Épülettervek

„Mint testet az erek...” - Komjáthy Gábor és Oliser Krisztina Országzászló-terve

2011.08.23. 10:12

A Jászberényi Országzászló tervezésére kiírt pályázatra beküldött munkák közül egy újabb tervet mutatunk be: Komjáthy Gábor és Oliser Krisztina munkája interaktív fényjátékkal gazdagított, amely az összetartozást és a határokon átnyúló emberi kapcsolatok sűrű hálózatát hivatott szimbolizálni korszerű LED-technológia segítségével.

Előzmények

Jászberény város vezetése 2010-ben nyílt, országos tervpályázatot hirdetett új Országzászló megtervezésére és megépítésére. A város vezetése a pályázat helyszínéül a városházával szemben található közparknak egy kb. 20 m2-es területét jelölte ki. Itt korábban már állt Országzászló, amelyet 1935. június 2-án avattak fel és 1956 után bontottak el.

 

 

 

Koncepció

Az általunk tervezett pályamű a korábban felállított Országzászló helyén valósulna meg, ezzel kapcsolódva a történelmi hagyományokhoz. Az Országzászló a nemzeti összetartozás jelképe, amely elképzelésünk szerint egy modern, korunknak megfelelő formanyelvvel új funkciót és jelentést hordozhat, szimbolizálva a megváltozott viszonyokat. Egyaránt utal a múltra és az általunk választott demokratikus átalakulásra, a határok nélküli jelenre és jövőre. Hordozza azt a jelentést, hogy bárhol lehetünk a világban, szabadságunkban áll „magyarul” viszonyulni hozzá, s az anyaország is mindig befogadóként tekint ránk.

Tervezett Országzászlónk ezt a gondolatot képviseli, interaktív módon figyelemfelkeltő és erős vizuális jelet szerkesztve a térbe. A „gondolati” hálórendszer idegpályák sokaságaként futja be a felsejlő Kárpát-medencét, és rajta túlnyúlva, határok direkt kirajzolása nélkül kapcsolódik a világ más területein élők „vérkeringésébe”. Ahogy a gondolataink állandóan pulzálnak, a LED is folyamatosan enyhén világít. Ahol valaki rálép, azokon a pontokon felerősödik és onnan kiindulva végigfut, hullámzik az összes világító egységen, érzékeltetve, hogy a mi jelenlétünk, akaratunk hozza létre és működésbe emberi viszonyainkat, kapcsolatainkat. A padlóba épített LED-sorok egy része felkapaszkodik a zászlórúdra, mint központi egységre (amely egyben kijelöli Jászberény földrajzi helyzetét) és felér annak csúcsára. Szeretnénk, hogy a parkban sétálók, munkába igyekvők és pihenni vágyók használatba vegyék az emlékművet. Célunk, hogy jelenléte legyen természetes, de mindig ünnepi hatású, s ne csak a koszorúzás napján kerüljön a figyelem középpontjába.

 

 

 

Nem akartuk megzavarni a templom és a lovasszobor által megrajzolt park kontúrvonalait egy újabb tömeg létrehozásával, inkább mindezekhez illeszkedő emlékművet terveztünk. Ezért nem emeltük meg, nem hangsúlyoztuk ki erős tömeggel a talapzatot. Az „égbe szökő” zászlórúd, rajta állandóan kifeszített trikolór vászonnal és fényben úszó, síkban tartott talapzattal jól illeszkedik ebbe a képbe.

Helyszín

A pályázati terület két útvonal kereszteződése mellett található. A parkban a leendő országzászló közelében található lovas szobor az első világháború hőseire emlékező műalkotás, a háttérben a katolikus templom tornya magasodik. A park felé a sétány járdája zárja a kijelölt területet.

Építészet

A tervezett zászlórúd körbejárható, 12,5 m2 edzett üveg födémmel takart, kb. 10 cm mély, rozsdamentes doboz szerkezet, látszó LED világítással. A biztonsági üvegfödém járófelülete transzparens, csúszásmentesített fóliával bevonva. Az üvegfödém rozsdamentesített, bontható acél szelvénnyel zárt. Tartószerkezetét rozsdamentes távtartó tüskék alkotják. A doboz szellőztetett, pára-, és vízelvezetése megoldott. A zászlórúd vasbeton aljzathoz rögzített, a rudazatot acél tartópersely fixálja. A világító doboz találkozási pontjainál rugalmas, szellőztetett dilatációt terveztünk. A rúd teljes magassága 15 méter, látszódó magassága 12 méter. Anyaga bordó színűre festett acél, amely rejtett húzószerkezettel és adott magasságban kihajtható koszorútartó konzolokkal rendelkezik.

 

 

 

A LED-fejek alaplapra szerelt fénypontokként világítanak, optikai vezérlésükkel erősödő-gyengülő fényjátékba kezdenek az emberi lábak mozgására. A fény hullámzó mozdulatot imitál, egy időben több fényhullámzás is működhet. Az így elindított fényjáték egy-egy LED-soron felfut az oszlop törzsére. Az üvegfödémet világos bézs színű, mosott kavics felületű járdalapok keretezik, a meglévő sétányhoz nyúlvánnyal kapcsolódva. A mosott kavics paneleket bordó színű gumírozott, földszintbe süllyesztett záró panelek szegélyezik.

 


tervezők: Komjáthy Gábor, Oliser Krisztina
tervezés éve: 2011
Díjazatlan pályamű

 

Kapcsolódó oldalak:

A pályázat eredménye