Az álmennyezeteket szerkezetük, illetve lapméretük alapján kazettás és monolit álmennyezetekre oszthatjuk. Azonban míg a monolit álmennyezetek alapanyaga, a gipszkarton alig változott az elmúlt 40 évben, addig a kazettás álmennyezetek jelentős fejlődésen mentek keresztül. Köszönhető ez egyrészt a folyamatosan változó építészeti elvárásoknak, emelkedő műszaki és megjelenésbeli követelményszintnek, de a hirtelen megnövekedett megrendelői igényeknek is.
Az álmennyezetek növekvő szerepe kezdetben elsősorban akusztikai okokra vezethető vissza. Egy modern kazettás álmennyezettől ezzel szemben már elvárható, hogy amellett, hogy könnyen építhető és bontható, eltakarja a gépészeti elemeket, helyet ad a világító- és légcserélő rendszereknek, biztosítja a megfelelő körülményeket az alatta dolgozóknak nemcsak az akusztika, de a fényvisszaverés, design és biztonság tekintetében is. A következőkben bemutatjuk a kazettás álmennyezeti lapokat anyag szerinti bontásban, a főbb tulajdonságok ismertetésével.
A gipsz anyagú álmennyezeti lap műszaki tulajdonságai a gipszkartonéhoz hasonlóak, hangelnyelést csak perforációval tudnak biztosítani, páraállóságuk igen korlátozott. Nehezek, 8-12 kg/m2-es súlyuk korlátozza felhasználásukat, alapanyaguk miatt törékenyek, ami mind szállításkor, mind beépítéskor problémát okozhat.
A lágyszálas álmennyezetek préselt üveggyapot vagy kőzetgyapot alapanyagúak. Laza szerkezetük és könnyű súlyuk gyakran előny a felhasználásnál, s ennek köszönhető kiváló a hangelnyelésük. Hátrányuk azonban a szinte elhanyagolható hanggátlás, ami miatt kiegészítő szerkezetek vagy anyagok használatára van szükség pl. a helyiségek közötti hangszigetelés biztosításához.
A legelterjedtebb az ásványiszálas álmennyezet. Főbb összetevői: ásványgyapot, természetes keményítő, perlit, agyag. A gyártási technológia ezen összetevők nedves masszává keveréséből, formázásból, szárításból, méretre vágásból és felület- valamint élképzésből áll (Wet Felt Mineral). A legújabb fejlesztésű (2. generációs) termékek felülete már nem a hagyományos festett vagy perforált, hanem a lapok sima elő- és hátlapjára, valamint éleire egy festett üvegfátyol kasírozás, laminálás kerül. Ezáltal a laminált lapok nemcsak karcállóság szempontjából jobbak, hanem merevebbek, tartósabbak lesznek, miközben a festett szövetbevonat nem zárja le a hordozóanyag pórusait. Így a hanghullámok szabadon behatolhatnak, ami nagyszerű akusztikai tulajdonságokat eredményez. Ez a technológia teszi lehetővé a standard mellett az átlagostól eltérő igényeknek megfelelő testsűrűségű lapok gyártását is.
A könnyű (<3,7 kg/m2) lapok a lágyszálas technológiájú lapok friss konkurenciájaként kiváló hangelnyelést (αw=0,85-1,00), a nehéz (>8,3 kg/m2) lapok pedig kiváló hanggátlást (39-44 dB) nyújtanak. Ezekkel az anyagokkal kapcsolatosan meg kell említeni, hogy a 2002-es évektől az ásványszálas álmennyezeteknél Bio-Soulible ásványgyapotot használnak alapanyagként, ami az egészségre egyáltalán nem káros.
A fém álmennyezetek hosszú távra tervező, kiváló minőséget kereső felhasználók által preferált igényes álmennyezeti megoldást kínálnak. Az akusztikai igényeket perforációval, valamint akusztikus szövet- és ásványgyapot betétekkel lehet kielégíteni. Számtalan méretben és színben, különböző függesztési- és élképzési megoldásokban gyárthatóak ezek a rendszerek. Megfelelő karbantartás mellett akár 20-30 év használattal is számíthatunk, szemben az egyéb álmennyezetek 5-15 éves várható élettartamával. Megfelelő gépészeti rendszerrel alkalmazhatóak hűtő-fűtő álmennyezetként is.
Fából álmennyezetet készíteni igen exkluzív, drága megoldás, semmi a sem pótolhatja azonban a fa természetes megjelenését, komfortját. Ez esetben is a különböző perforációk vagy szendvicsszerkezet alap biztosítják helyiségek megfelelő akusztikáját. Műgyanta laminált vagy valódi fafurnér kerül az égéslassítóval kezelt hordozóanyagra.
Ezen álmennyezetek hordozószerkezete vagy tartóváz rendszere többnyire egy függesztett acél sínszerkezet, többnyire fehér színben, de sokféle változat ismert. A tartószerkezetekkel támasztott legfontosabb követelmények a könnyű szerelhetőség, variálhatóság valamint a kiváló teherbírás és esztétikus megjelenés. Számos különleges megjelenésű ’design’ sínfajtával találkozhatunk, nem ritka a színes változatok alkalmazása sem. Sajnos az utóbbi időben megjelentek a piacon a nagyon gyenge minőségű, minősítéssel nem rendelkező termékek is!
Mint látható, az egyedi igényekhez mindenki megtalálhatja a megfelelő megoldást kínáló, esztétikus terméket. A anyag azonban nem minden:az elmúlt években jelentősen megváltoztak az álmennyezetek lapméretei, élképzései és elhelyezkedése. Erről a cikksorozat következő részében olvashatnak.
(x)