Technológia

Miért éri meg napelemes tetőcserépre fordítani az Otthonfelújítási támogatást?

2021.05.19. 14:08

Év eleje óta többször is pontosították a gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásának feltételeit, a legfrissebb kiegészítés szerint pedig a Terrán Generonra nem vonatkozik a napelemeknél megszabott fajlagos költséghatár. Jó hír ez mindazoknak, akik környezetbarát, ugyanakkor esztétikus rendszerrel szeretnék megoldani otthonuk energiaellátását, és a korszerűsítéssel kézzelfogható módon kívánják növelni ingatlanuk értékét.

A 2021. január 1-jével indult Otthonfelújítási támogatás egyre nagyobb népszerűségnek örvend, az igénylések számával egyenes arányban pedig a kérdések is sokasodnak mind építőipari, mind megrendelői oldalról. A rendelet egyik legtöbbet vitatott pontja az volt, hogy napelemes rendszer telepítése vagy cseréje esetén a jogalkotók megszabtak egy fajlagos költséghatárt, miszerint a munkadíj és az anyagköltség együttesen nem haladhatja meg a bruttó 450 000 Ft/kWp összeget. Ezt részben azért kifogásolták, mert semmilyen más munkálat esetében nem állítottak ilyen feltételt, továbbá a korlátozás a szakma egybehangzó álláspontja szerint hátrányosan érintette a prémium termékeket. A fajlagos költséghatár ugyanis az olcsóbb, de minőségileg alacsonyabb kategória felé terelte azokat, akik élni szerettek volna a támogatás lehetőségével.

A Terrán Generon napelemes tetőcseréppel kapcsolatban pedig ezidáig még egy tisztázatlan kérdéssel szembesültek az igénylők, illetve kivitelezők. Vajon milyen korszerűsítési munkálatnak számít, ha az innovatív, jövőbemutató megoldást választják: tetőfelújításhoz vagy napelem telepítéséhez sorolják-e? A kormányrendelet 2021. április 21-ei módosítása azonban tisztázta ezt, mivel kimondja, hogy a 7. paragrafus (5a) pontjában kiszabott fajlagos költséghatár nem vonatkozik „a tetősíkba integrált, napenergia-hasznosítást biztosító héjazatra". Ezáltal a szolártechnológia csúcsa még könnyebben elérhetővé vált.

A többszörös díjnyertes Terrán Generon teljesítményben és hatékonyságban felveszi a versenyt a hagyományos nagytáblás napelemekkel, de immáron két fontos dologban különbözik azoktól. Egyrészt a tetőcserépbe integrált szolárcelláival teljesen belesimul a tető síkjába, ezáltal szemkápráztató összképet nyújt közelről és madártávlatból nézve egyaránt. Másrészt az akár 50%-os Otthonfelújítási támogatás fajlagos költséghatár nélkül igényelhető rá.

Naprakész tető akár 3 millióval olcsóbban

Az állami támogatást a legalább egy gyermeket nevelő családok vagy egyedülálló szülők igényelhetik szinte az összes, otthonkorszerűsítéssel kapcsolatos munkálat esetében. Így a napenergiát hasznosító rendszer kiépítésén, bővítésén, illetve cseréjén túl többek között a tetőszerkezet, -héjazat felújítása, a tetőfólia, az ereszcsatorna, a kémény/égéstermék-elvezető építése és cseréje, valamint előtető építése is támogatott tevékenység. Ez azokban az esetekben lehet fontos, ha nem Terrán Zenit vagy Rundo betoncserepekkel fedett a tető, mivel a Generon – alakjából és méretéből kifolyólag – csak ezekkel kompatibilis, így ilyen esetben a héjazat cseréjére is szükség van. De mivel a napelemes tetőcserép felhelyezése szinte megegyezik a hagyományos tetőcserepekével, gyakorlatilag egy lépésben nemcsak sokkal esztétikusabbá és ellenállóbbá válhat a tető, de új funkciót is kaphat: energiát termel az otthon lakóinak.

Mivel a támogatás utófinanszírozott – tehát a számlaképes vállalkozóval elvégeztetett és kifizetett munkálatok után lehet igényelni –, fontos, hogy minden feltételnek megfelelve valósuljon meg a felújítás. A rendelet szerint a támogatás összegében az anyagköltség és a vállalkozói díj 50-50 százalékos arányban szerepelhet, a maximuma pedig az összberuházás fele, de legfeljebb 3 millió forint lehet. Vagyis a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az anyag- és munkadíjnak el kell érnie a munkálatok teljes költségének negyedét, 6 milliós összköltségvetésnél a 1,5 millió forintot. Ellenkező esetben az állam csak a kisebb tétel kétszeresét téríti meg. Annak tehát, aki maximálisan ki szeretné használni az Otthonfelújítási támogatást, érdemes olyan munkálatokat beterveznie, melyeknél a munkadíj és anyag költsége nem tér el lényegesen egymástól. A napenergiát esztétikusan hasznosító Terrán Generon telepítése, esetlegesen a tető korszerűsítésével kombinálva, ebből a szempontból optimális választás. Így most akár 3 millió forinttal kevesebből megvalósítható a 21. század minden elvárásának megfelelő háztető.

Befektetés a napfényes jövőbe

Az Otthonfelújítási támogatás tehát komoly pénzügyi mankót jelent, a napelemes rendszert pedig ezáltal még gyorsabban megtérülő befektetéssé teszi – még úgy is, hogy hamarosan megváltozik a megújuló áram elszámolási rendszere. A jelenlegi szaldós elszámolást, amiben a megtermelt és felhasznált energiamennyiség különbözetéről évente kell elszámolni, 2024-től ugyanis felváltja a valószínűleg kedvezőtlenebb bruttó elszámolás. Ez esetben az áramszolgáltatótól meghatározott egységáron lehet majd áramot vásárolni, ám a rendszerbe betermelt árammennyiséget egy ennél vélhetően alacsonyabb összegért fogják megvenni a fogyasztótól. A havi elszámoláskor ezek különbözetét kell majd kifizetni. Aki saját erőből finanszírozza a napelem telepítését, az 2023. végéig kérheti a szaldós elszámolást, és később is abban marad. De aki az Otthonfelújítási támogatással szeretne élni, és csak június 30. után tud leszerződni a területileg illetékes áramszolgáltatóval, annál már automatikusan a bruttó elszámolás kerül bevezetésre. Illetve akkor sem választható a szaldós elszámolás, ha a július 1-jétől induló vissza nem térítendő napelemes támogatással valósul meg a rendszer.

Fontos azonban azt is szem előtt tartani, hogy a napelem nemcsak a villanyszámla csökkentése miatt tekinthető befektetésnek, hiszen a környezetvédelem által a jövő generációiról is gondoskodik. Emellett pedig nem elhanyagolható tényező, hogy a prémium és innovatív megoldások alkalmazása jelentős mértékben növeli az ingatlanok értékét. Egy esetleges későbbi költözés során a Generon költsége realizálható módon beépíthető az eladási árba, és versenyelőnyt biztosít az ingatlanpiacon más házakkal szemben.