Elmélet
A belvárosi tömb keskeny telkeinek jellegzetes területhasználata a következő: Az utca felől álló sátortetős főépület és a mögötte lévő, oldalhatárra szorított nyári konyha lakóudvart keretez, míg a telek hátsó – néhol kerítéssel is leválasztott – zónája kiskertként szolgál. Ezt a képletet írja át a két tömegbe szervezett lakóház, amelyeket egy közlekedő magként funkcionáló nyaktag kapcsol össze. A közbenső udvar félátriummá, a hátsó díszkertté alakul át. A külső megjelenést a nyerstégla burkolat textúrája és a fémlemez fedés határozza meg.
Történet
A telek közepén (a fentiekből következően) egy 20 méter magas, pazar fenyő állt, amelyet igyekeztünk megtartani. Megbízóinknak megtetszett az ötlet és annak ellenére ezt a tervváltozatot választották, hogy mire a vázlatterv elkészült, már kivágatták a fát.
Nexus
Az építkezés három éve alatt a korunkbeli megbízóinkkal igen szoros, de a megfelelő távolságot biztosító, magázó kapcsolatot tartottunk fenn. E feszes viszonylat alapvetően meghatározta a munkát és igen jót tett a háznak.
Passzív
Ez ugyan nem passzívház, de majdnem. Jellemző eset, hogy az első télen a lakók csak 3 nap múltán vették észre, hogy elromlott a hőszivattyú.
Lakóház Szolnokon
vezető tervezők: Álmosdi Árpád, Csendes Monika - Ártér Kft.
fotó: Károly Ferenc, Álmosdi Árpád
tervezés éve: 2006
kivitelezés éve: 2006-2009