Programok

Mi a művelődési ház? – Bevezető beszélgetés a Lágymányosi kulturális terek című kutatáshoz

2024.12.12. 11:00

A „Lágymányosi kulturális terek" című kutatás indítóbeszélgetése a művelődési házak történeti és kulturális szerepét vizsgálja. K. Horváth Zsolt, Szabó György és Százados László elemzik az alternatív kultúra és az intézményes művelődés összefonódását. A beszélgetés során azt vizsgálják, hogy mi a jelenleg is működő művelődési házak történeti előzménye, hogyan válik az államszocializmus hivatalos kultúrájának helyszínévé, majd az intézmények látogatottságának csökkenésével (főleg a televízió elterjedésével az 1960-as években) hogyan használja ki a képződő vákuumot az alternatív és ifjúsági kultúra.

A Bercsényi Klub, a Kertészeti Egyetemi Klub, a Lágymányosi Közösségi Ház (későbbi MU Színház), a B32 Galéria, a Szkéné és még számos más helyszín a rendszerváltás előtt és után a progresszív kultúra, elsősorban a kísérletező zene és képzőművészet helyszínei voltak. A 60-as évektől ezen a környéken lép fel az Illés zenekar, a 70-es években az LGT és a Syrius, a KEX, majd az Európa Kiadó, a Balaton és még sokan mások. A mai alternatív könnyűzene forrásvidéke.
Emellett fontos helyszínei a kísérleti színháznak, a tánc- és mozdulatművészetnek, éppúgy, mint a képzőművészetnek. Hiszen az Építész Kollégiumban (Bercsényi 28-30.) kiállít talán a teljes Iparterv generáció, Erdély Miklós, Hajas Tibor itt mutatja be performanszainak egy részét, innen indul a Zuzu-Vető páros, itt volt Szentjóby Tamás műterme, aki nem messze burkolja lepelbe a Szabadság-szobrot, s vezeti 1991-től másfél évig a Bartók 32 Galériát, s itt mutatja be Sugár János az egyik első Elnézést projektjét (2005). Mindezek a mai kortárs művészet számára is fontos előzmények, referenciapontok.
Ezek a helyszínek részben az egyetemek diákságához, részben a tanácsi fenntartásban lévő művelődési házak hálózatába tartoztak. Az utóbbiak tehát az állami, a rendszerváltás után az önkormányzati szférában éltek tovább. Mára a területen működik a Kortárs Építészeti Központ, a Város és Folyó Egyesület, a 11_11, Lágymányos, Szentimreváros, a Gellért-hegy déli lába ma a Bartók-negyedhez tartozik, Budapest egyik kulturális központja, az egyik legélhetőbb környéke.

Munkahipotézisünk az, hogy az egyes korszakok között kapcsolat áll fenn, s így távolról sem véletlen, hogy a progresszív, kísérletező kultúra úgyszólván az 1960-as évektől a kerület identitásának szerves része.