A Pegan Petkovšek Nemzeti Gimnasztikai Központ terve a ljubljanai Svoboda Sports Park átfogó megújításának részét képezi. A helyszín nyugati szegélyére, a területet feltáró út egyik oldalára az elképzelések szerint három sportcsarnok épülne, az út túloldalára pedig sportpályák és parkok kerülnének. A gimnasztikai központ a legészakibb a tervezett három létesítmény közül. Az épület északi és nyugati oldala a városi szabályozás által előírt építési vonalhoz igazodik. A maximális beépítési százalékon és az építménymagasságon túl egyéb megkötéseket is tartalmazó, szigorú előírások a kompakt formálásból csak kis „kimozdításokat” tettek lehetővé. Már a városrendezési terv önmagában sugallta a sportcsarnokok tömbszerű kialakítását, amelyek egymástól elszigetelten állnak majd, köztük parkoló területekkel. Az épületet gépjárművel nyugatról, a Koporska utca felől lehet megközelíteni, míg a gyalogosok ettől tisztán elválasztva, a keleti, parkra néző oldal felől érkezhetnek. Az épület közvetlen környezetében kialakított köztér biztosítja a csarnok szektorainak gyors elérését.
A Nemzeti Gimnasztikai Központ elsődlegesen a mindennapi edzést, gyakorlást segítő intézmény, ahol az atléták igen sok időt eltöltenek. Ezért a tervezés központi vezérelve a természetes fénnyel bőségesen megvilágított belső tér létrehozása volt, amely a használókat helyezi a középpontba és inspirálóan hat a sporttal való közvetlen kapcsolatukra. A funkcionális elrendezés kulcseleme a faághoz hasonlóan szétágazó központi lelátó-, és közlekedő-rendszer, ahonnan zavartalan kilátás nyílik a küzdőtérre, illetve a ház minden helyisége jól megközelíthető. A gyakorlótéren zajló események nemcsak a lelátókról, hanem az irodákból, a sport-hotel közösségi tereiből, az étteremből és más helyekről is nyomon követhetőek. A központi közlekedő mag ágas-bogas formájával és jól felismerhető, élénk színével az enteriőr meghatározó eleme; valójában az épülettel is szoros kapcsolatban áll, hiszen a bejárati fogadótér is ennek az egységnek a részét képezi - a kapcsolatot az azonos anyag-, és színhasználat tovább erősíti.
A Nemzeti Gimnasztikai Központ tervezett kompakt tömege két nagy, egymás mellé helyezett csarnokot rejt, amelyek közül az egyik jóval alacsonyabb belmagasságú. A tervezési programban meghatározott további funkciók nagy részét a tervezők a park felé néző keleti oldalon, illetve a kisebb csarnok fölött kialakult térben helyezték el. A külső határolófalak acél tartószerkezetű, perforált fémburkolatot kapnak, amelyeken keresztül bőséges fény juthat be. A nagy fesztávú terek lefedése magas, masszív tartókkal történik, amelyek nem igényelnek kiegészítő, közbenső alátámasztást. Lineáris elrendezésük lehetővé teszi a tetőn hosszanti felhasítások, felülvilágítók elhelyezését, amelyek elegendő fényt juttatnak a gyakorlóterekbe. A kívánt megvilágítási szint csupán homlokzati nyílásokkal nem lenne biztosítható az épület viszonylag nagy mélysége miatt, a felülvilágítók alkalmazásával viszont a sporttevékenységek terei állandó, egyenletes megvilágítást kaphatnak.
Az épületet ívesen formált, membrán jellegű, markáns színű fémburkolat borítja. Az első látásra bonyolultnak tűnő, ám valójában egyszerű technológiával elkészíthető külső burok egymásba fonódó felületein erőteljes fény-árnyék hatások jelentkeznek, amelyek jól felismerhető, könnyed megjelenést kölcsönöznek a háznak, valamint kifejezik a benne zajló mozgást és dinamikus tevékenységeket. A hajlított külső fémburkolat járulékos funkciója a napfény elleni védelem, ugyanakkor a finoman perforált szerkezet nem gátolja a külső térrel való folyamatos kontaktust az épület használói számára. A sportcsarnok előtti tér egy részére kivetül a belső közlekedő-, és lelátórendszer színvilága, hangsúlyozva az enteriőr és a bejárati tér közötti közvetlen kapcsolatot. A telek szabadon maradó részére a tervezők különféle tobozos termésű fákat ültetnének, amelyek sűrű, évszakonként más-más színekben pompázó függönyt képeznének az épület körül.
Pegan Petkovšek National Gymnastics Centre - meghívásos tervpályázat 1. helyezett
építész tervezők: Dean Lah, Milan Tomac, Alja Černe, Andrej Oblak, Polona Ruparčič, Nuša Završnik Šilec, Nebojša Vertovšek
generáltervező: ENOTA
tervezés éve: 2011
bruttó szintterület: 6.471 m2
megrendelő: Gimnastična zveza Slovenije