2006. április 18. - 23 éve ez a nap világszerte a műemlékeké, az épített örökségé. Ebben az esztendőben a műemlékek megóvására és ápolására kívánja felhívni a figyelmet a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal és az ICOMOS (Műemlékek és Műemléki Együttesek Nemzetközi Tanácsa) Magyar Nemzeti Bizottsága, a Budapesti Városvédő Egyesület, a LÁT-KÉP Egyesület, a Porta Speciosa Egyesület, a Budapest Galéria, a VÁTI Kht. együttműködésével, valamint a Laki Épületszobrász Rt. és a Szentkirályi Ásványvíz Kft. támogatói közreműködésével.
E gondolat jegyében a Világnapon délelőtt Budapest forgalmas, városképi szempontból kiemelkedő jelentőségű részein a budapesti város- és örökségvédők, középiskolások és önként jelentkezők csoportjai – egyforma trikóban - a különböző örökségi elemek felületét elcsúfító graffitiket, firkákat és falragaszokat távolítják el, ahol szükséges, természetesen megfelelő szakmai irányítással.
Az Andrássy úton (az Oktogon és a Hősök tere között) a kandeláberek tisztítása délelőtt 10.00 és 12.00 óra között (résztvevőknek találkozás reggel 9 óra 30 perckor a Budapesti Városvédő Egyesület irodájában, VI. Eötvös utca 10.)
A Városligetben a Széchenyi fürdőnél Zsigmondy Vilmos szobra és a Leányalakos ivókút tisztítása, reggel 10.00 órától
A Lánchídnál a budai oldalon a lábazat és a gyalogos aluljáró tisztítása reggel 9.00 órától
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal és az ICOMOS hagyományosan megrendezi a Műemléki Világnap ünnepi ülést
színhely: VÁTI Kht Dokumentációs Központ (Budapest XI. Budafoki út 59. E-III. épület)
időpont: 2006. április 18. 15.00 óra
Köszöntőt mond: Varga Kálmán, a KÖH elnöke
A tudományos program témája az ipari örökség – az ICOMOS párizsi központjának ajánlására. Elsőként Fejérdy Tamás elemzi az ipari örökség műfaji és idő kereteket feszegető védelmének, hasznosításának kérdéseit. Az új védéseket és helyreállításokat, a jövő feladatait előrevetítő esettanulmányok előadói és témái a következők: Rozmann Viktor: Szivattyútelepek és a káposztásmegyeri vízmű, Bende Csaba: Repülőterek – Ferihegy I. és Budaörs, Lázár Antal: a II. világháború utáni ipari építészet.
Az ünnepségen adják át az örökségvédelem területén kimagasló szakmai tevékenységet folytató szakembereknek A műemlékvédelemért Forster Gyula-díjat, illetve A régészeti örökségért Schönvisner István-díjat, az örökségvédelmi emlékek megőrzése terén jelentős érdemeket szerzett, nem a szakterületen dolgozó személyek vagy szervezetek részére a műemlékvédelem területén A műemlékvédelemért Forster Gyula-emlékérmet, a régészeti örökségvédelem területén A régészeti örökségért Schönvisner István-emlékérmet. Ugyancsak itt adják át a régészeti örökségünk megmentésért adományozott elismeréseket, valamint az ICOMOS műemlékvédelmi díját a legkiválóbb helyreállításért, továbbá a Citrom-díjat.
A Világnapra megjelenik a Magyarország műemlékjegyzéke következő két kötete: Bács-Kiskun és Komárom-Esztergom megye.
A világnapi programokat (a TIT sorozat keretében) 17.30 és 19.00 óra között az érdeklődő nagyközönségnek szervezett „műemléki” séta zárja be, amelynek világnapi témája: A XIX. századi „iparváros” – a Bakáts tér környéke. A sorozatot és ezen belül a világnapi sétát is az ICOMOS Kulturális Turizmus Bizottságának tagjai vezetik.
A Világnap programjához csatlakozik április 18-án 14.00 órakor a veszprémi Magyar Építőipari Múzeum. A cél: a veszprémi vár szobrainak letisztítása, a várfeljáró és Benedek-hegy kandelábereinek tisztítása, mázolása, a Hősök kapuja mögötti millenniumi díszkút (Lugossy László alkotása) vízkőmentesítése, tisztítása. A veszprémi esemény felelős szervezője Gy. Lovassy Klára (06 20 412 2816)