Földalatti ciszternából kortárs művészeti múzeum? Kihirdették a nápolyi, Augustus császár által építtetett földalatti víztározó rehabilitációjára és hasznosítására kiírt pályázat győzteseit és díjazottjait.
A Re-use Italy építészeti ötletpályázat-sorozat legutóbbi megmérettetése a nápolyi Piscina Mirabilis első századból származó földalatti ciszternájának újrahasznosítása volt, melynek keretében egy kortárs művészeti múzeumot kellett a keskeny támaszok közé beleszőnie a jelentkezőknek.
A látványos ókori víztározó ugyan elképesztően impozáns látványt nyújt, a sűrű raszterháló rendszert követő felépítése és hatalmas boltozatai azonban egészen speciális tömeget nyújtanak, amelybe a 21. századi funkciókat elrendezni hatalmas kihívás lehetett. A nyertes Simone Baccaglini és Marco Agosti multifunkcionális elképzelése volt, amelyben egy látványos trükkel igyekeztek reflektálni a hajdani rendeltetésre, a fluid víz helyett azonban a kétszintes fémstruktúra körül egy áttetsző, fényeffektekkel is feldobható háló hullámzik a boltozatok között. Az új szerkezetek ügyesen elkülönülnének a romoktól, tehát nem tennének kárt a műemlékben.
Az ötletpályázatban megcélzott kortárs múzeumon kívül rendezvény helyszínek is bekerülhetnek az épületbe, de a győztes tervben látványos szerepet kapna az új tetőtér is, ahol fesztiváloknak, éjszakai mozizásoknak lehet színhelye, de egy meteorológiai radarantennával is számoltak az építészek. Érdemes azonban a többi pályázót is megcsodálni, van ugyanis, aki például csúszdaparkot építene az Augustus-kori építményre, van aki a legmodernebb technikával ruházná fel a romot, más a növények meghonosításával emelné ki még inkább a romesztétikát, és megint van, aki hangulatosan a vizet vezetné újra vissza a pillérek közé.