Közélet, hírek

Mi történt a világban?

2019.02.11. 10:49

Lapszemlénk segítségével tekintsék át velünk, milyen hírek, elemzések röppentek fel az elmúlt napokban, amelyek az építészek számára is fontosak lehetnek. Válogatásunkban közlekedési kérdésektől a Bauhaus jelenéig találnak érdekességeket.

Egy olasz városban pénz adnak azoknak, akik biciklivel járnak dolgozni

Ilyen kezdeményezés bár akadt ugyan Európa több városában, ezek tanulságait beépítve talán sikeres lehet a projekt.

 

Budai Várból kormányzati negyed

Alapos cikkben járta körül a HVG, hogy milyen új funkciókat kaphatnak a most felújított (vagy épp felújítása alatt álló) középületek. Az írás egyaránt érint műemléki és urbanisztikai kérdéseket is.

 

Megjelentek a dél-budai szuperkórház tervei

Hosszú interjút közölt az újjáéledt Magyar Nemzet Noll Tamással, a komplexum tervezőjével, amelyben az épület jelentőségét és építészeti kihívásait is körbe járták.

 

A megújuló Operaház

Videóriportban mutatta be a Pest-Buda az Operaház olyan részleteit, amelyeket talán soha nem láthatunk majd.

 

Tel-Aviv Bauhaus öröksége

A 20. század legnagyobb hatású építészeti iskolája máig érezhető hatást gyakorolt számos nemzedékre. 1931 és 1956 között 4000 Bauhaus stílusú ház épült a fiatal városban.

 

Nemzetközi repteret kap Debrecen

2030-ig 800 milliárd forintból fejlesztik Debrecent, amelybe az infrastrukturális és egyetemi fejlesztések mellé még egy komoly nemzetközi forgalomra kialakított reptér létrehozása is beleférhet.

 

Három hónap alatt tettek élhetőbbé egy józsefvárosi panelházat

Nem csak lakhatóbb, energiatakarékosabb, de szebb is lett egy Tömő utcai tizenhatemeletes panelépület. A sikerhez a lakóközösség összetartására is szükség volt.

 

Életmódváltással a klímaváltozás ellen

A Közép-európai Egyetem (CEU) Határtalan tudás című rendezvénysorozatán Ürge-Vorsatz Diána, a terület egyik elismert kutatója mutatta meg, mit tehetünk a klímaváltozás megállításáért. A kutató szerint fe el kell számolni az acél–üveg–beton triádot és természetes anyagokat kell használnunk, amelyek nem kibocsátják, de tárolják is a széndioxidot (mint a fa), de az épületeink csak mélyfelújítással tehetők valóban energiahatékonnyá, aminek elősegítéséhez a szakpolitikát is újra kell gondolni.

 

Latin-amerikai brutalizmus

Az ArchDaily válogatásában a latin-amerikai későmodern építészet legkülönlegesebb alkotásait ismerhetjük meg – köztük számos olyat is, amit talán sohasem láttunk eddig.