Mircea Munteanu: Let's live better in "S3"
Lakótelepi tömb rehabilitációs javaslata, Kolozsvár, Primăverii utca (2005)
Helyzet
A lakótömböt az 1978-79-es nagy lakótelep-építések idején emelték, Kolozsvár egyik főútvonala mentén. Az épület vasbeton keretszerkezetű, az előregyártott homlokzati elemeknek nincs szerkezeti szerepük. A blokk udvarán egy hőközpont található. A lépcsőházak az utca és az udvar felől közelíthetők meg, a legtöbb lakás magántulajdonban van. A földszinti lakások többsége az utóbbi években új - irodai, szolgáltató - funkciókat kapott, ezzel megszűnt az alvóváros-jellege.
Ötlet
Bár a magánkezdeményezésből indult új funkciók építészeti kialakítása inkább ötletszerű, a jelenség mögött valós igény és lehetőség húzódik meg. A rehabilitációs javaslat egyrészt kihasználja ezt a potenciált, másrészt célja, hogy megnövelje a tömb társadalmi diverzitását. A rehabilitáció hatására a magasabb jövedelmű tulajdonosok, ha jobb életkörülmények közé vágynak, nem kényszerülnek elköltözni.
Emberek
A lakók első generációja nagyrészt ma is itt lakik, így az 50-60 éves korosztály és az őket követő 20-25 évesek határozzák meg a lakók korcsoportjait. A 380 lakás 20%-a már nem az eredeti tulajdonoshoz tartozik, 15%-a bérlakás, 10%-a már eltérő funkciójú.
A rehabilitáció folyamata
Az első lépések előkészítő jellegűek: a jogi keretek megteremtése, az energiahatékonysági vizsgálatok elvégzése, a víz- és fűtésrendszer rehabilitációjának kidolgozása stb. A rehabilitációs lépések többsége a lakók közös elhatározását igényli. De tekintettel arra, hogy a többségük nem rendelkezik a beavatkozások finanszírozásához szükséges forrásokkal, alternatív forráslehetőségek feltárására is szükség van.
Ennek egyik lehetősége a tető hasznosítása penthouse-okként. Rendkívül fontos a többi esetben is, hogy a kivitelezés és a design minősége - amellett, hogy a hasznosításból származó profit kiegészíti a lakóközösség költségvetését - hozzáadott értéket képviseljen. Másik lehetőség például a ház vagy csak a földszinti terek bővítése a tűzfalakhoz csatlakozó önálló egységekkel.
A lakások minőségét emeli - bár bevételt nem hoz - egy-egy szoba vagy lakás bővítése külső elemekkel. A jelenlegi szobák felülete kicsi, és a meglévő szerkezet rendkívül rugalmatlan, így ezek a bővítések jelentősen átrajzolják a használható teret.
Jelenleg a blokk előtti tereket füves sáv és a kereskedelmi egységekhez tartozó lépcsők foglalják el. Tekintettel a kereskedelmi jellegre, kezdeményezhető az üzletek frontján a köztér minőségének emelése, amiért cserébe az üzletek nagyobb teret és új arculatot kapnak.
Nagyon fontos minden lépcsőházból elérhetővé tenni a hátsó udvart, de ehhez funkcionálisan is be kell avatkozni egy-egy apartmanba. Ennek két eszköze lehet: a lakás felületének csökkentése vagy kompenzációképpen bővítése az udvar felé. E beavatkozások minőségét az anyaghasználat (tégla és fa) is növeli.
Ha a szükséges források megvannak, az ivóvíz és a hidrotermikus rendszer rehabilitációja következik.
Az épület mögötti térrel kapcsolatos első lépés a terület felosztása és a menedzsment megválasztása a tulajdonosok köréből. A helyi lakók felelősségvállalása nagyobb esélyt ad minőség teremtésére, hiszen az önkormányzat jelenleg nem tud megbirkózni e terek fenntartásával.
Az udvaron a hőközponton kívül egy egykori bölcsőde, valamint parkolásra használt beépítetlen terület található. Középtávú cél, hogy két mélygarázs kapjon helyet a középső beépítetlen terület és az udvar alatt. Szintén középtávon lenne megoldható a hőközpont rehabilitációja és átalakítása a piaci lehetőségekhez mérten (étterem, kiskereskedelem, tornaterem kaphatna itt helyet). A hőközpont teteje szintén hasznosítható, például sportolási célra.
Ha a terület megszabadult már a parkoló autóktól, feloszthatóak a funkciói és a felelősségek is: a játszóterek az önkormányzatnál maradnának, mások (például a sportpályák) bérbe adhatóak, a többség pedig a tulajdonosi közösségnél maradna.
(Diplomamunka, Kolozsvári Egyetem Építészeti és Várostervezési Kara, 2004-5.
Konzulens: Dana Vais)
A projekt weboldala: mirceamunteanu.dyndns.org