Közélet, hírek

Látványtervekkel frissítve: Műemléki jelentőségű területen épülhet az UTE új sporttelepe Ráckevén

2022.02.15. 10:48

A leendő kajak-kenu sporttelep közvetlen Duna-parti kapcsolattal és jó tömegközlekedési megközelíthetőséggel rendelkezik. A telken korábban álló épületeket már elbontották, most egy kétszintes épület megvalósítását tervezik oda. 

Új kajak-kenu sporttelep építésére írt ki közbeszerzést az Újpesti Torna Egylet. Ahogy a leírásban olvasható, a létesítményt azért hoznák létre, hogy "különböző korosztályok sportolói nyugodt, természetes és minőségi környezetben" edzhessenek és készülhessenek fel sporteseményeikre.

A beruházás helyszíne Ráckevén egy műemlék jelentőségű területen fekvő telek lenne a Kossuth Lajos utca 92-es szám alatt, "mely közvetlen Duna-parti kapcsolatával, jó tömegközlekedési megközelíthetőségével ideális feltételeket biztosít a funkciók kialakításához". A telek jelenleg beépítetlen, a rajta lévő korábbi épületeket már elbontották. A védelmet 2001-ben kapta meg a terület a védett ingatlanok nyilvántartása szerint, nem messze található tőle a barokk műemlék Savoyai-kastély. 



A tervezett épület kétszintes, magastetős kialakítású lenne, hagyományos tömegképzéssel, melyet a földszinten egy fedett-nyitott áttörés bont meg. A földszinten főként kiszolgáló funkciók, közösségi tér, edzőterem és egy gondnoki lakás kap helyet, míg az emeleten lakóegységeket alakítanának ki. A beszerzés a külső tereprendezést is magában foglalja kerítés- és parkolóépítéssel, valamint a sólya felújításával. 

A leendő sporttelep az elképzelések szerint "biztosítja azokat a területeket és funkciókapcsolatokat, melyekre a szakosztály sportolóinak szüksége van a lehető legjobb felkészülési program kialakítására és végrehajtására oly módon, hogy az épületet adott esetben és időszakosan több szakosztály is hasznosíthassa".



Az új kajak-kenu telep létrehozásáról még évekkel korábban, 2017-ben volt szó. Ekkor Őze István, az UTE klubigazgatója arról beszélt egy sajtótájékoztatón, hogy azért van rá szükség, mert a Tímár utcai létesítményük megtelt, így a kajak-kenu szakosztálynak Ráckevén is szeretnének felépíteni egy telepet. 

A beruházás részleteiről érdeklődtünk az egyesületnél is, ahonnan cikkünk megjelenése után ezt a választ kaptuk: "A Ráckevei kajak-kenu sporttelep építésére vonatkozó közbeszerzési eljárásunk folyamatban van, a pályázatot feltételes eljárásban írtuk ki, tekintettel arra, hogy a kivitelezés megvalósításához szükséges állami támogatás még nem áll Egyesületünk rendelkezésére." Emellett arról is tájékoztattak, hogy a lapunknak megküldött látványterveket a Nogart Kft. készítette. 



Az építésziroda honlapján is szerepel a projekt, a hozzá tartozó leírással: "A Ráckevei holtág tükörsima vízfelülete és a töltés között elterülő telken egy egyszerű hasábként jelenik meg az épület. A hasáb pozícióját, méretét és alakját a szűkre szabott beépítési paraméterekbe sűrített funkciók határozták meg. Az egyszerű sorolással kapcsolt elemek lineáris tömegformát képeznek, biztosítják a telek értékes területeinek hasznosíthatóságát és minden fő funkció vízpartra tájolását. A földszinti közösségi tereket a pengeszerű előtető által fedett átmeneti tér köti össze a szabaddal. A földszint megnyitásával ezek a terek kitágulnak, használati formájukat a külső térrel együtt érik el. A versenysport sajátja, hogy az eredményességhez, a csúcsteljesítmény eléréséhez a mozgást elemekre kell bontani, majd a lehető leghatékonyabb láncolatban újra összeállítani. A tartószerkezetre kerülő másodlagos szerkezetek, burkolatok, héjak motívumai a víz és a sportoló közötti átadóelem, az evező az absztrahált, szétbontott formái. Az inspirációs minták a tovább bonthatatlan, egyszerű háromszögekből építkezve képzik a felületeket.Az épület tömeg és részletképzésén a sportágat jellemző kettősség tükröződik. A hagyományos házforma az évtizedes és napi szinten is elengedhetetlen folytonosság, a technokrata részlet és felületképzések pedig az célok eléréséhez szükséges, edzésmódszerekben és eszközökben megjelenő technikai újítások leképzései. Ezek kontrasztja és egyben harmóniája a helyzetből kihozható maximum."