Robbantásos technikával bontják le Mindszent ötvenéves víztornyát. Bár felmerült a városképet meghatározó építmény megtartása, felújítása és rendszeres karbantartása túlzottan költséges lenne, így a helyén egy új hidroglóbuszt építenek. A régi tornyot Bakonyi Tibor tervezte, az ún. karéjos víztoronycsalád jelentős példája.
Mindszent Város Önkormányzata a közösségi oldalán tájékoztatta szeptember 29-én a lakosságot, hogy a víztorony elbontására október 5-én, 11:30-kor kerül sor. A robbantásos technikával történő bontást a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, illetve a Csongrád-Csanád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság által hozott határozatban foglalt engedélyei alapján az A-HÍD Zrt. alvállalkozójaként a DETEX Kft. végzi el. Időközben kiderült, hogy a művelet a kivitelező szándéka szerint tolódik.
A bontásra azért kerül sor, mert a víztorony vasbeton tartószerkezete rossz állapotban van, jelentősen csökkent a teherbíró képessége, rendeltetésszerűen már nem használható – írja az önkormányzat. A felújítása sem biztosítaná a hosszú távú, biztonságos üzemeltethetőséget. A rendeltetéstől eltérő használata pedig szintén felújítást és rendszeres karbantartást igényelne, „mely rendkívül nagy terhet róna a városra". A szakértői vélemények alapján Mindszent Város Képviselő-testülete 2021. október 7-én egyhangúlag a régi víztorony lebontásáról és új hidroglóbusz telepítéséről határozott.
A döntés vegyes fogadtatásra talált, az ötvenéves épület sokak számára jelentett igazodási pontot. A mindszenti 500 köbméteres víztorony terveit a Csongrád megyei Tanácsi Tervező Vállalat építésze, Bakonyi Tibor tervezte 1972-ben. A torony 1973 és 1975 között épült, a kivitelező az ALÉP, majd a DÉLÉP volt. Az építmény az ún. karéjos víztoronycsalád kiemelkedő példája.
A koncepciót Zsuffa András építészmérnök, Göczey András statikus mérnök és Földeák Miklós általános mérnök dolgozta ki az Építésügyi Minisztérium 25, 50, 100, 200 négyzetméteres víztoronycsalád kialakítására 1964-ben kiírt tervpályázatára. A szerzők által karéjos tervcsaládnak nevezett terv kiemelt díjat kapott. Az elképzelés fő koncepciója egy „tipizálható, de a tervezés irányában nyílt, tervezői szabadságot biztosító rendszer volt" – olvasható a Magyar Építőművészetben megjelent ismertetőben (Zsuffa András: Egy tervpályázat megvalósulása. Magyar Építőművészet, 26. évf. 1977/2.)
A prototípus kidolgozására végül az akkoriban az Általános Épülettervező Vállalatnál tevékenykedő Bakonyi Tibornak nyílt lehetősége. Ő, valamint Takácsyné Várszegi Katalin statikus és Hangai László gépésztervező készítették el a paksi konzervgyár területén felépült – mára már lebontott – 150 köbméteres víztorony terveit, Zsuffa András és Göczey András szaktanácsadók közreműködésével.
A mindszenti víztoronyról szólva Bakonyi Tibor 1977-ben azt írta, hogy az a körszeletes víztoronycsalád addigi legmerészebb szerkezetű, lebegő karéjos változata, amelynél „sikerült megoldani a tartalom és a forma, a technológia és a formálás egységét, és ez a víztorony szinte bárhol felépíthető, község központban és ipartelepen egyaránt". (Magyar Építőművészet, 26. évf., 1977/2.)
A víztorony bontásának új dátuma egyelőre még nem ismert.