Épületek/Középület

Mirage Fashion Hotel, Budapest

2013.01.03. 14:36

A Dózsa György úti eklektikus palota Greiner Adolf mérnök és építész saját nyaralójaként épült a 19. század második felében, később jelentősen átalakítva nővérszállóként, majd Délibáb Hotelként működött. 2012 nyarán négycsillagos szállodaként nyílt meg újra az eredeti formájában helyreállított épület, amelynek terveit dr. Fekete Lajos és munkatársai készítették.

Részletek a műleírásból

Előzmények

A Nader-Sharif Kft. megvásárolta a telken álló ingatlant, amelynek a belső átalakításával, valamint a homlokzatok és a tető eredeti állapotnak megfelelő rekonstrukciójával 37 szobás, 4 csillagos szállodát terveztünk. Az épület fővárosi rendeletben védett, műemléki jelentőségű területen, világörökségi védőzónában helyezkedik el. Az utcával párhuzamos tengelyű, alápincézett, földszint + 2 emeletes, tetőtérrel és padlásszinttel rendelkező épület a közelmúltig Délibáb Hotelként működött.




Az épület eredeti állapota és tervei

Az épületről talált legkorábbi tervek szerint Greiner Adolf mérnök és építész saját nyaralójaként építette az épületet. Az épület a Dózsa György út felől tengelyesen szimmetrikus, a Délibáb utca felőli „teakonyha” helyiségek és a gazdasági épületrész kiszögelléseinek kivételével. A dél-keleti szárny emeleti szintje csak később készült el, amikor a tervező 1898 augusztusában engedélyeztette az épület bővítését és átalakítását. Ennek során az épület déli szárnya bővült egy új emelettel, mely ekkor még teljesen külön működött a fő épületszárnytól.

1943 februárjában a Pesti Izraelita Nőegylet készíttetett Róth Zsigmond okleveles építészmérnökkel átalakítási tervet az ingatlanra. Ekkor az épületen már nem az eredetileg tervezett kupola szerepel, hanem egy lényegesen leegyszerűsített tetőforma. A Középülettervezõ Vállalat 1983-ból származó tervein már szállás jellegű épület rekonstrukciója szerepel (tervező: Deák Zoltán), amelyet a Semmelweis Orvostudományi Egyetem nővérszállásaként alakították ki. Ezeken a terveken már az épület meglévő állapota látható, a mostani tervezés időszakára jellemző műszaki megoldásokkal, alaprajzi kialakítással és homlokzatokkal. A főbejáratot ekkor szüntették meg, és a hátsó bejáratnál helyezték el a recepciót. A tetőformát az eredetihez képest jelentősen leegyszerűsítették és eltorzították.




Tervezési program

Az épület tervei közül a Greiner Adolf által tervezett eredeti épület és annak 1898-as bővítési tervei mutatják a legesztétikusabb, legegységesebb képet. Feltételezhetően ezek állnak a legközelebb az eredeti gondolatokhoz, részletképzési megoldásokhoz. Az épület homlokzatait a tervezés során igyekeztünk a lehető legkisebb mértékben változtatni, amely alól egyetlen kivétel volt, a tető eredeti állapotnak megfelelő rekonstrukciója.

A főlépcsőt az eredetihez hasonló módon alakítottuk ki a Dózsa György út felől. Az épület főhomlokzata így visszanyerhette eredeti funkcióját és újra innen nyílik a hotel főbejárata. Így szüntettük meg azt az anomáliát, hogy egy eldugott, hátsó bejáraton keresztül lehetett bejutni az épületbe. A jelenlegi bejáratot meghagytuk másodrendű bejáratként, ahogyan az eredetileg is ki volt találva.

A Fővárosi Levéltárban fellelhető tervek alapján az épület alagsora körül a hátsó és Délibáb utcai fronton rézsűsen kialakított terepszint-süllyesztés volt. Ennek nyomai jelenleg nem láthatóak. Az épület gazdasági feltárása érdekében a hátsó homlokzaton két új gazdasági bejáratot alakítottunk ki. A kibontott ajtók helyére a többi alagsori ablakhoz illeszkedő nyílászárók kerültek.




A tető korábbiakban történt átépítése az eredeti építészeti koncepcióval ellentétesen történt. Ezt az esztétikailag nem illeszkedő formát az eredeti, Greiner Adolf által készített tervek mintájára alakítottuk át. Általános helyen a tető megmagasított térdfalát visszabontottuk az eredeti terv szerinti magasságig. A „kihagyott” főpárkányt megépítettük a tető új töréspontja alatt, az eredeti vastagságához igazodóan. A jelenlegi ablakok pozícióját megtartottuk, de helyettük a 70°-os tetősíkból kiálló függőleges síkú ablakokat helyeztünk el, amelyek formailag az eredetiek mintájára készültek, de egyben megfelelő természetes megvilágítást biztosítanak a 2. emeleti szobáknak. A 70°-os tetősík lezárásaként az épület két oldalán egy-egy díszesen megformált manzárdtetőt képeztünk ki, Greiner Adolf tervei szerint.

Az újonnan kialakított tetőteraszok az eredeti tetősík magasságát kihasználva, a mögé bújtatva alakultak ki, így teljesen észrevétlenek maradnak. Az épület középtengelyében kialakított 2. emeleti szobák felett is elhagyták korábban a párkányzatot az eredeti tervekhez képest (ezek jelentősen rontották az épület horizontális feszítettségét). Ezt ugyancsak visszaállítottuk Greiner Adolf terveinek mintájára. A meglévő tető elbontása után visszaállíthatóvá vált az eredeti kupola, amely az épületnek méltóságteljes lezárást ad. Ebben alakítottunk ki egy luxuslakosztályt saját tetőterasszal, illetve a nagy belmagasságot kihasználva egy padlásszintnek is jutott hely. A kupolán az eredetiek mintájára helyeztük el a nyílásokat, amelyek teljesítik a funkcionális és benapozási követelményeket.

A tervezett átalakítás lényege az volt, hogy a korábbi, alacsony komfortfokozatú szobák helyett a 4 csillagos szállodák igényeit kielégítő egy- és kétágyas szobák, valamint lakosztályok alakulhassanak ki, a megfelelő kiszolgáló funkciókkal együtt. A meglévő lépcsőházon belül egy új, acélszerkezetű, üvegezett látványliftet helyeztünk el a modern kor követelményeinek megfelelően, a korábbi lépcsőkarok szélességének csökkentésével. Az emeleti szinteken megmaradt a középfolyosós rendszer, de a szobákat feltáró közlekedő a középfőfal ellenkező oldalára került.

Alagsor

Az alagsor kialakításánál a fő tervezési szempont az volt, hogy a vendég és személyzeti útvonalak a lehető legkevesebbszer kereszteződjenek. Így a lépcsőházhoz és lifthez közel, az abból nyíló közlekedőről szervezve alakultak ki a vendégforgalmi terek: az étterem és a konferenciaterek, valamint a vendég vizesblokkok. Az étterem és a konferenciaterem nagyobb rendezvények esetén egy térré alakítható. A hátsó udvarból, kívülről nyíló bejárattal egy fogászati rendelőt alakítottunk ki.

A Délibáb utca felől az étteremmel szoros kapcsolatban található a melegítőkonyha, amely a 4 csillagos szálloda igényeinek megfelelően lett kialakítva. Külön gazdasági bejárat készült a terepbe süllyesztve (az eredeti terveknek megfelelően) az épület észak-nyugati sarkán. Az épület - eredetileg gazdasági funkciójú - dél-keleti szárnyába kerültek az üzemeltetés terei és a szükséges gépészeti, elektromos helyiségek. Ezeket egy gazdasági folyosó köti össze a lépcsőházzal, így csak ott találkozik a személyzeti és vendégforgalom.

Földszint

Az épület főbejárata visszakerült eredeti helyére, a főhomlokzatra, szimmetrikus lépcső kialakításával. A lobby az eredeti szalon helyén alakult ki, recepcióval és csomagtárolóval. A földszinten 10 szobát sikerült elhelyezni, amelyek közül 1 mozgáskorlátozottak számára is megfelelő kialakításban készült. Ők a hátsó bejáraton keresztül, lifttel tudják elérni szobáikat.  A szobákat feltáró folyosó a belső főfal Dózsa György út felőli oldalára került át, így biztosítva a jobb belső kiosztású szobákat.

I.-II. emelet

A középfőfolyosós rendszerű I. emeleten 13 szobát helyeztünk el az eredeti alapterület és homlokzat megtartásával. A II. emelet alaprajzilag gyakorlatilag megegyezik az alatta lévő szinttel, lényegi változás a tömegalakításban van. Az eredeti tető visszaállítása az ablakok méretének növelésével és a benapozási feltételek teljesülésével javította a belső terek használhatóságát.

III. emelet és padlásszint

Az eddig kihasználatlan, zegzugos felülbordás födémmel és rengeteg padlósík-váltással kialakított középrész helyett visszaállítottuk a Greiner Adolf tervezte eredeti kupolát, amelyben egy kétszobás lakosztályt alakítottunk ki. A kupola mellett kétoldalt - az eddigi manzárdtetős megoldás helyett - az utcáról láthatatlan tetőteraszok kialakítását terveztük. A közös használatú tetőteraszhoz kapcsolódóan kisméretű bár kapott helyet ezen a szinten. A másik tetőteraszra a klímagépek kültéri egységei kerültek. A tető hossztengelyének kétoldali lezárásaként visszaállítottuk az eredeti terveken szereplő, kiemelt manzárd tetőformákat. Az eredeti terveken szereplő kupola nagy magasságát kihasználva, a kupola belső terét megosztva egy padlásszintet alakítottunk ki.

Anyaghasználat

Az eredeti formájában helyreállított tetőfelépítmények teherhordó szerkezetét hőszigetelt monolit vasbeton koporsófödémek és héjszerkezetek adják. A homlokzati nyílászárók a meglévő kapcsolt gerébtokos szerkezetek mintájára, hővédő fóliával és hőszigetelt üvegezéssel készültek. A homlokzati architektúra vakolt felületei az eredeti mintájára születtek újra. A héjalás anyaga a 70°-os tetősíkokon és a kupolán Prefa nagyrombusz fedés, az alacsony hajlású részeken Prefalz korcolt fémlemez fedés, amelyhez a tetőszinten hőhídmentes alumínium nyílászárók csatlakoznak.