kivillan a fatartók, a látszó gerendák sorozata. Az apiterápiás kunyhók a méhkaptárak kialakításához hasonlóan táblásított fapanel szerkezetűek. Külső burkolatuk dekorlemez, a főépületen megjelenő árnyékolókkal és eltolható panelekkel megegyező anyagú. A tetőfedéssel azonos színű burkolat a homogén tömegeket eredményez. A kabinokat a talajszinttől elemelve helyeztem el a méhek számára biztosított röpnyilások megfelelő magassága és az épületek alatti átszellőztetés miatt.

 

 

Göde Dorottya