A Marge Monko fotósorozatától kölcsönzött cím a fotográfia mint pszichoanalitikus módszer szerepét hangsúlyozza: a jó portré meglepi, sőt megdöbbenti az ábrázolt személyt, mert valami újat jelenít meg róla. A bemutatott portrék alkotói számára a fotográfia nem csak a fotóalany, hanem önmaguk mélyanalízisének is eszköze.
A tárlat nem csupán a kortárs észt portréfotográfiába nyújt betekintést, hanem a fotóalanyok kiválasztása és a képek kontextusa révén Észtország közelmúltjába és társadalmába is. Az éneklő forradalom hősei, a börtönök szubkultúrája, Kihnu szigetének etnográfiája, a szovjet kor emberei az első Észt Köztársaságot idéző fotóháttér előtt – hogy csak néhányat említsünk az 1983 és 2017 között készült művek témáiból. "Az emberi arc korának leghűbb dokumentuma." – írja Birgit Püve az egyik sorozatának kísérőszövegében. A kiállításon látható emberi arcok történelemről, identitásról, emlékezetről, emberi viszonyokról és a globalizációról mesélnek.
Kiállító művészek:
Kurátor:
A kiállítást március 18-ig lehet megtekinteni.
A program az Észt Intézet EV100 jubileumi programsorozatának nyitó eseménye, a Tallinni Fotóhónappal együttműködésben valósul meg és a Budapest Fotófesztivál hivatalos programjának része.
A megnyitó időpontja: 2018. február 21., 18:00
Helyszín: FUGA